x
sadsad x
asdasd
1.jpeg (331 KB)

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

19 Nisan 2021
Chinese Shar-Pei Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Chinese Shar-Peicinsi köpekler, adlarından da anlaşılacağı gibi Çin kökenli canlılardır. Çok eski bir köpek ırkı olan bu köpeklerin tarihi milattan öncesine dayanır. Sevimli ve hüzünlü yüzlerinin aksine çok cesur ve çok korumacı olan Shar-Peiler, çok iyi birer bekçi köpeği özelliği gösterirler. Pek de sosyal canlılar olmadıkları için tanımadıkları insan ve diğer evcillere karşı mesafeli davranan Shar-Peiler, yavruyken sosyalleştirilmezse yetişkinliklerinde çok agresif olabilirler. Çünkü çok tatlı bir yüze ve uysal bir karakter yapısına sahip olsalar da aslında mizaçları serttir. Hatta bu sebepten ötürü ne yazık ki geçmişte dövüş köpeği olarak da kullanılmışlardır. Zira doğru ve olumlu bir eğitim aldıklarında iyi huylu özellikleri gün yüzüne çıkar. Sadakatleri ve asaletleri tercih nedeni olan bu köpekleri küçükken eğitirseniz kendilerini size adayan sadık birer dost olurlar.

>> Köpek Kıyafetleri

 sharpie1

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Çin’dir.
 • Orta büyüklükte köpeklerdir. Yükseklikleri 45 ila 50 santimetre arasında değişirken ağırlıkları ise 20 – 25 kilogram kadardır.
 • Yavru Shar-Peilerin derileri yetişkinlerden daha kırışıktır. Bu buruşuk deri yapısı büyüdükleri zaman belli ölçüde değişir.
 • Suyu ve yıkanmayı hiç sevmezler.
 • Çok sakin ve uysal köpeklerdir.
 • Çok cesurdurlar. Sahipleri için her tehlikeyi göze alırlar.
 • Sahiplerine çok bağlı hayvanlardır. Yabancılara karşı temkinli hatta agresif olabilirler.
 • Sahiplerini ve yaşam alanlarını koruma eğilimleri nedeniyle çok iyi birer bekçi köpeğidirler.
 • Bağımsız yapıları gereği yalnızlığı tolere edebilme özellikleri diğer köpeklere göre daha fazladır.
 • Çok sıcakkanlı ve sosyal oldukları söylenemez. Belirli insanlara bağlanırlar.
 • Diğer köpek ırklarına kıyasla çok zeki canlılardır.
 • Yavruyken çok çabuk büyüdükleri ve çok hareketli olmadıkları için kilo alma eğilimleri fazladır.
 • Buruşuk bir deriye sahip oldukları için deri hastalıklarına ve enfeksiyonlarına yatkındırlar.
 • Yaşam süreleri 10 yıldır.

 sharpie2

Chinese Shar-Pei Köpek Irkı Bakımı

Chinese Shar-Peiler; buruşuk yüzleri, kat kat derileri ve küçük gözleri ile çok sevilen ve çok değerli bir köpek ırkıdır. Sevimliliğinin aksine korumacı ve mesafeli bir tavrı olan bu köpekler, sahipleriyle çok güçlü bağlar kuran sadık hayvanlar olmaları nedeniyle birlikte yaşadıkları insanları ve evlerini koruma eğilimi gösterirler. Aynı zamanda çok da zeki olan bu köpekler sahiplerini çok sevseler de onların her söylediğini yapmayan, özgürlüklerine düşkün canlılardır. Dolayısıyla ona vereceğiniz her komuta uymaz, bazı komutlarınızı duymazdan gelirler. Bu nedenle onları eğitirken sabırlı olmalı ve eğitimleri sırasında onlara asla sert davranmamalısınız. Eğer Shar-Pei cinsi bir köpeğiniz varsa ona ne kadar dostça davranırsanız o kadar iyi bir karşılık görür ve onunla kopmaz bir bağ kurabilirsiniz.

>> Yavru Köpek Mamaları

sharpie3

Cesareti ve koruma özelliklerinin yanı sıra boyutları küçük olmasa da uysallığı ve sakin yapısı ile apartman yaşamına çok uygun olan Chinese Shar-Pei cinsi köpekler, zekalarının getirdiği bir avantajla tuvalet eğitimini kolayca alır ve ortalığı kirletmezler. Diğer köpek cinslerine kıyasla çok temiz hayvanlardır ama ırkın genel bir özelliği olarak suya yaklaşmayı ve ıslanmayı hiç sevmezler. Yani onlara banyo yaptırmanız kolay değildir. Zaten kürk yapısı nedeniyle de onları yıkamanız önerilmez. Zaman zaman özellikle kürklerindeki kırışık yerlerin ıslak bir bezle silinmesi yeterli olacaktır. Bu işlem Shar-Peilerin deri sağlığını korumak için de gereklidir.

Shar-Peiler, sakin köpekler olsalar da aslında oyun oynamayı ve egzersiz yapmayı severler. Evde genellikle dinlenme halinde olmaları aslında dezavantajdır. Çünkü bu köpekler çok hızlı büyürler ve kilo almaya meyillidirler. Bu yüzden evde onları sık sık köpek oyuncakları ile oynatmanız ve her gün yürüyüşe çıkarmanız gerekir.


Bu yazımızı beğendiyseniz Chow Chow Köpek Irkı ile ilgili yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.