x
sadsad x
asdasd
1.jpeg (331 KB)

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

12 Nisan 2021
Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedi sahiplerinin, kedi bakımında en zorlandığı noktalardan biri, kedilerinin tırnak bakımını yapmaktır. Kedilerin tırnaklarının uzun olması evdeki eşyalara zarar vermeleri ve sahipleriyle oynarken ellerini çizip onları yaralamaları anlamına gelse de asıl problem bu değildir. Kedinizin tırnağını belli aralıklarla kısaltmazsanız, kediniz herhangi bir yere takılıp kendini yaralayabilir ve zarar görebilir. Bu kesim aralığı tırnağın uzama hızına göre değişse de genellikle 3 hafta ile 1 ay aralığında kedilerin tırnakları kesilme kıvamına gelmiş demektir. Ama bu vakti kaçırdıysanız ve kedinizin tırnağı çok uzunsa zamanla parçalanmaya başlar ve yürürken yüzeylere takılır. Bu durum, kedinizin patisine zarar verebileceği gibi yürürken zorlanmasına da neden olabilir.

Kediler, içgüdüsel olarak tırmalama davranışını gösterirler. Bu sayede kendi tırnaklarını biraz da olsa törpülemiş olurlar. Fakat bu hareket kedinin tırnağını kısaltmaya yaramaz, sadece tırnağın dış yüzeyindeki ölü tabakadan kurtulmasını sağlar. Tırnak boyu yine aynı kalır. Bu nedenle kedinizin tırnaklarını kesmeli ve ona mutlaka bir kedi tırmalama tahtası almasınız.

>> Kedi Tırnak Bakımı Ürünleri

 Kedi tırnağı kesmek

Kediler Neden Tırnaklarının Kesilmesinden Korkar?

Kedinizin tırnağının kesilme vakti geldiğinde elinizde makası gördüğü anda sizden kaçmaya mı başlıyor? Evet, kedilerin tırnağını kesmek oldukça zor bir iş. Kediler, tırnaklarını keseceğinizi anladıkları anda ortadan toz olurlar. Bu durumda kedinizi zorlamak onu daha da strese sokacaktır. Unutmamalısınız ki kediler çok temkinli hayvanlardır ve içgüdüsel olarak zarar göreceklerini düşündükleri anda kaçıp tehlike geçene kadar saklanma eğilimi gösterirler. Tırnaklar, kedilerin kendini savunması için kullandığı ilk araçtır. Ve biz onların savunma silahlarına müdahalede bulunmaya kalktığımızda bize tepki vermeleri kaçınılmazdır. Aynı zamanda tırnak kesme işlemi sırasında kedileri sabit tutmaya çalışmamız da onları strese sokar. Özgürlüğü kısıtlanan kedi kaçamayacağını bildiğinde paniği artar. Bu nedenle kendi bedeninin bir parçası olarak gördüğü tırnaklarını kestirmekten kaçınır. Burada yapılacak şey, kedinizin sakin olmasını sağlamak ve onu zorlamaktan kaçınmaktır.

>> Kedi Malzemeleri

kedi tırnağı nasıl kesilir 

Kedi Tırnağı Kesme Yöntemi

Kedinizin tırnağını kesmek için öncelikle bu iş için özel üretilmiş bir kedi tırnak makası edinmeniz gerekir. Kedinizin tırnağını kesebilmek için başka bir aparat kullanmanız asla önerilmez. Bu kedinize zarar verebilir. Kedi tırnağı kesimde ikinci adımınız kedilerin tırnak yapısı hakkında bilgi sahibi olmaktır. Kedinizin tırnağına yandan baktığınızda tırnağın bombeli bir yapıya sahip olduğunu görürsünüz. Yani kedilerin tırnağı bizimki gibi düz değildir. Ayrına kedi tırnağı insan tırnağına kıyasla çok kalındır.

kedi tırnak

Kedilerin tırnakları içinde damarlar ve sinirlerden oluşan canlı bir doku vardır. Bu nedenle tırnağı asla derinden kesemezsiniz. Yoksa canlı dokuyu yaralamış olursunuz. Burada odaklanmanız gereken tırnağın uç kısmıdır ve bu uç kısmın rengi dibe göre farklıdır. Sizin kesmeniz gereken kısım da buradır. Arka patinin tırnaklarını ise kesmeniz pek de gerekli değildir. Zaten kedilerin arka patilerindeki tırnaklar ön tırnaklarında daha kalın ve küttür. Arka tırnaklar çok keskin ve çok uzun olmaz. Eğer arka patilerdeki tırnaklar çok uzamışsa onları da çok az miktarda olmak kaydıyla kesebilirsiniz.

kedi tırnağı kesme

Tırnak kesmek için kedinizin en sakin ve huzurlu olduğu anları kollamak ve onu zorlamamak önemlidir. Ona yavaşça yaklaşarak tırnak makasını onun tüylerine değdirip kokusunun makasa sinmesini sağlayın ve makası koklamasına izin verin. Bu şekilde aranızda bir güven oluşturmuş ve makasın ona zarar vermeyeceğini göstermiş olacaksınız. Kedi sahiplerinin bildiği üzere kedilerin patilerine hafifçe bastırdığınızda tırnakları dışarı çıkar. Kedinizin korkmamasını sağlamak için bu hareketi okşayarak ve yumuşak şekilde yapın. Tırnak kesimini kesinlikle aceleye getirmeyin ve sabırlı olun.

Kediniz halen tırnak kesimine direniyorsa onu zorlamayın ve veterinerinizden yardım isteyin.


Bu blog yazımız da ilginizi çekebilir: Kedi Nasıl Yıkanır?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.