sadsad x
asdasd

Labrador Retriever Bakımı ve Özellikleri

27 Mayıs 2020
Labrador Retriever Bakımı ve Özellikleri

Labrador retriever sakin, meraklı, sahibinin memnuniyetine önem veren, vefakar bir köpek cinsidir. Egzersiz ihtiyacı yüksektir. 

Kanada'nın Newfound eyaletinin St.John şehrinde ortaya çıkmıştır. Sonraları bu bölgede köpek sahiplerinden alınan ağır vergiler dolayısı ile insanlar köpek bakmamaya başlamıştır. Labrodor cinsi köpeğin nesli bu bölgede neredeyse tükenmiştir. Nihayet Kanada'dan İngiltere'ye götürülmüş ve retriever cinsi köpekler ile çiftleştirilmiştir. Ortaya çıkan yeni tür Labrador köpekleri sayesinde türün devamlılığı sağlanmıştır. 

Labrador'un uluslararası tanınırlığı 1903'te ilk kez İngiliz köpek kulüplerince olmuştur. 1917'de de Amerikan köpek kulüpleri tarafından tanınmıştır. Popülerliği yıllar içinde artan Labrador, günümüzde en çok sahip olunan köpek ırkıdır. 

labrador bakımı ve özellikleri

Labrador Cinsi Köpeğin Özellikleri

Oldukça akıllı olan Labrador retriever cinsi köpeklerin eğitimi oldukça kolaydır. Sahibini memnun etmek isteyen karakteri sayesinde uyumlu bir yapıya sahiptir. Özellikle yavruyken verilecek eğitimler arasında ilk 2 sırada tuvalet eğitimi ve çekme iç güdüsünden vazgeçmesi sayılır. Büyük bir ırk olmasıyla beraber fazlasıyla güçlüdür. Gezdirirken sizi bir anda çekip kendi istediği yöne götürmeye çalışabilir. Bunun için yavruluk döneminde çekme huyundan vazgeçirilmesi için eğitilmesi tavsiye edilir.

1- İyi Yüzücüdür

Labrador retriever, su için için yaratılmıştır. Dünyanın en iyi yüzücü köpekleri arasındadır. Su geçirmez özellikteki tüyleri ve ayaklarındaki perdeli yapı buna örnektir. Eskiden balıkçılar tarafından yardımcı olarak kullanılıyordu. Ağı çekmek, balıkları ağa yönlendirmek için kayıkta bir labrador bulunduruyorlarmış.

2- Çok İyi Koşucu

Ayrıca çok iyi koşucudur. 3 saniye içinde saatte ortalama 25 km hıza ulaşabilir. Egzersiz ihtiyacı orta-üst seviyededir. Evde bakıma uygundur ama günlük olarak dışarı çıkarıp egzersiz yaptırmanız gerekmektedir.

3- Koklama Yeteneği Çok Gelişmiştir

Labrador retriever, kanser olup olmadığınızı bile anlayabilir. Yapılan bir araştırmada kanser hücreli örnekler koklatılarak eğitilen Labradorlar daha sonra teşhis için kullanılmışlar. Hastanın nefes, dışkı ya da kanını koklayarak kanseri ilk evrede bilebilmişler.

4-Arama Kurtarma Uzmanı

Olağanüstü koklama yeteneği onu arama kurtarma köpekleri arasında ilk sıraya koyar. İnsanlara olan sevgi ve bağlılığı sayesinde arama kurtarma çalışmalarında ilk sırada yer alır. Her ortamda her türlü kokuyu ayırt eder.

5-Rehber Köpeği Olarak Kullanılabilir 

Boyutları, kolay eğitilmesi ve zekası sayesinde rehber köpek olarak kullanılılır. Amerika Rehber Köpekler Derneği kayıtlarına göre Dünyada rehber köpeklerin %70'i Labrador Retiever'dır. %15'i Golden Retreiever, %10'u Alman Kurdu ve kalan %5'de diğer ırklardır.

6-Çocuklar ve Diğer Evcil Hayvanlar ile İlişkisi

Labrador, uysal ve zeki bir köpek cinsi olduğundan ev halkı için ideal bir köpektir. Isırma ve havlama huyu yok sayılır. Amerika'da en çok bakılan köpek cinsidir. Duygusaldır ve her köpek gibi sevgiye ihtiyacı olan bir yapısı vardır. Bu nedenle çok uzun süre ailesinden ayrı tutulmamaldır.

Labrador Cinsi Köpeklerin Bakımı

Dengeli beslenme ve egzersiz, labrador retriever cinsi köpeklerin bakımındaki iki kilit noktadır. Şişmanlamaya müsait bir cins olduğu için porsiyonları ayarlanarak verilmelidir ve düzenli egzersiz yaptırılmalıdır. Ortalama ağırlığı 26-34 kg arasındadır. Aktif bir köpek ırkı olduğu için doğru mama önemlidir. Labradorlar için üretilmiş Royal canin labrador yetişkin köpek maması ile köpeğinizin beslenme düzenine sadık kalmış olursunuz.  Sindirilebilirlik oranı en az %90 oranında olan ırka özel köpek mamaları, sindirim ve bağırsak sağlığını da korur.

Tarama 

Kısa tüylü bir ırk olmasından dolayı haftada bir fırçalanması tavsiye edilir. Eğer labradorunuz tüy dökme mevsimindeyse haftada 2 kez taranması uygundur.

Kronik Hastalık

Büyük köpek ırklarında görülen kalça ve dirsek displezyası görülebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.