sadsad x
asdasd

Border Collie Özellikleri ve Bakımı

06 Ekim 2020
Border Collie Özellikleri ve Bakımı

Border Collie köpek ırkı, İskoçya ve İngiltere arasındaki tepelik sınır ülkesinde koyun toplamak ve kontrol etmek için geliştirilmiştir. Sürülerini kontrol ettikleri yoğun bakışları veya gözleri ile tanınırlar. Sınırsız enerjiye, dayanıklılığa ve çalışma güdüsüne sahip köpeklerdir. Bu özelliklerin hepsi onları birinci sınıf bir çoban köpeği yapar. Border Collie cinsi köpekler, bugün hala dünyanın dört bir yanındaki çiftliklerde ve meralarda koyun gütmek için kullanılmaktadır.

border collie

Son derece eğitilebilir ve zeki olan Border Collies; itaat, flyball, çeviklik, izleme ve uçan disk yarışmaları dahil olmak üzere çeşitli köpek sporlarında da mükemmeldir. Çokça fiziksel ve zihinsel egzersiz aldıkları sürece harika aile arkadaşları olabilirler. Ayrıca sizi zaman zaman alt edebilecek bir köpekle de rahat olmanız gerekir. Sizi aktif ve ayak parmaklarınızın üzerinde tutacak sevgi dolu, zeki bir köpek istiyorsanız, bu sizin için bir doğru bir cins olabilir!

İlginizi çekebilir: Golden Retriever Özellikleri ve Bakımı

Border Collie Özellikleri

 • Yoğun fiziksel ve zihinsel eğitim verilirse apartman hayatına uyum sağlayabilir.
 • Acemi köpek sahipleri için zorlayıcı bir ırktır. İlk kez köpek bakacaksanız doğru ırk olmayabilir.
 • Uzun süre yalnız bırakılmamalıdır.
 • Soğuk ve sıcak havaya karşı dayanıklıdır.
 • Aile ile sevecen, sıcak kanlı bir ilişki kurar.
 • Diğer köpeklere karşı temkinlidir, yabancılara karşı tehtidkar gözükmüyorlarsa dost olabilirler.
 • Çocuk dostudur.
 • Tüyleri orta derecede dökülür. Haftada 1-2 kez taranması yeterlidir.
 • Eğitilmesi oldukça kolaydır.
 • Zeka seviyesi çok yüksektir. Dünyanın en akıllı köpekleri sıralamasında ilk 3'de yer alır.
 • Havlama eğilimi düşüktür.
 • Enerji seviyesi çok yüksektir.
 • Oyun oynama potansiyeli oldukça yüksektir.

Border Collie Fiziksel Özellikleri

Border collie cinsi köpekler orta boy ırk sayılır. Omuz yüksekliği 45-60 cm arasındadır. 15-25 kg arasında ağırlıkları vardır. Çok çevik ve hareketlidir. Ortalama ömrü 12-15 yıl arasındadır.

Bu dostumuz, işçi köpek statüsünde olabilir. Onu alıp apartman dairenizde yan gelip yatmasını bekleyemezsiniz. Sizden sürekli iş isteyecektir ve enerjisini atmak için egzersiz beklentisi olacaktır. Kafasının iş ile meşgul olması gerekir. Yoksa bu zeki köpeğin arkasını toplamakla uzun uzun uğraşırsınız.

Bununla birlikte Border Collie, birlikte yaşamak için harika bir köpektir. Zekası ve anlaşılabilir doğası onu eğitmeyi kolaylaştırıyor. Siz sormadan önce ondan ne isteyeceğinizi bilme konusunda olağanüstü bir yeteneği vardır.

Border Collie, kendisi kadar aktif olan, özellikle de köpek sporlarına katılmaya hevesli bir sahip için iyi bir eştir. Doğru eğitimle bu cins, çoban köpeği denemeleri, çeviklik , flyball, uçan disk, ileri itaat, serbest stil itaat veya izleme dahil olmak üzere denediği herhangi bir faaliyette mükemmeldir.

Border Collie; çocuklar, arabalar, bisikletli insanlar, kediler ve sincaplar dahil olmak üzere hareket eden her şeyin peşinden koşmak isteyebilir. Bir mahallede dolaşmasına izin verilirse gerçek bir sorun haline gelebilir. Bakımı için güvenli bir şekilde çitle çevrilmiş bir bahçe şarttır.

>> Köpek Eğitim Malzemeleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.