x
sadsad x
asdasd

İngiliz Cocker Spaniel Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

03 Mayıs 2021
İngiliz Cocker Spaniel Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Bir av köpeği cinsi olan İngiliz Cocker Spaniel köpekler, iyi huylu olmalarıyla bilinirler. Zeki köpekler olan İngiliz Cocker Spaniellar, sahiplerini mutlu etme eğilimleri nedeniyle kolay eğitilirler. Fakat eğitimlerinde sert ve otoriter davranılmasına karşı direnç gösterirler. Son derece popüler bir ırk olan İngiliz Cocker Spaniel köpeklerin egzersiz ihtiyaçları düzenli olarak giderilmezse ileriki yaşlarda eklem rahatsızlıkları ve kalça çıkıklığı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Yavruyken sosyalleştirilmesi gereken bu köpekler, agresif ve temkinli bir doğaya sahiptirler. Bu da sahiplerini koruma yatkınlıklarının sonucudur. Sahiplerine bağlı ve sadık köpekler olan İngiliz Cocker Spanieller, sevimli görünümleri ve harika tüyleriyle görenleri kendilerine hayran bırakmayı başarırlar.

>> Köpek Mamaları

 ingiliz cocker spaniel

İngiliz Cocker Spaniel Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları İngiltere’dir.
 • Tüyleri genellikle kahverenginin tonlarında ve tek renktir.
 • Kürk yapısı kalındır.
 • Orta irilikte köpeklerdir. Erkeklerinin ağırlığı 13 ila 16 kilo arasında değişirken dişi İngiliz Cocker Spanieller 12 ile 15 kilogram arasındadır. Yükseklikleri ise erkeklerde 38 ile 43 santimetre, dişiler 36 ile 41 santimetre arasındadır.
 • Koruma köpeği olarak kullanılabilirler.
 • Avcılık yetenekleri çok gelişmiştir.
 • Çok sosyal köpekler değildirler. Tanımadıkları insan ve hayvanlara temkinli hatta saldırgan davranabilirler.
 • Egzersiz ihtiyaçları ve enerjileri orta seviyededir.
 • Zeki köpeklerdir ve eğitilmeleri zor değildir, fakat olumlu eğitim yöntemleri kullanılmalıdır.
 • Oyun oynamaktan çok hoşlanırlar.
 • Sosyalleştirilirlerse diğer evcil hayvanlarla ve kendi türleriyle iyi geçinirler.
 • Soğuk hava şartlarına dayanıklıdırlar.
 • Kalça çıkıklığı ve eklem rahatsızlıklarına yatkınlıkarı vardır.
 • Ortalama yaşam süreleri 13 yıldır.

 ingiliz cocker spaniel bakımı

İngiliz Cocker Spaniel Köpek Irkı Bakımı

Zeki ve uyumlu bir yapıları olan İngiliz Cocker Spaniel köpekler, aslında inatçı varlıklar oldukları için eğitimleri olumlu yöntemlerle yapılmalıdır. Sahiplerinden korkmaları onlarda ters teper. Ceza yerine köpek ödül kemiği ya da köpek ödül bisküvisi verilerek ve sevilerek eğitilirlerse çok kolay öğrenirler. Sahiplerinin komutlarını yerine getirerek onları mutlu etmekten çok hoşlanırlar. Sahiplerine bağlılıkları yüksek olduğu için onları koruma eğilimi içindedirler. Eğer bir İngiliz Cocker Spaniel köpeğiniz varsa sizi canını ortaya koyarak koruyacaktır. Bu özellik, ona harika bir bekçi köpeği olma görevini yüklerken onun yabancılara karşı saldırgan olmasını da beraberine getirir. Bu nedenle küçükken sosyalleştirilmelidir. Yoksa tanımadıkları insanlara agresif tavırları olabilir.

Orta düzeyde hareketli oldukları için bu hayvanların egzersiz ihtiyaçları da orta seviyededir. Onu yürüyüşe çıkardığınızda köpek tasması kullanmanızda fayda var. Çünkü unutmayın İngiliz Cocker Spanieller birer av köpeğidir ve gördükleri hareketli canlıların peşine düşerler. Bu durumda tasma dışında eğitim de çok önemlidir. Ona komutlarınızı yavruyken öğretmeniz gerekmektedir.

Kalın bir kürke sahip olan İngiliz Cocker Spaniel köpekler, sık tüy yapıları sayesinde soğuk hava şartlarına dayanıklıdırlar. Orta derecede tüy döktükleri ve tüylerinin bölgesel olarak uzun olması nedeniyle haftada en az 3 kez fırçalanmaya ihtiyaç duyarlar. Kulak ve pati tüyleri uzun olduğu için ara ara kesilmesinde fayda vardır. Bu işlem, temiz kalmalarını sağlar. Çünkü İngiliz Cocker Spaniel köpeklerin kulakları uzun ve sarkıktır. Bu kulak yapısı nedeniyle mama kaplarına ve gezdikleri her yere kulakları deyip kirletmektedirler. Temiz kalmaları için ayda bir kez banyo yaptırılması uygundur. Fakat kalın kürkü ve yoğun tüyleri nedeniyle kuru kalmalarına dikkat edilmelidir.


Bu yazımızı da mutlaka inceleyin: Beslenmesi Yasak Olan Köpek Irkları

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.