x
sadsad x
asdasd

Boykin Spaniel Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

04 Temmuz 2022
Boykin Spaniel Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Mükemmel bir av ve iz sürme köpeği olan Boykin Spaniel köpek ırkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Güney Carolina eyaletinden dünyaya yayılmıştır. Tesadüf eseri üreticisinin eline geçen bir av köpeğinin hikayesi ile Boykin Spaniellerin macerası 20. yüzyılın ilk yarısında başlar. Sokakta bulunan bir av köpeği ile Amerikan Su Spanieli, İngiliz Springer Spanieli, Pointer ve Chesapeake Bay Retriever köpek ırklarının melezlenmesi sonucu ortaya çıkan Boykin Spaniel cinsi üreticisinin soy adı olan “Boykin” adını aldı. Bu köpeklerin üretilme nedeni ise özellikle ördek ve güvercin avında kullanılabilecek, minik boyutlarda bir av köpeği cinsi elde etmekti. Ailesine sadık ve av yeteneği üst düzey olan bu köpek aynı zamanda kuş avında bota sığabilecek büyüklükteydi ve oldukça akıllıydı. Amerikan avcıları tarafından çok sevilen Boykin Spaniel köpek ırkı II. Dünya Savaşı’ndan sonra dünyada da yaygınlaşmaya başladı. Halen Güney Carolina eyaletinin resmi köpeği unvanını taşıyan Boykin Spaniel cinsi köpekler 2009 yılından beri başlı başına bir ırk sayılıyor.

boykin spaniel 

Boykin Spaniel Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Amerika Birleşik Devletleri’nin Carolina eyaletinin güney bölgesidir.
 • Av köpeği cinsleri arasında yer alırlar.
 • Orta irilikte köpeklerdir.Erkeklerinin boyları 40 ila 50 santimetre, ağırlıkları ise 13 ila 18 kilogram arasında seyreder. Dişi Boykin Spaniellerin boyları 35 ile 40 santimetre, ağırlıkları 11 ile 15 kilogram arasında değişen değerler alır.
 • Su geçirmeyen katmanlı tüyleri kafalarından itibaren tüm vücutlarında iri dalgalı yapıdadır.
 • Kürk renkleri genellikle kahverengi tonlarında ya da kızıl olur.
 • Koku yetenekleri sayesinde kusursuz avcılar ve mükemmel iz sürücüler olarak bilinirler.
 • Zeki köpekler oldukları için eğitim alma konusunda sahiplerine zorluk yaşatmazlar.
 • Hareketli ve orta derecede enerjik köpeklerdir. Egzersiz ihtiyaçları hatırı sayılır şekilde yüksektir.
 • Kapalı ve küçük alanlarda yaşamaya uygun değillerdir. Bu nedenle apartman dairelerinde yaşamak onları kısıtlayacak ve mutsuz edecektir.
 • Yavruyken alıştırıldıklarında ve evin bir üyesi kabul ettiklerinde diğer evcillerle iyi geçinirler.
 • Çoğunlukla sakin köpeklerdir ama sahiplerini ve yuvalarını korumak için saldırganlaşabilirler.
 • Sahiplerine çok sadık ve çok bağlı köpeklerdir.
 • Genellikle sağlıklı olmalarına rağmen, kalça çıkıklığı ve eklem rahatsızlıkları ile katarakt başta olmak üzere diğer göz hastalıklarından muzdarip olabilirler. Ayrıca sarkık kulakları yüzünden kulak enfeksiyonlarına dikkat edilmelidir.
 • Yaşam süreleri 14 ila 16 yıl arasındadır.

 boykin spaniel köpek ırkı

Boykin Spaniel Köpek Irkı Bakımı

Boykin Spaniel cinsi köpeklerle ilgili dikkat çeken ilk fiziksel özellik tüyleri ve sarkık kulaklarıdır. Katmanlı yapıdaki tüyler bu köpekler için hem avantaj hem de dezavantajdır. Boykin Spaniellerin kalın kürkleri onları soğuk hava şartlarından korur. Böylece kapalı alanlarda vakit geçirmek istemeyen ve özgürlüğüne çok düşkün olan bu köpekler dışarıda kaldıkları zaman boyunca üşümez ve fazla ıslanmazlar. Ama bu koruyucu tüylerin bakımı zordur. Boykin Spaniel köpeklerin düzenli şekilde köpek tarak ve fırçaları kullanılarak taranması gerekir. Ayrıca bu köpeklerin iki – üç ayda bir kez banyo yapmaya ihtiyaçları vardır.

Eğer bir Boykin Spaniel sahiplenmeyi düşünüyorsanız ona banyo yaptırmaya alışmalısınız. Ama kürkünün katmanlı olması bu köpekleri yıkamayı ve kurulamayı zor hale getirecektir. Tüylerin ise iyice kuruması çok önemlidir. Çünkü bu köpekler her ne kadar dayanıklı olsalar da tüyleri nemli kaldığında çabucak hastalanabilirler.


İngiliz Cocker Spaniel Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı ile ilgili yazımız da dikkatinizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.