x
sadsad x
asdasd

Bichon Bolognese Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

30 Haziran 2021
Bichon Bolognese Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Diğer Bichon türü köpekler gibi minik boyutlara sahip olan Bichon Bolognese, adlarını keşfedildikleri İtalyan şehrinden alırlar. Bologna şehrinin sembollerinden biri olan bu sevimli canlılar, Rönesans döneminde İtalya’nın soyluları tarafından sıklıkla beslenmişlerdir. Avrupa’ya yayılmaları da bu dönemde İtalyan soylularının onları birer hediye olarak diğer ülkelerin soylularına göndermesiyle gerçekleşmiştir. Rönesans’tan sonra yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelen bu köpekler, 21. yüzyılın başında Amerika ve İngiltere’de popüler olmuşlardır. Halen ender bulunan bir ırk olan Bichon Bologneseler, yaşadıkları ortama çabuk uyum sağlarlar ve eğitildiklerinde diğer evcillerle de iyi geçinirler. Küçük boyutları ve uyumlu yapıları apartman dairelerinde yaşamalarını kolaylaştıran bu tür son derece neşeli ve oyuncudur. Minik bacakları ve küçük gövdesi sayesinde uzun süreli egzersizlere ihtiyacı azdır. Sahiplerini mutlu etmekten de hoşlanırlar. Bichon Bologneseler’in; Bichon Frise, Bichon Havanese ve Bichon Maltese köpeklerle akrabalığı bulunduğundan onlarla birçok ortak özellikleri vardır.

>> Tahılsız Konserve Köpek Mamaları

 bichonbolognese_1

Bichon Bolognese Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • İtalya’nın Bologna şehrinde keşfedilmişlerdir.
 • Küçük köpek ırklarındandır. Erkeklerinin yüksekliği 28 santimetre civarındayken dişilerinde bu sayı 25 santimetreye düşer. Ağırlıkları ise beslenme ve yaşam koşullarına göre 3 ila 5 kilogram arasında değişir.
 • Tüyleri dalgalı ya da kıvırcık olup beyaz sık bir kürke sahiptirler. Genellikle beyazdan başka tüy rengi bu köpeklerde pek görülmez. Tüyleri orta uzunluktadır.
 • Hareketli, enerjik ve oyuncu köpeklerdir.
 • Çok zeki canlılardır. Öğrenmeye yatkındırlar ve eğitilmeleri zor değildir. Fakat inatçı ve çabuk sıkılan yapıları zaman zaman eğitimlerini zorlaştırabilir.
 • Sevecen köpeklerdir. Henüz yavruyken sosyalleştirildiklerinde her canlı ile iyi geçinebilirler.
 • Sahiplerine çok bağlıdırlar.
 • Empatik canlılardır, insan duygularına duyarlıdırlar.
 • Yabancılara alışana kadar temkinli davranırlar.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
 • Diğer küçük köpek ırkları gibi gürültücü köpeklerdir, çok fazla havlama eğilimi gösterirler.
 • Sindirim sistemleri hassas olduğu için beslenmelerine dikkat edilmeli, mama dışındaki gıdalar verilmemelidir.
 • Katarakta ve kalp hastalıklarına yatkınları vardır.
 • Ortalama yaşam süreleri 14 yıl kadardır.

 bichonbolognese_2

Bichon Bolognese Köpek Irkı Bakımı

Bakımı büyük ırk köpeklere göre daha kolay olan Bichon Bolognese, tüy bakımı ve egzersiz ihtiyaçlarının yanında beslenme alışkanlıklarına da doğru cevap verilmesi gereken canlılardır. Diğer Bichon türleri gibi kıvırcık tüylere sahiptir ve bu tüylerin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Fırçalama işlemini haftada iki kez yapmanız idealdir. Fazla tüy dökmeyen bu köpekleri yılda bir kez tıraş ettirmeniz deri sağlığı açısından yararlı olacaktır. Ayrıca yine yılda bir olmak üzere köpek şampuanları ile yıkayabilirsiniz. Sindirim sistemleri, besin ihtiyaçları ve ağız yapıları göz önünde bulundurulduğunda tahılsız kuru mama ile beslenmeleri uygundur.

Bichon Bologneseler mini ırklardan biri oldukları için egzersiz ihtiyaçları nispeten daha azdır. Yine de her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkarılmaları şarttır. Dışarıda mutlaka tasma ile gezdirilmesi gereken bu cins, sahiplerini koruma içgüdüsüyle boyutlarını hesaba katmadan kahramanlığa girişebilir ve kendinden çok daha iri köpeklere meydan okuyabilirler. Bu küçük ırkların genellikle gösterdiği bir davranıştır ve onları yavruyken sosyalleştirdiğinizde bu davranışı en aza indirmeniz söz konusudur.

Diğer küçük ırklar gibi Bichon Bologneseler de fazlaca havlarlar. Bunun önüne geçmeniz pek olanaklı değildir. En çok havladıkları zamanlar ise evde yalnız bırakıldıkları vakitlerdir. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan ve her an sahiplerinin yanında olmak isteyen bu cinsler, yoğun çalışanlar ve uzun saatler ev dışında olanlar için uygun değildir.

 

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Havanese Cuban Bichon Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.