x
sadsad x
asdasd

Az Tüy Döken Köpek Cinsleri

07 Haziran 2021
Az Tüy Döken Köpek Cinsleri

Köpekler, en sevilen evcil hayvanlar olmakla birlikte bakımları çok da kolay canlılar değildirler. Köpek bakımında sadece köpeğin beslenmesi değil; egzersiz, tuvalet ihtiyacı, rutin veteriner kontrolleri, aşılarının düzenli yapılması ve temel eğitimlerinin tamamlanması gibi birçok unsur devreye girer. Bir köpekle birlikte yaşamak istiyorsanız onun temel ihtiyaçlarını giderilmeli ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için gerekenleri yerine getirmelisiniz. Sahipleneceğiniz köpeği seçerken de size uygun olup olmadığına bakmanız gerekir. Köpeğin karakter yapısı, büyüklüğü, egzersiz ihtiyacı ve ona sağlayacağınız yaşam koşullarını göz önünde bulundurmadan köpek sahiplenmek yerinde olmayacaktır. Hangi cins köpek sahipleneceğinizi belirleyen bir kriter de köpeğin tüy dökme sıklığıdır. Alerjik insanlar köpek tüyüne reaksiyon gösterebilirler. Aynı zamanda alerjik olmasanız bile evde uçuşan tüylerden rahatsız olabilirsiniz. Ama her köpek aynı sıklık ve miktarda tüy dökmeyeceği gibi tüyleri çok uzun olan köpeklerin tamamı da çok fazla tüy dökmüyor olabilir.

 az tüy döken köpek cinsleri

Hangi Köpek Cinsleri Daha Az Tüy Döker?

Köpekler, kürklü canlılar oldukları için bizim saçlarımızın dökülmesi gibi onların da hiç tüy dökmemeleri mümkün değildir. Özellikle geçiş mevsimlerinde yılda iki kez her tüylü canlı tüy dökme eğilimdedir. Ama bazı köpek ırkları diğer cinslere göre daha az tüy dökerler. Üstelik bu köpek cinslerinin hepsi kısa tüylü değildir.

Basenji

Afrika köpek cinslerinden bir olan Basenjiler’in tüyleri kısa ve sıktır. Sık tüylü olmasının tersine bu köpekler tüy dökme konusunda çok avantajlı canlılardır ve aynı zamanda Basenjiler’in kürkleri koku tutmaya uygun değildir. Bu nedenle alerjik kişiler ile evinin temizliğine çok özen gösterenler için Basenji cinsi köpekler ideal ev arkadaşlarıdır.

Poodle

Farklı iriliklerde üç cinsi bulunan Poodle köpekler en az tüy döken köpek ırklarının başında gelir. Poodle, aslında bildiğimiz kaniş köpeklerin genel adıdır ve kanişler kıvırcık tüylüdürler. Sık tüyleri bulunmasına rağmen Poodle cinsi köpeklerin üç türü de çok az tüy döker. Bunun nedeni hem tüy yapıları hem de tüylerinin çok sert olmasıdır.

>> Köpek Tüy Toplama Aparatları

Afgan Tazısı

Kısa tüylü köpeklerin tüy dökmemesi anlaşılabilir ama her uzun tüylere sahip köpek ırkının çok tüy dökeceğini düşünmek bir yanılgıdır. Bu yanılgının belki de en iyi örneği Afgan Tazıları’dır. Afgan Tazıları çok uzun tüylü olmalarına karşın şaşırtıcı biçimde çok az tüy dökerler. Yine de deri sağlıkları için mutlaka haftada en az iki kez fırçalanmaları gerekir.

Shih Tzu

Uzun ve ipeksi tüyleri ile ünlü olan Shih Tzu cinsi köpekler de Afgan Tazıları gibi beklenmedik şekilde hipoalerjik canlılardır ve çok az tüy dökerler. Onları fırçaladığınızda fırçaya mutlaka tüyleri gelecektir ama bir Shih Tzu ile aynı evde yaşıyorsanız tüy sorununuz neredeyse yok demektir.

 az tüy döken köpekler

Bichon Frise

Kabarık ve kıvırcık tüylere sahip olan Bichon Friselar da kanişler gibi oldukça az tüy dökerler. Bichon Frise cinsi köpekler düzenli olarak tıraş edildiklerinde tüy dökme problemleri adeta yok gibidir.

Maltese Terrier

Malta Terrieri olarak da bilinen Maltese köpekler sevimlilikleri ile dünyada en çok tercih edilen köpek cinslerinden biridir. Çok popüler olmalarını sağlayan ise hem küçük köpek ırkları arasında olmaları hem de tüy yapılarıdır. Maltese Terrier cinsi köpeklerin tüyleri koku yapmamakla birlikte dökülme konusunda da alerjik insanlar için avantaj sağlar.

Dalmaçyalı

Dalmaçyalı köpekler bilindiği üzere çok kısa tüylüdürler ve bu nedenle tüy dökseler bile bu onlarla yaşayan insanları pek de rahatsız etmez. Aynı zamanda Dalmaçyalılar kıvrımlı bir deriye sahip olmadıkları için koku sorunu da yaratmazlar.

Peru İnka Köpeği

Dünyada Peruvian İnca Orchid adıyla bilinen Peru İnka köpekleri neredeyse tüysüzdürler. Peru’nun geleneksel köpeği olan bu cins seyrek tüyleri nedeniyle tüy dökme eğilimde değildirler.

Papillon

Özellikle kulak ve kuyruklarına yakın bölgelerinde yoğun ve uzun tüyleri bulunan Papillon köpekler de uzun tüylü olmalarına rağmen çok az tüy döken köpek ırklarındandır. Neşeli yapısıyla sizi mutlu edecek bu köpekler tüy problemleri olmaması ile de birlikte yaşamaktan keyif alacağınız bir köpek cinsi.


İlginizi çekebilir: Evcil Hayvan Beslenen Evlerde Temizlik Yöntemleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.