x
sadsad x
asdasd

Bichon Frise Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

21 Haziran 2021
Bichon Frise Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Kıvırcık beyaz tüyleri ve koyu renk boncuk gözleri ile çok sevimli bir köpek ırkı olan Bichon Friselar, Bişon Çuha Köpeği ya da Tenerife Köpeği olarak da bilinirler. 14. yüzyılda denizciler tarafından Fransa’ya getirildikleri için Fransa kökenli oldukları düşünülse de aslında anavatanları Kanarya Adaları'nın en büyüğü olan Tenerife Adası’dır. 14. ve 16. yüzyıllar arasında Fransa ve İtalya’daki soylular arasında çok popüler olan Bichon Friselar, 20. yüzyılın ilk yarısında özellikle I. Dünya Savaşı’nın etkisi nedeniyle soylarının tükenme tehlikesi ile karşı karşıya gelmişlerdir. 1950’li yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilmeleri ile yeniden popüler olan bu ırkın dört farklı alt türü bulunmaktadır. Bu türler; Havanese, Bolognese, Maltaise ve Tenefire’dir.

>> Köpek Tarakları

 bichon frise

Bichon Frise Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Kanarya Adaları’ndan biri olan Tenerife Adası kökenlidirler.
 • Küçük ırk köpekler arasına girerler. Yetişkin Bichon Frise köpekler 25 ila 30 santimetre yüksekliğine erişebilirken dişilerde bu sayı biraz daha düşüktür. Ağırlıkları ise her iki cins için de 3 ila 5 kilogram arasında değişir.
 • Tüy renkleri genellikle beyazdır. Tüyleri arasında krem rengi ya da sarıya çalan gölgeler mevcuttur. Büyüdükçe tüy renkleri açılma eğilimi gösterir.
 • Zeki ve eğitime yatkın canlılardır. Dişilerinin eğitilmesi erkek Bichon Friselar’a nazaran biraz daha zorlayıcı olabilir.
 • Egzersiz ihtiyaçları yüksektir.
 • Çok oyuncu ve hareketli köpeklerdir.
 • Havlama eğilimleri fazladır.
 • Sosyal hayvanlardır. İnsanlarla ve diğer köpek ırklar ile çok iyi anlaşırlar.
 • Sahiplerine ve ailelerine çok bağlıdırlar.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
 • Duygusal bakımından hassastırlar.
 • Ortalama ömürleri 15 yıl kadardır.

 bichon frise köpek

Bichon Frise Köpek Irkı Bakımı

Bichon Frise köpekler, çok hareketli oldukları için egzersiz ihtiyaçları yüksektir. Minik köpek ırklarından olmaları sınırlı egzersiz alanlarına gereksinim duydukları anlamını taşımaz. Geniş ve açık alanlarda koşup oynamayı çok sevdikleri için günlük olarak gezdirilmeleri ve ev dışında belli süreler geçirmeleri gerekir. Bahçeli evlerde çok mutlu olan Bichon Frise köpek cinsi, apartman dairelerine kolayca uyum sağlarlar. Ama bu köpeklerin bahçede bakılması olanaklı değildir. 

Fiziksel hassaslığı kadar duygusal duyarlılıkları da fazla olan Bichon Frise köpekler, sahiplerine ve aile olarak benimsedikleri her canlıya fazlaca bağlanırlar ve onlardan ayrı kalmak istemezler. Evde yalnız bırakılmaya hiç uygun olmayan bu köpek ırkını, seyahatlerinizde köpek taşıma çantaları kullanarak yanınıza alabilirsiniz. Uyumlu yapıları sizin olduğunuz her koşula hızlı adapte olmalarını kolaylaştırır. Adaptasyon konusundaki yetenekleri zekalarından ve iyi huylu olmalarından ileri gelir. Zira, Bichon Friselar oldukça akıllı köpeklerdir ve öğrenme konusunda çok başarılıdırlar. Fakat hassas bir duygu dünyasına sahip olmaları, eğitimlerinde özenli olunmasını gerektirir. Sert komutlardan hoşlanmaz ve size küsebilirler.

Tüy yapıları, Bichon Friselar’ın bakımını kolaylaştırır. Çünkü bu köpekler çok az tüy dökerler ve bu nedenle alerjik insanlar için biçilmiş kaftandırlar. Fakat kabarık ve kıvırcık tüylerini haftada üç kez taramanız deri sağlığı açısından büyük gerekliliktir. Hoşlanmasalar da yılda ortalama iki kez de tıraş ettirilmeleri uygun olacaktır.


Bu içerik de ilginizi çekebilir: Az Tüy Döken Köpek Cinsleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.