sadsad x
asdasd

En Az Havlayan Köpek Cinsleri

25 Haziran 2021
En Az Havlayan Köpek Cinsleri

Köpekler, içgüdüsel olarak havlarlar. Havlamanın birçok farklı nedeni vardır. Havlama; bir iletişim aracı olmasının yanında tehlikeyi haber veren bir uyarı, oyun çağrısı ya da karşılarındaki canlılara gözdağı vermek için de köpeklerin elindeki bir silahtır. Havlamayı önlemek ise köpeklerin doğasına aykırı davranmalarını istemekten başka bir şey değildir. Her köpek doğal olarak havlama eğilimi gösterir ancak bazı köpek ırkları havlamaya daha az ihtiyaç duyar. Bilindiği gibi küçük ırk köpekler daha gürültücüdürler ve çok fazla havlarlar. En az havlayan köpekler ise genellikle iri ırklar arasındadır. En az havlayan köpek ırklarından bazıları ise şunlardır;

-Rootweiler

-Newfoundland

-Shar Pei

-Bulldog

-Saint Bernard

-Cavalier King Charles

-Basenji

-Bloodhound

-Bullmastiff

 az havlayan köpekler

Rottweiler

Görüntülerinin aksine Rottweiler cinsi köpekler yaşam alanlarında sakin hayvanlardır ve az havlamaları ile bilinirler. Kökenleri Almanya’ya dayanan ve dünya üzerinde en eski köpek ırklarından biri oldukları kabul edilen Rottweilerlar, iri cüsselerinin ve güçlerinin fazlaca farkında oldukları için çok fazla havlama gereği duymazlar. Zaten havlamaları da pek gerekli değildir. Çünkü görünüşleri tehlikelere karşı en büyük savunma araçlarıdır. Rottweiler köpek ırkı için ayrıntılı bilgilere Petihtiyac.com/rottweiler-ozellikleri-ve-bakimi linkindeki blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Newfoundland

Kanada’nın Newfoundland eyaletinden ismini alan bu köpek ırkı, çok iri ve uzun tüylü bir cinstir. Uzun ve sık tüyleri ile soğuk hava şartlarına dayanıklı olan Newfoundland köpekler, ürkütücü iriliklerine rağmen çok sevimli canlılardır. Sabırlı karakter yapıları sakin yaradılışları ile birleştiğinde havlama eğilimleri de azalır. Dünyanın en az ses çıkaran köpek cinslerinin başında gelir. Newfoundland köpek ırkı için ayrıntılı bilgilere Petihtiyac.com/newfoundland-kopek-irki-ozellikleri-ve-bakimi linkindeki blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Shar Pei

Dünyanın en sakin köpeklerinden biri olan Shar Pei cinsi köpekler Çin kökenlidir. Çin’de av köpeği olarak kullanılan Shar Pei, zamanla ev köpeği olarak benimsenmiş ve genellikle havlama ihtiyacına sahip olmamaları evlerde yaşamaları ile perçinlenmiştir. Tüy dökme konusunda da sıkıntı çıkarmamaları onları ideal birer ev köpeği haline getirmiştir.

Bulldog

Tüm Bulldog cinsleri sakin ve tembel olmaları ile bilinirler. Egzersiz ihtiyaçları da diğer orta boy ırklara göre az olan Bulldog köpekler, nadiren havlarlar. İsteklerini hırlama benzeri bir ses ile ifade etmeyi tercih eden Bulldog cinsi köpeklerin her gece düzenli olarak çıkardıkları ses ise horlamadır.

Saint Bernard

"İri bir gövdeye ve sakin bir karakter yapısına sahip olan köpekler daha az havlar" fikrini doğrulayan bir başka köpek ırkı da Saint Bernard’lardır. Temel ihtiyaçları karşılanmadığı zaman bu gereksinimlerini sahiplerine haber vermek dışında Saint Bernard köpeklerin pek havladıkları söylenemez. Saint Bernard köpek ırkı için ayrıntılı bilgilere Petihtiyac.com/saint-bernard-kopek-irki-ozellikleri-ve-bakimi linkindeki blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 en az havlayan köpek cinsleir

Cavalier King Charles

Orta boy köpeklerden olan Cavalier King Charles ırkı, uzun süre yalnız bırakılmadıkları sürece havlama eğilimi göstermezler. Aileden gördükleri her canlı ile çok yakın ilişkiler kuran bu köpekler, yeterli ilgi ve sevgi gördüklerinde hırçınlaşmayan mutlu hayvanlardır. Sahiplerinin yanında olmasını çok seven Cavalier King Charles’lar, uzun süre dışarı çıkarılmazlarsa da havlamaya başlayabilirler. Cavalier King Charles köpek ırkı için ayrıntılı bilgilere Petihtiyac.com/cavalier-king-charles-spaniel-kopek-irki-ozellikleri-ve-bakimi linkindeki blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Basenji

Tüy dökme konusunda sahiplerini hiç üzmeyen Basenji ırkından gelen bu köpekler, son derece oyuncu ve hareketli olsalar da minik sesler çıkararak sahipleriyle iletişim kurma konusunda uzmandırlar. Diğer haraketli köpek ırklarından farklı olarak Basenjilerin havladıklarına rastlamak zordur. Basenji köpek ırkı için ayrıntılı bilgilere Petihtiyac.com/basenji-kopek-irki-ozellikleri-ve-bakimi linkindeki blog yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bloodhound

İri ve güçlü köpek ırklarından biri olan Bloodhound köpekler, çok nazik ve sosyal canlılardır. Sahipleri tehlike altında olduğunda bezgin görünümlerinin aksine son derece agresif tavırlar sergileyebilen Bloodhoundlar, sahiplerini koruma amaçlı havlarlar. Bunun dışında havlama eğilimi olmayan bu sevimli köpekler fazla tüy de dökmedikleri için, her gün düzenli olarak egzersiz ihtiyaçlarının giderilmesi kaydıyla apartman dairelerinde kolaylıkla yaşayabilirler.

Bullmastiff

Saldırgan ve agresif köpek cinsleri arasında başı çeken Bullmastifler, yaşam alanlarında ve sahiplerinin yanında çok sakin ve uyumlu canlılardır. Sert doğası gereği çok havladığı düşünülse de sesini duymanız çok nadir gerçekleşen bir durumdur.


Bu blog yazımız da ilginizi çekebilir: Az Tüy Döken Köpek Cinsleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.