x
sadsad x
asdasd

Maltese Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

25 Mart 2021
Maltese Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Küçük ırklar arasında en çok tercih edilen Maltese Terrier cinsi köpekler, bembeyaz dalgalı tüyleri, boncuk gözleri ve sevimliliğiyle çok popülerdir. Adından da anlaşılacağı gibi kökenleri Malta’ya dayanan bu köpekler, en eski köpek ırklarından birine mensupturlar. Antik dönemlerde ve sonrasında soyluluk simgesi olmuş Maltese Terrierler, birlikte yaşadığı insanlara çok bağlıdırlar. Bu özellikleri ve küçük olmaları onları ideal birer ev köpeği yapmaktadır. Ama gürültücü ve fazla hareketli olmaları apartman yaşamı için olumsuz unsurlardır. Sizi sevgiye boğarken sizden fazlaca ilgi ve sevgi isteyecek bir köpek cinsi olan Maltese Terrierler, başkalarına gösterdiğinizi ilgiyi de kıskanabilirler. Sadık ve sevgi dolu bir dost arıyorsanız ve ona ayıracak fazla vaktiniz varsa bir Maltese Terrier sahiplenebilirsiniz.

>> Özel Irk Konserve Köpek Mamaları

Maltese Terrier Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Malta’dır.
 • Çok eski bir köpek cinsidir.
 • Küçük köpek ırklarındandır. Ağırlıkları 1 kilogram ile 3 kilogram arasında değişir. Hatta 1 kilogramdan daha hafif olan Maltese Terrierler de bulunmaktadır.
 • Tüyleri sık, dalgalı ve beyaz renktir. Tüy rengi kırık beyaz ve krem rengine yakın da olabilir.
 • Gözleri beyaz tüyleriyle zıtlık oluşturacak şekilde koyu renktir.
 • Sahiplerine çok bağlı hayvanlardır.
 • Sürekli ilgi görmek isterler. Yalnız bırakılmaya uygun değildirler.
 • Çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla yaşamaya alışmaları zordur. Sahiplerinin ilgisinin üzerlerinden gitmesi onları mutsuz eder.
 • Oyun oynamayı severler.
 • Yabancılara karşı temkinli hatta saldırgan olabilirler. Ama kendisine ilgi gösteren yabancılara iyi karşılık verme eğilimi taşırlar.
 • Çok zeki köpeklerdir. Çabuk öğrenirler.
 • Çok gürültücü hayvanlardır. Çok sık aralıklarla havlarlar.
 • Oyuncu ve hareketli köpeklerdir. Ev içinde daha sakindirler ve uyku saatleri uzundur.
 • Soğuk havalara dayanıklı değillerdir.
 • Yaşam süreleri ortalama 12 yıldır.

maltese özellikleri 

Maltese Terrier Köpek Irkı Bakımı

Küçük ve çok sevimli bir süs köpeği olan Maltese Terrierler, evlerine ve ailelerine bağlılıklarıyla bilinirler. Sahiplerinin her an yanında isteyen Maltese Terrier köpekler yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Sahiplerinin tüm ilgi ve sevgisini kendilerine istedikleri için çocuklu evler ile başka evcil canlıların yaşadığı ortamlara uyum sağlamakta zorlanırlar. Aslında sosyal hayvanlar olan Maltese Terrier cinsi köpekler sevgi, ilgi ve oyunla yabancılarla ilişki kurmaya alıştırılabilirler.

Çok zeki olmaları Maltese Terrierlerin çabuk öğrenmesini sağlar. Fakat bu köpeklerin inatçı yapıları eğitilmelerini zorlaştırabilir. Zekalarını kullanabilecekleri oyunlar ve ödüllerle eğitilmeleri daha kolaydır.

>> Köpek Ödül Bisküvileri

maltese köpek

Duygusal olmaları, empati yeteneklerini geliştirmiş ama onları biraz alıngan yapmıştır. Bu nedenle özellikle yapmamaları gereken şeylere koşullandırılırken nazik olunmalı ve onlara sert davranılmamalıdır. Yoksa size küsebilirler.

Maltese Terrierler, diğer küçük ırklar gibi sahibini ve bölgesini koruma eğilimde oldukları ve minik boyutlarına göre fazla cesaretli davranabilecekleri için koşu ve yürüyüşlerde kontrollü olunması ve tasmayla gezdirilmesi gerekir. Cesaretleri ve çok atak hayvanlar olmaları muhtemel bir tehlikeye hızla girmelerine neden olabilir.

maltese bakımı

Tüyleri uzun olan Maltese Terrierler, tüylerinin dolaşmaması ve deri hastalıklarına yakalanmaması için düzenli olarak taranmalıdırlar. Tüyleri çok fazla dökülmez. Bu köpeklerin tüylerine yapışan her türlü toz, kir, dışkı ve hatta göz akıntılarından arındırılmalı ve sağlıkları için sık sık temizlenmelidir. Yıkanmaları gereken bu köpekleri yıkadıktan sonra çok iyi kuruttuğunuza emin olun ve üşümemelerini sağlayın. Soğuk almaları ve üşütmeleri bu köpeklerde çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.


İlginizi çekebilir: Köpek Nasıl Yıkanır?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.