x
sadsad x
asdasd

Havanese Cuban Bichon Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

26 Nisan 2021
Havanese Cuban Bichon Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Çok sevimli bir görünüme sahip olan Havanese Cuban Bichon köpekler, adlarından da öngörülebildiği gibi Küba kökenlidir. Anavatanlarının sıcaklığı yansıtan bu köpekler; oyuncu, neşeli ve hareketli küçük ırklardan biridir. Sahiplerine düşkünlükleriyle bilinen Havaneseler, minik ırk köpekler içinde en dayanıklı olanlarındandır. 19. yüzyılda Güney Amerikalı soylular tarafından beslenen bu köpekler, soyluluk simgesi olarak görülüyordu. Kökenleri, nesli tükenmiş yerel Küba köpeklerine dayanır. 1980’li yıllarda önce Amerika Birleşik Devletleri’nde sonra da Avrupa’da tanınmaya başladılar. Amerika’da geliştirilen bu ırk, aslında orijinalinde uzun tüylü iken yapılan çalışmalar sonucu kısa tüylü Havanese Cuban Bichon türü de elde edilmiştir.

>> Az Tahıllı Konserve Köpek Mamaları

 havanese1

Havanese Cuban Bichon Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Küba’dır.
 • Küçük ırk köpeklerdendir. Boyları 15 ila 18 santimetre arasında olabilir. Ağırlıkları dişilerde daha az olmak üzere 3 ile 6 kilogram arasında değişir.
 • Tüyleri uzundur. Kısa tüylü türleri de bulunmaktadır. Tüy rengi genellikle beyaz, krem ve sarı tonlarındadır.
 • Eğitilmeleri çok kolaydır. Ama inatçı yapısı nedeniyle eğitimleri sert yöntemlerle yapılmamalıdır.
 • Oyuncu, enerjik ve hareketli köpeklerdir.
 • Diğer küçük ırk köpeklere kıyasla daha sakin hayvanlardır.
 • Öğrenmeye ve eğitilmeye yatkın doğaları sayesinde yavruyken sosyalleştirildiğinde diğer evcil canlılar ve çocuklarla iyi geçinmeye meyilli hale gelirler.
 • Tanımadıkları insanlara karşı biraz çekingen davransalar da alıştıkları insanları çok severler.
 • Tüm küçük ırklar gibi Havanese Cuban Bichonlar da gürültücü hayvanlardır ve havlamaktan hoşlanırlar.
 • Fiziksel olarak dayanıklı köpeklerdir, herhangi bir kalıtsal hastalıkları bulunmamaktadır.
 • Yaşam süreleri ortalama olarak 15 yıldır.

 havanese2

Havanese Cuban Bichon Köpek Irkı Bakımı

Sahiplerine çok bağlı canlılar olan Havanese Cuban Bichon köpekler, her daim sizinle yan yana olmak isterler. İlgi görmeye bayılırlar. Diğer küçük ırklar gibi inatçı ve hassas bir karakter yapısına sahip oldukları için az ilgi gördüklerinde ve ona sert davranıldığında hırçınlaşabilir ya da size küsebilirler. Ona olumlu eğitim yöntemleriyle yaklaşıp onunla oyunlar oynayarak ilgi ve sevginizi her fırsatta belli ederseniz her zaman sözünüzü dinleyecektir. Minik boyutları ve sevgiye karşılık vermesiyle birlikte yaşamaktan çok keyif alacağınız Havanese Cuban Bichon cinsi köpeklerin hayatınıza neşe katacağı kesin. Evde beslenmesi kolay olan Havaneseler, zekâları sayesinde eğitilmeye ve öğrenmeye çabuk adapte oldukları için sık havlamak dışında apartman dairelerinde rahatlıkla yaşayabilirler. Aslında havlama özelliği avantaj da olabilir. Çünkü Havaneseler havlayarak sizi uyarır ve tehlikeyi size haber verirler. Yani evinizde bir Havanese Cuban Bichon varsa eve hırsız girme ihtimali pek yoktur.

>> Köpek Aksesuarları

havanese3

Havanese Cuban Bichon cinsi köpekler genellikle uzun tüylüdürler. Uzun tüylü olmalarına rağmen çok fazla tüy dökmemeleri bir avantaj olsa da Havaneseler’in tüy bakımları biraz zaman ve özen ister. Onları haftada en az 3 kez fırçalamanız gerekir.

Kilo almaya ve obeziteye meyilli olan Havaneselerin beslenmesine dikkat edilmelidir. Özellikle yaş aldıkça ve kısırlık operasyonundan sonra küçük ırklara özel light köpek maması çeşitleri ile beslenmelerini sağlıkları açısından yerinde olacaktır. Ayrıca çok enerjik olan bu köpekleri sık yürüyüşe çıkararak hem kilo kontrollerini sağlamış olur hem de egzersiz ihtiyaçlarını karşılarsınız.

Dayanıklı köpekler olan Havanese Cuban Bichonlar'ın bilinen kalıtsal bir hastalıkları yoktur ve diğer küçük ırk köpek cinsleriyle kıyaslandıklarında dayanıklı hayvanlardır.


Bu yazımız da ilginiiz çekebilir: Maltese Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.