x
sadsad x
asdasd

Kedi Davranışları ve Anlamları

14 Temmuz 2020
Kedi Davranışları ve Anlamları

İster ilk kez kedi sahibi olun ister uzun vadeli kedi arkadaşınız olsun, kedinizin ne düşündüğünü bilmek istediğiniz zamanlar olacaktır.

Kedilerin Beden Dilini Anlama

Bazen kedinizin davranışındaki bir değişikliği ve bunun ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Kedinizin mutlu olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Kedileri anlamak zor gibi görünse de, tüylü arkadaşınızın ne düşündüğünü ve ne tür bir ruh halinde olduğuna dair bir fikir verecek birçok beden hareketi vardır! Bu yazıyı okuduktan sonra muhtemelen kedinizin vücut hareketlerinden, yüz ifadelerinden, çıkardığı seslerden ve kuyruk hareketlerinden ruh halini anlayabileceksiniz. 

Kediler, çok çeşitli temel duygulara sahipti. Tıpkı insanlar gibi mutlu, üzgün, korkmuş, rahatlamış ve hatta sinirli hissederler! Kedinizle iyi bir ilişkinin anahtarı, bu duyguları nasıl anlayacağınızı ve gerektiğinde nasıl cevap vereceğinizi öğrenmektir.

Rahat Bir Ruh Halindeki Kedi

Gözleri rahat bir şekilde kapanıp açılıyor veya yarısı açık duruyorsa oldukça rahattır. Kulakları gevşek, rastgele dik ve ileri pozisyonda ise konforu ve keyfi yerindedir. Yüzlerinde gülümsemeye yakın bir ifade vardır.

Odaklanmış Bir Ruh Halindeki Kedi

Sevimli ve kabarık görünebilirler, ancak doğumdan itibaren kediniz mükemmel bir avcı olacak şekilde tasarlanmıştır - avı kolayca takip edebilir ve avlayabilir. Kediniz küçük, hareketli bir nesneye veya yakın bölgelerinde yeni bir şeye odaklanıyorsa, vücut dilinin nasıl değiştiğini fark edeceksiniz. 

 • Kulakları ve bıyıkları, vücutları dikkatlerinin odak noktasına doğru açılacak şekilde öne doğru eğilir.
 • Kuyruğu arkasına doğru uzanır. 
 • Odaklarının amacı sizseniz, örneğin yiyecek veya ödül almaya çalışıyorlarsa, havada tuttuğu kuyruk ile size sürtünebilirler, ancak aldanmayın, hala nihai hedeflerine odaklanmışlardır.

Mutlu Bir Ruh Halindeki Kedi

mutlu kedi nasıl anlaşılır

Mutlu bir kedinin tanınması kolaydır. Kedinizle geçirebileceğiniz kaliteli zaman için mükemmel bir andır.

 • Kediniz yere otururken rahat ve dik bir pozisyondadır.
 • Kulakları yukarı ve öne doğru bakar.
 • Yatarken pençeleri içerdedir. Bacakları dışarı doğru yayılmıştır. Bu çok mutlu olduğunu gösterir. Kedinizi okşayabilir ve ona sevginizi gösterebilirsiniz.

Endişeli Bir Ruh Halindeki Kedi

endiseli kedi

Kediler, özellikle değişime karşı çok hassas olabilirler. Kedilerin beklenmedik değişikliklerden sonra yerleşmesi biraz zaman alabilir, bu nedenle endişeli kedi davranışının belirtilerini okumayı öğrenmek, kedinizin rahat bir duruma geri dönmesine yardımcı olabilir. 

 • Gözleri açıktır ve uzun aralıklar ile kapanıp açılır.
 • Kulakları ileri geri sağa sola hareket eder.
 • Her sese tepki verir.
 • Sırtı koşmaya ya da atlamaya hazır pozisyonda, dik bir şekilde durur.

Sinirli Bir Ruh Halindeki Kedi

sinirli kedi

Kediniz favori oyuncağına ulaşamıyorsa. Uzun süre yalnız kalmışsa ve ihtiyaçları giderilmemişse. Depresif ve hayal kırıklığına uğramış olabilir. 

 • Tüm duyuları hedeflerine göre ayarlanır; gözler genişlemiş, kulaklar ileri ve bıyıklar ileriye dönük ve yayılmış olarak geniş açık olacaktır.
 • İstedikleri şeye ulaşamazlarsa sabırsızlıkla ilerleyebilirler.
 • Üzerine yürüdüğünüzde size tıslıyorsa onu bir süre yalnız bırakmanız gerekmektedir. 

Kedinizin sinirlendiği durumu ortadan kaldırmak için gereken önlemleri almalısınız. Uzun süreli sinirlilik hali olan kediler genellikle uyuşuk, yiyeceklerinden uzak olabilir ve başkalarıyla oynamak veya etkileşim kurmak istemeyebilir.

"Tehlike ya da Gerginlik Bitti Rahatladım" Ruh Halinde Olan Kedi

Öfkeli, korkmuş veya sinirli bir kedi, algılanan tehdidin bittiğine dair güvence hissettiğinde, büyük olasılıkla rahatlamaya başlayacaktır. Öfkeli ya da korkmuş hissettiklerini fark etmeniz önemlidir, bu şekilde onu rahatlatacak güven ortamını sağlayabilirsiniz. Kedinizin ne zaman rahatladığını anlar anlamaz, normal rutininize geri dönebilirsiniz. Kediniz esniyor ve geriniyorsa artık rahatlamıştır. Kuruk hareketleri, bakışları, kaş ve bıyık duruşu gözle görülür şekilde gevşer ve gerginliği ortadan kalkar.

Kedinizin nasıl hissettiğini anladığınızda, onun ihtiyaçlarına ve davranışlarına daha iyi yanıt verebilirsiniz.

Kediler, cinslerine göre farklı özelliklere sahip olabilirler. Kedi cinsleri kategorimizdeki içerikleri inceleyerek siz de kediler hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.