x
sadsad x
asdasd

Shih Tzu Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

14 Nisan 2021
Shih Tzu Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Süs köpeği cinslerinden biri olan Shih Tzu köpekler, küçük ırklar arasında en popüler olanlarından biridir. Oldukça minik boyutlara sahip bu köpeklerin, uzun ve kısa tüylü olmak üzere iki cinsi bulunur. Küçük ebatlarından beklenmeyecek kadar dayanıklılardır. Aynı zamanda çok da cesurlardır. Cesaretleri kadar enerjileri de sonsuz olan Shih Tzu cinsi köpekler, sahiplerine bağlılıkları ve minik boyutları sayesinde apartman yaşamına rahatça uyum sağlayabilirler. Zaten ortamın ısısına karşı fazlaca duyarlı oldukları için ev dışında yaşamaya uygun canlılar değillerdir. Son derece eğlenceli ve neşeli olan bu köpekler, kısa zamanda sizin onu çok sevmenizi sağlayıp vazgeçilmeziniz olacaktır.

>> Köpek Yatakları

 shihtzu1

Shih Tzu Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Çin’dir.
 • Küçük köpek ırklarındandır. Ağırlıkları 4 kilodan 7 kiloya kadar çıkabilir. Yetişkin Shih Tzular’ın yükseklikleri ise 20 santimden başlayarak 28 santime kadar olabilir.
 • Uzun tüylü köpeklerdir. Tüy bakımı özen istese de Shih Tzular çok az tüy dökerler.
 • Soğuk havalardan etkilenirler. O yüzden ev dışında yaşamaları pek de mümkün değildir.
 • Boyutlarının aksine çok cesur hayvanlardır.
 • Sahipleriyle iyi ilişkiler kurup onları koruma eğilimdedirler.
 • Zeki, meraklı ve dikkatli köpeklerdir.
 • İnatçı bir karakter yapıları vardır.
 • Çok enerjik ve çok hareketli canlılardır.
 • Oldukça oyuncu ve neşelidirler.
 • Gürültücü köpeklerdir, sık sık havlarlar.
 • Diğer köpek cinslerine göre mama seçme konusunda titizdirler.
 • Genellikle sosyal ve cana yakın hayvanlardır ama sinirlendiklerinde ya da tehlike hissettiklerinde agresif davranışlar sergileyebilirler.
 • 15 yıl kadar yaşarlar.

shihtzu2 

Shih Tzu Köpek Irkı Bakımı

Shih Tzu cinsi köpeklerin öne çıkan iki özelliği bakımlarını biraz da olsa zorlaştırmaktadır. Bu özelliklerden ilki, bu sevimli köpeklerin fazla cesaretli olmalarıdır. Sonunu düşünmeden başlarını belaya sokabilecekleri için özellikle dışarıda yürüyüş yaparken tasmasız olmamaları ve komutlarınıza odaklı hareket edebileceği şekilde bir eğitimden geçmeleri gerekir.

>> Köpek Gezdirme Tasmaları

Shih Tzu cinsi köpeklerin bakımında siz zorlayacak ikinci nokta da tüyleridir. Bu köpekler, oldukça uzun tüylere sahip oldukları için hemen her gün fırçalanmaya ihtiyaç duyarlar. Yoksa tüyleri dolaşıp topak haline gelir ki, bu durum hayvana rahatsızlık vermenin yanında ciddi deri hastalıklarına da sebep olabilir. Ayrıca Terrier cinsi köpekler gibi Shih Tzu’ların da uzun tüyleri gözlerini kapattığı için kısaltılmalıdır. Bu, hem köpeğin görüş açısını genişletir hem de tüylere tutunan kirlerin köpeğinizin gözünde enfeksiyonlara neden olmasını önler.  

shihtzu3

Shih Tzular, apartman dairelerinde yaşayabilirler. Küçük boyutlarının ve hareketli yapılarının getirdiği bir avantaj ile bu köpekler uzun yürüyüşlere ihtiyaç duymazlar. Hatta evinizde balkon, teras ya da ikinci bir tuvalet gibi uygun bir yer varsa bu köpekler eğitilerek tuvalet ihtiyaçlarını evde giderebilirler. Bunun için köpek tuvaletleri işinizi görecektir. Siz yine de onu düzenli olarak dışarı çıkarmayı atlamayın. Çünkü her canlı gibi onların da dışarı çıkmaya ihtiyaçları vardır.

Shih Tzu köpek ırkı ile ilgili bir diğer önemli nokta da bu köpeklerin inatçı ve hassas yapısıdır. Aslında zekâları ve merak duygularının gelişmiş olması onları başarılı birer öğrenci yapar. Yani bu köpekler öğrenmeye çok açıktırlar fakat inatçı bir yapıları olduğu için eğitim süreçlerinde sabırlı olunmalı ve sevilerek, ödüllendirilerek eğitimleri tamamlanmalıdır.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Süs Köpeği Irkları ve Özellikleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.