x
sadsad x
asdasd

Bull Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

06 Aralık 2021
Bull Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Farklı yüz yapısı ile ilgi çeken Bull Terrier köpek ırkı, karakter olarak da oldukça şaşırtıcı özelliklere sahiptir. Çok sadık ve cesur canlılar olan Bull Terrier köpekler, cesaretlerinden ötürü ne yazık ki geçmişte köpek dövüşlerinde kullanılmışlardır. 19. yüzyılın ikinci yarısında İngiltere’de keşfedilmiştir. Çok korumacı ve tehlike hissettiklerinde dışarıya karşı son derece saldırgan tavırlar sergileme nitelikleri ile sahiplerine bağlılıkları ve nezaketleri göz önünde bulundurularak “Beyaz Süvari” adını almışlardır. İlk keşfedildikleri dönemlerde fare avlamanın yanı sıra bekçi köpekliği de yapan bu canlılar, günümüzde dünyanın en popüler köpek ırkları arasında kendilerine yer bulmuşlardır.

>> Köpek Ağızlıkları

 bull terrier köpek

Bull Terrier Köpek Irkı Genel Özellikleri 

 • İngiltere anavatanlarıdır.
 • Gövde yapıları kaslı ve yere yakındır. Bacakları, güçlü gövdeleri ile orantılı bir uzunluğa sahiptir.
 • Erkek ve dişilerde ağırlık ve yükseklikleri aynı oranda seyreder. Sadece erkek Bull Terrierler dişilerinden daha kaslıdırlar. Her iki cins de 20 ila 25 kilogram ağırlığında, 50 ila 55 santimetre yüksekliğindedir.
 • Kürkleri katmansız ve kısadır.
 • Tüyleri genellikle tek renk değildir. Beyaz üzerine siyah benek ve lekeleri bulunan türlerinin yanında kahverengi beyaz varyasyonları da vardır.
 • Alınları burunlarına doğru düz iner ve alın çıkıntıları yoktur.
 • Gözleri küçük ve göz mesafeleri fazladır.
 • Oyuncu ve hareketlidirler.
 • Eğitilmeleri kolay değildir. Başına buyruk ve inatçı köpeklerdir.
 • Tanımadıkları insanlara ve diğer evcillere karşı saldırgan olabilirler. Bu nedenle yavruyken sosyalleştirilmeleri şarttır.
 • Çok cesur ve korkusuz canlılardır.
 • Sahiplerine çok bağlı ve aşırı sadık köpeklerdir.
 • Yalnız bırakılmaktan hiç hoşlanmazlar. Fakat başka bir evcille de iyi geçinmeleri olası değildir. Bu da sahip olarak benimsedikleri insanların yanından ayrılmama isteğini beraberinde getirir.
 • Genel olarak dayanıklı köpekler olsalar da kalp ve böbrek hastalıkları ile sağırlığa yatkındırlar. Alerjik reaksiyonlara da rastlanılan bu köpeklerde obsesyon gibi davranış bozuklukları da görülebilir.
 • Ortalama yaşam süreleri 13 yıldır.

 bull terrier

Bull Terrier Köpek Irkı Bakımı

Görünümlerinden beklenmedik biçimde cesur olan Bull Terrier köpeklerin avcılık ve bekçilik yetenekleri çok gelişmiştir. Fakat cesaretleri ve koruma iç güdüleri saldırganlığa varabileceğinden bu köpeklerin yavruyken iyi bir eğitimden geçirilmesi gerekir. Agresifliğe yatkın doğaları ve inatçı karakter yapıları Bull Terrierlerin eğitimini zorlaştırmaktadır. Söz dinlemesi ve disipline edilmesi zor olan bu canlılar, ilk kez köpek besleyecekler için tavsiye edilmez. Yavruyken sosyalleştirildiklerinde ve uzman ellerde eğitildiklerinde sakin ve uyumlu hale gelen Bull Terrier köpeklerin koruma iç güdüsünün ve aşırı cesaretli olmalarının önüne geçilmesi imkansızdır. Bu nedenle bu köpeklerin egzersizleri sırasında mutlaka köpek tasmaları kullanılmalıdır.

Bull Terrierlerin bakımını kısa tüylü olmaları bir nebze kolaylaştırır. Bu köpekleri haftada iki kez taramanız yeterli olacaktır. Bull Terrier köpek ırkının bakımını keyifli hale getiren etken ise sahiplerine olan koşulsuz sevgileridir. Sizi sahip olarak benimsediklerinde tüm ilgilerini size yönlendirerek sizi memnun etmeye çalışır ve sevgilerini cömertçe belli etmekten kaçınmazlar. Her an sahiplerinin yanında olmak isteyen bu köpeklere hem disiplinli davranıp hem de onları çok sevdiğinizi gösterirseniz size bağlılıkları daha da artacaktır.


Agresifliğe yatkınlığı ile bilinen bir diğer köpek ırkı Amerikan Pitbull Terrier Özellikleri ve Bakımı hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.