x
sadsad x
asdasd

Chow Chow Köpek Irkı (Çin Aslanı) Özellikleri ve Bakımı

03 Nisan 2021
Chow Chow Köpek Irkı (Çin Aslanı) Özellikleri ve Bakımı

Farklı bir görünüme sahip olan Chow Chow cinsi köpekler, aslan yeleleri gibi sık tüyleri ve başka köpek ırklarında bulunmayan siyah dilleri sayesinde çok popülerdirler. Türkiye’de Çin Aslanı da denen bu sevimli köpeklerin anavatanları Çin’dir. Çok eski bir köpek ırkı olan Chow Chowlar, tanımadıkları canlılara mesafelidirler ve evde tek bir kişiye bağlanma eğilimi gösterirler. Genellikle uysal davranışlar sergileyen bu köpekler, inatçı ve özgürlüğüne düşkün bir karakter yapısına sahip oldukları için sahiplerini bazen zorlayabilirler. Onlara nazik davrandığınızda çok iyi karşılık göreceğinizden emin olabilirsiniz. Sakin ve neşeli görünmelerine rağmen iyi birer koruma köpeği olan Chow Chowlar, diğer canlılarla çok yakın ilişkiler kurmazlar.

>> Özel Irk Konserve Köpek Mamaları

Chow Chow Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Çin’dir.
 • Orta büyüklükte köpeklerdir. Bu köpeklerin boyutları dişi ve erkeklerinde pek değişmez. Yükseklikleri 45 ile 55 santimetre arasında olabilir. Ağırlıkları ise 20 ila 30 kilogram arasında değişir.
 • Tüy rengi siyah, kızıl, kahverengi, krem tonlarında olabilir. Bu köpeklerin en popüler olanları kahverengi tüylülerdir.
 • Kürkleri çift katmanlıdır. Çok sık ve yoğun tüylere sahiptirler.
 • Çok fazla tüy dökerler.
 • Dillerinin siyah olması ayırt edici özellikleridir.
 • Egzersiz yapma konusunda çok istekli değildirler.
 • Zekâları orta seviyededir.
 • Eğitilmeleri pek kolay değildir. İnatçı ve özgürlüklerine düşkün köpeklerdir.
 • Dişileri her doğumda ortalama olarak 6 yavru dünyaya getirir.
 • Çok sosyal canlılar oldukları söylenemez. Genellikle tek bir insana bağlanırlar. Diğer evcil hayvanlara ve insanlara temkinli yaklaşırlar.
 • Koruma köpeği olarak kullanılmışlardır.
 • Egzersize düşkü olmadıkları için kilo olmaya ve obeziteye meyilli köpeklerdir.
 • Ortalama ömürleri 15 yıldır.

 chow chow özellikleri 

Chow Chow Köpek Irkı Bakımı

Chow Chowlar; farklı fiziksel özellikleri, sevimli yüzleri ve pofuduk tüyleri nedeniyle dokunma isteği uyandırırlar ama tanımadığı canlılara karşı son derece temkinli olurlar, rahatsız edilmekten hiç hoşlanmazlar. Genellikle sakin davranışlar gösterirler ve hoşlanmadıkları bir yakınlıktan kurtulmak için hiç beklenmedik, agresif bir tepki gösterebilirler. Bu özellikleri göz önüne alındığında Chow Chowların birer koruma köpeği olmaları şaşırtıcı değildir.

chow chow köpek

Chow Chow cinsi köpeklerin diğer evcil hayvanlarla da anlaşması kolay değildir fakat sahiplerine çok bağlı canlılardır. Sahiplerini ve yaşadıkları alanı tehlikelerden korumak isterler. Sahiplerine olan sevgilerinin karşılığını gördüklerinde eğitilmeleri kolaylaşır. Ona daima nazik ve sevgi dolu yaklaşmanız ilişkinizin sağlam olmasını ve sözünüzü dinlemenizi sağlar.

çin aslanı

Çok hareketli değildirler. Kilo almaya ve obeziteye yatkın oldukları için onlara egzersiz yaptırmanız önemlidir. Fakat egzersize çok istekli olmadıklarını göreceksiniz. Onu zorlarsanız da inatçı yapıları devreye girer. Bu nedenle bu köpeklere aralıkla egzersiz yaptırmalısınız. Onları yürüyüşe çıkardığınızda dinlenmelerine izin verip yürüyüşe devam etmeniz uygun olacaktır. Bu da ona ayırdığınız zamanın uzamasına sebep olacaktır.

Görüldüğü gibi bakımı çok kolay olmayan Chow Chowlar, aynı zamanda çok tüy dökerler. Tüyleri çok sık olan Chow Chowların özel bir tüy bakımına ihtiyaçları vardır. Tüyleri çift katman olduğu için ıslanmamaları ve düzenli olarak taranmaları gerekir. Tüyleri çok zor kuruduğu için yıkanmaları önerilmez. Hem çok fazla tüy döktükleri hem de yıkanıp kurutulmaları çok zor olduğu için bu köpeklerin mutlaka sık sık köpek fırçaları ile fırçalanması gerekir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: En Akıllı Köpek Cinsleri Hangileridir?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.