x
sadsad x
asdasd

Basenji Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

10 Mayıs 2021
Basenji Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Kökenleri Antik Mısır’a dayanan Basenji, çok eski bir köpek ırkıdır. Antik Mısırlılara ait mezar ve duvar resimlerine konu olmaları onların binlerce yıl önce yeryüzünde bulunduklarının kanıtıdır. Afrika’ya götürüldükleri ve burada avcılara eşlik ettikleri için zaman içinde onlara Kongo Terrieri adı da verilmiştir. Geçmişte av köpeği olarak kullanılan Basenji ırkı köpekler, ancak 20. yüzyılın başında İngiltere’ye getirilerek buradaki çalışmalar ile başka Afrika köpekleri ile melezlenerek geliştirilmiş ve dünyada yayılabilmişlerdir. Minik boyutlarından beklenmeyecek biçimde atletik bir gövdeleri olan bu köpeklerin ataları tazılardır.

>> Köpek Malzemeleri

 basenji köpek

Basenji Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Mısır’dır. Fakat Afrika’ya getirildikleri için Kongo Terrieri adını da almışlardır.
 • Bilinen en eski köpek ırklarındandır.
 • Küçük ırk köpeklerdir. Erkek Basenjilerin yükseklikleri ortalama 42 santimetre olup ağırlıkları 10 kilogram civarındadır. Dişilerinde ise bu sayılar biraz daha az olabilir. 
 • Kısa tüylüdürler. Tek katman olan tüyleri düz ve parlaktır.
 • Tüy renkleri genellikle beyaz üzerine kızıl ve kahverengi lekeler şeklindedir. Bu lekelerin siyah renk olduğu da görülür. Kuyruk uçları ise beyaz renktir.
 • Diğer köpek ırklarına göre daha temiz canlılardır. Kendilerini yalayarak temizlerler.
 • Enerjik ve çok oyuncu canlılardır.
 • Zeki ve meraklı köpeklerdir.
 • Eğitilmeleri kolaydır. Fakat inatçı ve bağımsız yapıları nedeniyle eğitimleri sert ve otoriter yöntemlerle yapılmamalıdır.
 • Dominant bir karakter yapıları vardır. Bu nedenle zaman zaman sahiplerinin otoritesini reddetme eğilimi gösterebilirler.
 • Diğer küçük köpek cinslerinin tersine çok fazla havlamazlar.
 • Ortalama ömürleri 13 yıldır.

 Kongo Terrieri

Basenji Köpek Irkı Bakımı

Kökenleri Mısır ve diğer Afrika ülkelerine dayanan Basenjiler, kısa tüyleri ve tek katmanlı kürk yapıları nedeniyle soğuk iklimlerde yaşamaya uygun canlılar değildir. Soğuk hava şartlarından olumsuz etkilenmeleri onları birer ev köpeği yaparken çok hareketli olmaları ve yüksek egzersiz ihtiyaçları ise bahçeli evlere daha uygun olduklarının işaretidir. Eğer apartmanda yaşıyor ve bir Basenji sahiplenmek istiyorsanız onu mutlaka gün içinde uzun yürüyüşlere çıkarmanız ve enerjisini atmasını sağlamanız gerekir.

>> Köpek Ağızlıkları

Basenji köpeklerin kısa tüyleri sayesinde fırçalanma ihtiyaçları çok azdır. Bu tüylerin bir avantajı da banyodur. Basenji cinsi köpekleri çok gerekmediği takdirde yıkamanız gerekmez. Bunun nedeni, tüylerinin tek katmanlı ve kısa olmasının yanında kediler gibi kendilerini temizlemeyi seven titiz hayvanlar olmalarıdır. Basenji köpekleri diğer köpek ırklarından ayıran sadece bu özellikleri değildir. Bu köpeklerin dişileri diğer köpek ırkları gibi yılda iki kez çiftleşme dürtüsüne sahip değildirler. Yılda bir defa çiftleşen Basenjiler belki de bu nedenle dünya üzerinde nadir bulunan köpek ırklarındandır.  

Yeryüzünün en eski köpek ırklarından biri olduğunun farkındaymış gibi Basenji köpekler, farklarını havlama konusunda da ortaya koyarlar. Diğer küçük köpek ırklarına kıyasla gürültücü değillerdir ve az havlarlar. Havlamalarının nedeni genellikle sahiplerini tehlikeye karşı uyarmak ve kendi türleri ile iletişim kurmaktır.

Birlikte yaşadığı insanlara karşı sevecen olan Basenjiler, yabancılara karşı temkinlidirler. Oyun oynamayı çok sevdikleri için onu köpek oyuncakları ile sosyalleştirebilirsiniz. Sahipleriyle oyun oynamayı çok sevdiği gibi çiğneyebilecekleri oyuncaklara da bayılırlar.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Sosis Köpek (Dachshund) Köpek Özellikleri ve Bakımı

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.