sadsad x
asdasd

Cane Corso İtaliano Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

05 Mayıs 2021
Cane Corso İtaliano Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Kusursuz birer koruma ve bekçi köpeği olan Cane Corso İtaliano cinsi köpeklerinin soyları Roma İmparatorluğu'na dayanır. Eski bir köpek ırkı olduğu bilinen Cane Corso İtalianolar'ın kökenlerinin Roma dönemindeki savaşçı köpeklerden geldiği söylenir. Koruma ve bekçilik yapmadaki üstün yeteneklerinin yanında yaban domuzu avlarında da sık sık bu köpekler kullanılmaktadır. Cane Corsolar, atletik gövdeleriyle son derece güçlü köpeklerdir. Tam bir görev bilinciyle hareket eden bu köpekler, sahiplerini fazlaca benimser ve onların sözünden çıkmazlar. Tanımadıkları insan ve diğer canlılara çok saldırgan bir tavır gösterebilirler. Yüksek sadakat içgüdüsüne sahiptirler. Fakat bu eğilim, sahiplerini korurken etrafa ciddi zarar vermelerine neden olabilir. Bu nedenle Cane Corsalar'ın yavruyken çok iyi bir eğitimden geçirilmeleri ve sosyalleştirilmeleri gerekir.

>> Köpek Ödül Kemikleri

 cane corso

Cane Corso İtaliano Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları İtalya’dır.
 • Büyük köpek ırklarındandır. Erkeklerinin omuz yüksekliği 64 santimetre ila 68 santimetre arasında iken dişi Cane Corsolar 60 santimetre ile 64 santimetre yüksekliğindedir. Bu cins köpeklerin ağırlıkları erkeklerde 45 ile 50 kilogram, dişilerde 40 ile 45 kilogram arasında değişir.
 • Kısa ve sık tüylere sahiptirler.
 • Tüy rengi genellikle siyahtır. Grinin açık ve koyu tonlarında tüy renklerine sahip Cane Corso İtaliano türleri de bulunmaktadır.
 • Çok kaslı, atletik ve kuvvetli bir gövdeye sahiplerdir.
 • Egzersiz ihtiyaçları yüksektir.
 • Çok zeki köpeklerdir. Eğitilmeleri kolaydır.
 • Eğitildiklerinde uysal ve uyumludurlar.
 • Mükemmel komut alırlar.
 • Aileden gördüğü herkese yüksek bir sadakatle bağlıdır ve yoğun bir koruma eğilimi vardır.
 • Bir tek kişiyi lider kabul edip ondan komut alır.
 • Sahiplerinden ayrı kalmaktan ve yalnızlıktan hoşlanmazlar.
 • Çene ve ağız yapısı nedeniyle salya akıtma ve horlama sorunları bulunur.
 • Ortalama yaşam süreleri 12 yıldır.

 cane corso italiano

Cane Corso İtaliano Köpek Irkı Bakımı

Korkutucu görünümlerinin ve agresif tavırlarının tersine Cane Corso İtaliano köpekler, sahiplerine güçlü bir sevgi ile bağlıdırlar. Bu bağlılığı aileden gördüğü herkesi canı pahasına korumaya kadar vardırırlar. Fiziksel olarak çok güçlü, karakter olarak ise sert ve agresif bir yapıya sahip olan Cane Corso İtaliano ırkına mensup köpekler, tehlikeli ya da hedef olarak gördükleri canlılara ciddi zararlar verebilir hatta saldırıları ölümle sonuçlanabilir. Bu kötü sonuçlardan kaçınmak için Cane Corso köpeklerin yavruyken eğitilmeleri şarttır. Onları eğitirken ceza vermek yerine ödül vererek olumlu eğitim yöntemlerini kullanmanız gerekir. Ceza ve sert bir eğitim bu köpekleri daha da saldırgan hale getirir.

>> Köpek Eğitim Malzemeleri

Cane Corso İtaliano cinsi köpeklerin egzersiz ihtiyaçlarının fazla olması bakımlarını bir derece zorlaştırabilir. Sahibinden ilgi ve sevgi görmeye bayılan bu köpekleri günde en az 1 saat gezdirmeniz gerekir. Fakat bu ırk, etraftaki canlılar için tehlike yaratabileceğinden doğa yürüyüşleri ve canlıların az olduğu alanlarda gezdirilmelidir. Ona lider olduğunu göstermeniz önemlidir. Sizin sözünüzden çıkmamasını ve komutlarınıza uymasını sağlamanız gerekir.

Bakımları zor gibi gözükse de çok fazla tüy dökmemeleri büyük avantajdır. Yine de Cane Corso İtaliano cinsi bir köpekle aynı evi paylaşıyorsanız onun deri sağlığını garanti altına almak açısından haftada bir kez tüylerini taramanızda fayda var. Gerekli durumda onlara banyo yaptırmanızda da bir sakınca yoktur.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Beslenmesi Yasak Olan Köpek Irkları

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.