x
sadsad x
asdasd

Amerikan Pitbull Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

28 Mayıs 2021
Amerikan Pitbull Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Amerikan Pitbull Terrier köpek ırkı, ne yazık ki 19. yüzyılda güçlerinden ötürü dövüş köpeği olarak kullanılmışlardır. Çok kuvvetli ve kaslı bir bedene sahip olmaları ve çok atak hayvanlar olmalarının yanında saldırganlık eğilimleri de bulunan Amerikan Pitbull Terrierlerin agresif karakter yapıları nedeniyle pek çok ülkede bakımları yasaklanmıştır. Mükemmel birer koruma ve bekçi köpeği olan bu hayvanlar, doğru ve bilinçli bir eğitim ile sevecen ve sadık birer dost halini alabilirler. Aileden gördükleri tüm canlılarla sıcak ilişkiler kurarlar ve yaşam alanlarında oldukça sakin canlılardır.

 pitbull

Amerikan Pitbull Terrier Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Amerika Birleşik Devletleri anavatanlarıdır.
 • Ortalama yükseklikleri 50 santimetre civarındadır. Ağırlıkları ise yetişkinliğe eriştiklerinde 35 kilograma kadar ulaşabilir.
 • Çok güçlü ve kaslı bir gövdeleri vardır.
 • Tüyleri kısa, kalın ve parlaktır, kürkleri tek katmandır.
 • Çeneleri oldukça güçlüdür. Isırdıklarında ciddi hasarlar verebilirler.
 • Egzersiz ihtiyaçları yüksektir.
 • Agresif bir karakter yapıları vardır. Fakat sosyalleşmeye de yatkındırlar.
 • İnatçı ve dominanttırlar, eğitimleri kolay değildir.
 • Yabancılara temkinli davranırlar. Tanıdıkları insan ve diğer canlılara ise çok sevecendirler.
 • Zeki ve meraklı köpeklerdir.
 • Oyun oynamayı severler.
 • Sahiplerine çok bağlıdırlar ve onları korumak için canlarını ortaya koyarlar.
 • Çocuklara karşı genellikle nazik davranırlar.
 • Ortalama 14 yıl ömürleri vardır.

 pitbull köpek

Amerikan Pitbull Terrier Köpek Irkı Bakımı

Korkutucu görünümlerine paralel olarak temkinli ve yabancılara şüpheyle yaklaşan Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpekler, sahiplerine fazlaca sadık canlılardır. Aile saydığı her canlıyı canları pahasına koruyan bu köpekler, sadakatleri ve aşırı koruma eğilimleri nedeniyle etraflarındaki canlılar için ciddi tehdit oluşturabilirler. Bu nedenle yavruyken sosyalleştirilmeli ve henüz o muazzam fiziksel güce ulaşmadan önce diğer canlılarla tanıştırılmalıdır. Sosyalleştirildiğinde ailesine davrandığı gibi diğer evcillere ve tanımadığı insanlara da sıcakkanlı tavırlar gösterebilirler.

Amerikan Pitbull Terrier cinsi köpeklere verilecek herhangi bir eğitimde sert yöntemlere başvurulması tavsiye edilmez. Çok inatçı köpekler olan Amerikan Pitbull Terrierler sahiplerine aşırı bağlı oldukları için onları memnun etmek isterler. Ona olan sevginizi sıklıkla gösterip onunla oyunlar oynarsanız onu eğitmeniz daha kolay olur. Aranızdaki bağın kuvvetli olması ve size güvenmesi eğitimi konusunda işinizi kolaylaştıracaktır. Fakat patronun kim olduğu ona kabul ettirmeniz de gerekir. Zira Amerkan Pitbull Terrier köpekler gücünün çok farkında ve kendinden emin hayvanlardır.

Amerikan Pitbull Terrierler güçlü ve dayanıklı gövde yapılarına tezat oluşturacak şekilde tek katmanlı bir kürke ve kısa tüylere sahiptirler. Bu da onları soğuk hava şartlarına karşı hassas bir hale getirir. Yani Amerikan Pitbull Terrierler, evde ve kapalı mekanlarda beslenmelidirler. Her ne kadar iri ve mizaç olarak sert olsalar da evde sakin ve uyumludurlar. Fakat her gün düzenli olarak egzersiz yapma ihtiyacı duyarlar. Onları mutlaka köpek tasmaları ile gezdirmeniz ve etraftaki canlılara dikkat kesilmemeleri sağlamak için köpek ödülleri gibi ürünleri yanınızdan ayırmamanız gerekir.


Sahiplendiğiniz köpeğe isim vermekte zorlanıyorsanız bir önceki Dişi ve Erkek Köpek İsimleri başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.