sadsad x
asdasd

Dünyanın En Büyük 5 Köpek Cinsi

28 Temmuz 2021
Dünyanın En Büyük 5 Köpek Cinsi

Köpekler; ırklarına göre minik, orta ve büyük ırk köpekler olarak üç farklı boyutta karşımıza çıkarlar. Minik köpek cinsleri ortalama olarak 5 kilogramın altında olup 30 santimetre omuz yüksekliğindedirler. Orta boy köpeklerde ise bu sayılar daha yukarıdadır ve orta boy köpeklerin beden ölçüleri skalası oldukça geniştir. Büyük ırkların arasında ise şaşırtıcı yükseklik ve ağırlıkları ile dünyanın en büyük köpekleri de yer alır. Rotweiler ve Mastiff cinsi köpeklerden çok daha iri cüsselere sahip dünyanın en büyük köpeklerinde ilk beşe girecek cinsler ise şunlardır:

  • Danua
  • Saint Bernard
  • Newfoundland
  • Leonberger
  • Kangal

büyük köpekler

Danua

Kocaman gövdelerine rağmen kibar ve sevecen olan Danua cinsi köpekler, insanlara çok yakın canlılardır. Danuaların kaslı ve atletik gövdelerinin yüksekliği 63 ila 72 santimetre aralığındadır. Ağırlıkları ise 80 kilograma kadar çıkabilir. Çok ağır olmalarına rağmen incecik görünmelerinin nedeni, büyük kafaları ve kas yoğunluklarının fazla olmasıdır. Alman kökenli bu köpekler, çok eski bir ırka mensup olup korkutucu görünümlerinin aksine sahiplerinin sözünden çıkmazlar ve sakin hayvanlardır. Fakat sahiplerine duydukları sadakat onları korumacı ve gerektiğinde tehlikelere karşı agresif tavırlar gösterebilen canlılar haline getirebilir. Büyüklükleri ve egzersiz ihtiyaçlarının yüksek olması Danua cinsi köpekleri birer ev köpeği olmaktan alıkoyar.

Saint Bernard

Avrupa’nın en eski köpeklerinden biri olan Saint Bernard köpek ırkının kökeni İsviçre Alplerine dayanmaktadır. Çok yavaş hareket eden bu köpeklere doğa İsviçre dağlarının soğuk iklimlerine bile dayanabilecek kuvvetli bir bağışıklık sistemi ve güçlü bir gövde bahşetmiştir. Saint Bernard köpekler bu dayanıklılığa rağmen 10 yıl gibi kısa bir yaşam süresine sahiplerdir. Yetişkin erkek Saint Bernardlar 120 kilogram ağırlığa ve 90 santimetre yüksekliğe erişebilirler. Erkekleri kadar olmasa da dişi Saint Bernardlar da oldukça iridir. Asli görevi kurtarma olan Saint Bernard cinsi köpekler, eğitilmeye çok yatkın ve uysal hayvanlardır. Saint Bernard cinsi köpekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımıza göz atabilirsiniz: Saint Bernard Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Newfoundland

İri vücudu ile görenleri hayrete düşüren Newfoundland cinsi, görünümüne karşıt biçimde kendinden küçük her varlığa sevecen ve merhametlidir. İnsanlar kadar evcillerle de iyi geçinebilirler. Yüksek sadakat duyguları ile adını duyurmuş olan bu dev köpekler iriliklerinin yanında zekâları ile de dünya derecesine layıktırlar. Bu kıvrak zekâ sayesinde kolayca eğitim alabilir ve insan duygularına duyarlı hale gelebilirler. Sahiplerini korudukları anlar dışında agresif tavırlar sergilemeyen bu canlıların ortalama yükseklikleri 65 santimetre kadardır. Bu sayı, 70 santimin biraz üstüne de çıkabilir. Ağırlıkları ise en çok 75 kilogram en az ise 50 kilogram olmaktadır. Newfoundlandlar, bu büyük ölçülerinden beklenmeyecek şekilde hareketli hayvanlardır. Newfoundland cinsi köpekler hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımıza göz atabilirsiniz: Newfoundland Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

dünyanın en büyük köpekleri 

Leonberger

Dünyanın en büyük köpekleri arasına girmeyi başaran bir başka Almanya kökenli köpek de Leonberger cinsidir. 80 santimetre kadar bir yüksekliğe ulaşabilen Leonberger köpeklerin ağırlıkları da 75 kilogram olabilmektedir. İri köpeklerin az gürültücü ve sakin olma özelliklerini bünyesinde toplayan bu cins, insanlarla ve hayvanlarla çok iyi ilişkiler kurabilir. Leonbergerlerin popüler olmalarını sağlayan bu olumlu özelliklerinden başka çok zeki olmaları ve çabuk eğitilme nitelikleri de bulunur. Cesur bir karakter ve atletik bir gövde yapısına sahip olan bu devasa canlılar oldukça hassastırlar ama egzersiz ihtiyaçları çok yüksek olduğu ve fazlaca hareketli olmaları bakımlarını biraz zorlaştırır.

Kangal

Avrupa ve Amerika gibi Türkiye de yeryüzünün en iri köpeklerinden birine ev sahipliği yapar. Orta Asya’dan ülkemize uzanan köklü bir geçmişi bulunan Kangal köpekleri, Sivas ilinin Kangal ilçesinden isimlerini alırlar. İri gövdesi ve cesareti ile Osmanlı ordusunda görev almış olan Kangallar, aslında birer çoban köpeğidirler. Sahiplerine çok bağlı ve çok sadık olmaları ile bilinen bu köpek cinsinin çok güçlü ve dayanıklı bir bedeni vardır. Erkekleri 80 santimetre yüksekliğin üzerine çıkabilirler. Ağırlıkları ise 65 kilogram civarında seyreder. Korumacı ve sevecen doğalarının yanında gerektiğinde agresif tavırlar da sergileyebilirler.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Az Tüy Döken Köpek Cinsleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.