x
sadsad x
asdasd

Kediler Dünyayı Nasıl Görüyor?

16 Mayıs 2021
Kediler Dünyayı Nasıl Görüyor?

Kediler, her halleri ile ilginç ve farklı canlılardır. Sevimli hareketleri, kendilerine has karakter yapıları ve güzellikleri ile insanlara kendilerini çok sevdiren kedilerin belki de en çok dikkat çeken yanları gözleridir. Kedilerin gözleri hem çok güzel hem de farklı bir görünüme sahiptir. Bir kediye yandan baktığınızda gözlerinin dışa doğru tümsek, yani çıkıntılı bir yapıya sahip olduğunu görürsünüz. Kedilerin gözlerindeki bu farklılık, görme yetilerinin de insanlardan başka şekilde olduğunun habercisidir. Işık tutulduğunda parlayan gözleri, fazla aydınlıkta incelen ve karanlıkta kocaman olan gözbebekleri ile acaba kediler etraflarını nasıl görürler?

>> Kedi Göz Bakım Ürünleri

Kedilerin Gözünden Dünya

Kedilerin dünyayı nasıl algıladıkları ve etraflarını nasıl gördükleri ile ilgili birçok farklı teori bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar, kedilerin retinalarının insanlarınkinden çok farklı olduğunu ve kedilerin dünyayı bizim gibi görmediklerini ortaya koymuştur. Öncelikle kedilere renk körü deyip geçmek pek de doğru bir yargı değildir. Kediler de insanlar gibi renkleri algılarlar ama dünyayı bizden daha soluk görürler diyebiliriz. Yani eski bir görüş olan kedilerin dünyayı siyah beyaz ya da sarı tonlarında gördüğü ile ilgili teoriler birer yanılgıdan ibarettir. Kediler de bizim gibi üç temel rengi, yani mavi, yeşil ve kırmızı renkleri görebilirler. Bu da kedilerin renkleri ayırt edebildikleri anlamına gelir. Fakat ara renkleri görmek konusunda gözlerinin yetersiz olması kedilerin renkleri bizden daha soluk ya da daha pastel gibi algılamasına sebep olur.

kedi görüşü

Kedilerin Görüş Alanı İnsanlardan Daha Geniştir

Biz insanlar, direkt karşımızdaki bir noktaya baktığımızda nesneyi 180 derecelik bir açıyla görürüz. Bu da odak aldığımız nesnenin sağ, sol, üst ve alt taraflarını da kısmen görebildiğimiz anlamına gelir. Kedilerin görüş açısı ise bilinene göre insan gözünüzden yaklaşık 20’şer derece daha geniş olduğu için odak aldıkları noktanın etrafını bizden çok daha iyi görürler. Ancak kediler miyop insanlar gibidir. Belirli bir uzaklığın üzerindeki nesneleri ve figürleri bizim kadar net göremezler. Yani bizim yaklaşık 30 metre uzaklıktan net görebildiğimiz bir nesneyi ortalama olarak 6 metre yakınına geldikten sonra bizimle benzer bir netlikte görebilirler. Kedilerin ona gösterdiğiniz bir oyuncağa ya da mama kasesine yaklaşarak dikkatle bakmalarının nedeni de budur.

 kediler nasıl görür

Kedilerin Gece Görüşü Nasıldır?

Kediler, uzağı pek net göremeseler ve renkleri daha soluk algılasalar bile görüş açılarının genişliği sebebiyle insanlardan daha büyük bir görüş alanına sahiptirler. Kedilerinin gözlerinin insan gözüne üstün geldiği bir diğer nokta da karanlıkta bizden daha iyi görebilme yetileridir. İnsanlar, karanlıkta görmek için belli bir ışık şiddetine ihtiyaç duyarlar. Ama kediler, insanların etrafı görebilmek için ihtiyacı olan ışık şiddetinin 6’da biri sağlansa da geceleri çok daha iyi görürler. Bunun nedeni kedilerin retinalarının arkasında bulunan bir yapıdır. Tepatum adı verilen bu yapı sayesinde kedi gözü ışığı yansıtır ve kedilerin çok az ışıkta çok daha fazla nesneyi ayırt etmeleri sağlanmış olur. Kedilerin gözlerinin parlamasının nedeni yine bu yapıdır.


Bu yazımız ilginizi çektiyse Kedilerde Göz Hastalıkları ve Belirtileri makalemizi de okumanızı öneririz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.