x
sadsad x
asdasd

Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

06 Nisan 2021
Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Çok eski bir köpek ırkı olan Cavalier King Charles Spaniel köpekler, Avrupa’da 18. yüzyıla kadar soyluluk sembolüydü. İsimlerini İngiliz kralı II. Charles’tan alan bu köpeklerin saray soyluları ve asiller arasında son derece popüler olmaları tesadüf değildir. Çünkü Cavalier King Charles Spaniellar, sahiplerine çok bağlı olmanın yanında sevdikleri insanların sözünden çıkmayan, çok sabırlı ve toleransı yüksek hayvanlardır. Sahiplerinin peşinden ayrılmayan bu köpekler, hem çok uslu hem de neşeli ve oyuncu canlılardır. Sahibinin duygularına duyarlı olması nedeniyle onları hem sakinleştirip hem de mutlu ederek eğlendirme konusunda çok başarılıdırlar ve tüm bu olumlu özelliklerinin yanında çok da zekidirler. Zekâları eğitimleri için ciddi bir avantaj oluşturur. Fakat Cavalierlar, duygusal hayvanlar oldukları için kesinlikle sert davranılmaması gereken naif canlılardır.

>> Yetişkin Köpek Mamaları

 king-charles1

Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Adlarını İngiliz kralı II. Charles’tan alırlar.
 • Küçük ırk köpeklerdir. Yükseklikleri 30 ile 33 santimetre kadardır. 5 kilodan 8 kiloya kadar ağırlıkta olabilirler.
 • Yumuşak ve orta uzunlukta tüylere sahiptirler. Kulaklarındaki tüyler uzun ve dalgalıyken gövdesi düz ve orta uzunluktaki tüylerle kaplıdır.
 • Tüy rengi farklılık gösterse de Blenheim denilen beyaz üzerine koyu kahverengi desenleri olan türleri en popülerleridir. Üç renge sahip Cavalierlar ise Tricolor adıyla anılıp siyah ve beyaz renklerin üzerine yüzlerinde bronz renkte benekler bulunur. Tek renk tüylere sahip olanları ise tamamen kızıl kahve ve siyah olmaktadırlar.
 • Bacakları boylarına göre kısadır.
 • Zeki köpeklerdir, eğitimleri sert yollara başvurulmadan yapıldığında her şeyi çok kolay öğrenirler.
 • *Koklama ve görme yetileri sayesinde avcılık yetenekleri gelişmiştir. Bu nedenle kedi, tavşan, kuş gibi küçük boyutlu canlılara karşı saldırgan olabilirler.
 • Dost canlısı hayvanlardır.
 • Oyun oynamayı severler.
 • Evde sakin, uysal ve uyumlu bir karakter yapıları vardır. Dışarıda ise çok hareketli ve enerjiktirler.
 • İnsan hislerine duyarlıdırlar. Bu özellikleri nedeniyle terapi köpeği olarak kullanılırlar.
 • Sahiplerine çok bağlı köpeklerdir, sürekli sahiplerinin yanında olmak isterler.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
 • 15 yıl kadar bir yaşam süreleri vardır.

king-charles2 

Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı Bakımı

Tam bir aile köpeği olan Cavalier King Charles Spaniel, sakin ve uyumlu yapısının tersine evin dışında çok hareketli ve oyuncu bir canlıdır. Ancak sözünüzden çıkmayacağı için siz hangi ruh halindeyseniz ona uyum sağlar. Saatlerce kucağınızda kalabileceği gibi uzun süre sizinle oyun oynamaya da her an hazırdır. İnsan duygularına son derece hassas olan bu zeki köpekler, bu yetenekleri sebebiyle terapi köpeği olma görevini de üstlenirler. Yani Cavalier King Charles Spaniel köpeğinizle mutlu olmamanız neredeyse imkansızdır.

>> Köpek Ödül Kemikleri

Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpekler, duygusal hayvanlardır ve sizinle naif bir ilişki kurmaya eğilimlidirler. Ona verdiğiniz ilgi ve sevgiyi asla karşılıksız bırakmayan Cavalierlar, yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve her an sahibinin yanında olmak isterler. Küçük boyutlarının ve iyi huylu olmasının avantajını kullanarak onu seyahatlerinizde yanınızdan ayırmanız gerekmez.

king-charles3

Cavalier King Charles Spaniel köpeklerin eğitimi yavruyken verildiğinde neredeyse hiç sorun çıkarmazlar. Mizacen sabırlı olan bu köpeklerin ısırma ve havlama özellikleri ya da agresif tavırları pek bulunmasa da iyi birer avcı oldukları için kendinden küçük boyutlara sahip hareket eden her canlıya tehdit oluşturabilir ve bu canlıların peşine düşebilirler.

>> Köpek Yatakları

Cavalier King Charles Spaniellar'ın bakımında önemli nokta tüyleridir. Orta uzunlukta tüylere sahip olan bu köpekleri haftada üç kez fırçalamak yerinde olacaktır. Orta derecede tüy dökerler ve meraklı yapıları nedeniyle yürüyüşe çıktığınızda girebileceği her yere burnunu soktuğu ve düşük kulaklara sahip olması nedeniyle kirlenmeye çok müsaittirler. Onları ayda bir kuru köpek şampuanı kullanarak temizleyebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Beagle Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.