sadsad x
asdasd

Bambino Kedi Irkı Özellikleri Ve Bakımı

10 Temmuz 2021
Bambino Kedi Irkı Özellikleri Ve Bakımı

Bambino kedileri Sfenks ve Munchkin kedi ırklarının melezlenmesi ile ortaya çıkmıştır. Bu ilginç birleşim sonunda oldukça sevimli ve kendine has fiziksel özellikleri bulunan yeni bir ırkın keşfedilmesine yol açmıştır. Bambinolar ataları Sfenksler gibi tüysüz, Munchkin kediler gibi de kısa bacaklıdırlar. Minik bacakları hızlı hareket etmelerini engellemeyen Bambino kedileri, çok oyuncu canlılardır. Sosyal ve sevecen doğalarına bağlı olarak yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu kediler, diğer evcillerle de iyi anlaşırlar. Adlarını İtalyanca “bebek” anlamına gelen “bambino” sözcüğünden alan bu kedi ırkı çok yeni bir cinstir. Bunun nedeni deneysel bir tür olan Bambinoların 2005 yılında başlı başına bir kedi ırkı olarak kabul edilmiş olmalarıdır. Adları İtalyanca olsa da Amerika Birleşik Devletleri’nde keşfedildikleri için anavatanları da burası sayılır.

 bambino1

Bambino Kedi Irkı Genel Özellikleri

 • Amerika Birleşik Devletleri’nde keşfedilmişlerdir.
 • Kısa bacakları nedeniyle küçük kedi ırkları arasında yer alırlar. Ağırlıkları 2,5 ila 4 kilogram arasında değişir.  
 • Gövdeleri çok kısa ve seyrek tüylerle kaplıdır. Bu nedenle tüysüz kedi ırklarından biri olarak kabul edilirler. Renkleri çoğunlukla krem ve açık kahverengi tonlarındadır ama siyah renkte olanları da mevcuttur. Bazılarının vücutlarında ve yüz bölgesi ile kulaklarında benekler ve lekeler bulunur.
 • Derileri buruşuk ve sarkıktır.
 • Gözleri genellikle mavi renktir.
 • Kulakları kafalarına göre büyük ve uca doğru sivrilen geniş bir üçgene benzer.
 • Kısa bacaklarına rağmen hızlı hareket edebilen, enerjik ve çevik kedilerdir.
 • Son derece sosyal canlılar oldukları için diğer evciller ve insanlarla iyi ilişkiler kurarlar.
 • Yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar.
 • Neredeyse tüysüz oldukları için soğuk hava şartlarına dayanıklı değildirler ve güneşe de maruz kalmamalıdırlar.
 • Cilt hastalıklarına açık bir kedi ırkıdır.
 • Ortalama 13 yıl bir ömre sahiptirler.

>> Kedi Güvenlik Ürünleri

 bambino-kedi

Bambino Kedi Irkı Bakımı

Bambino kedileri de diğer tüysüz kediler gibi deri bakımı açısından özen isteyen canlılardır. Soğuğa karşı çok duyarlı olmaları bir yana güneş ışınları da onlar için zararlıdır. Bu nedenle ev dışında yaşamaları mümkün olmayan Bambino kedilerinin derileri korumasız olduğu için yaralanmalara da açıktırlar. Hızlı hareket etmeleri, çevik ve oyuncu olmaları ise yaralanma ve derilerinin zarar görme riskini daha da artırır. Zaten yalnız kalmayı hiç sevmeyen bu kedileri bu nedenle uzun süre evde tek başlarına bırakmak uygun değildir. Hareketli olmaları ve bacak boylarının aksine yüksek yerlere tırmanma istekleri kazalara neden olabileceğinden Bambinoların yaşadığı evdeki eşyalarınızın keskin köşelere sahip olmaması elzemdir.

Bir Bambino kediniz varsa gözünüzü onun üzerinden ayırmamanız yerinde olacaktır. Çok sosyal ve uyumlu olan bu kedilere kendi türünden ya da başka tür kedi ve köpeklerden bir oyun arkadaşı edinmeniz onları çok mutlu eder çünkü Bambino kedileri, çok oyuncu hayvanlardır ve oyuncu yapıları ile hareketli doğaları kendi özelliklerine yakın bir ev arkadaşını memnuniyetle kabul etmelerini sağlar. Eğer yalnız kalacaklarsa onlara kedi oyuncakları almanızı tavsiye ederiz.

Bambino kedilerinin bakımındaki en zorlayıcı nokta olan tüysüz oluşları temizliklerinin düzenli yapılmasını da gerektirir. Bir kürke sahip olmamaları nedeniyle Bambino kedilerinin derileri oldukça yağlıdır ve bu deri yapısı birçok enfeksiyon ve cilt hastalığına davetiye çıkarır. Derilerinin temiz kalması için bu kedileri düzenli aralıklarla yıkamanız gerekir fakat yıkıama sonrasında kedinizin üşümemesine de dikkat etmelisiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kediler Dünyayı Nasıl Görüyor?

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.