x
sadsad x
asdasd

5 İlginç Kedi Türü

05 Ocak 2022
5 İlginç Kedi Türü

Güzellikleri ve vahşi atalarına benzerlikleri ile hepimizi büyüleyen kediler, sevimli davranışlarıyla da ilgimizi üzerlerinde toplamayı başarıyorlar. Kimisi farklı fiziksel özellikleri kimisi de değişik karakter yapıları ve alışkanlıkları ile insanları şaşırtan kedilerin hepsinin kendilerine özgü nitelikleri bulunmakta. Cinslerine has farklılıklarının yanında tek tek de hayret verici özellikleri bulunan bu müthiş canlılardan bazıları ise oldukça ilginç. İşte hem fiziksel hem de karakter yapısı açısından diğer cinslerden ayrılan beş kedi ırkı:

  • Manx Kedisi
  • Selkirk Rex Kedisi
  • Rus Beyazı
  • Pixie Bob Kedisi
  • Kucing Malezya Kedisi

 ilginç kediler

Manx Kedisi

Dünyanın en eski kedi ırklarından biri olduğu düşünülen Manx kedilerinin anavatanları İrlanda Denizi’nde bulunan ve Birleşik Krallık’a bağlı olan Man Adası’dır. Zaten isimlerini de bu adadan alırlar. Man Adası’nın sembollerinden olan ve adanın isminin dünyada duyulmasını sağlayan bu kedilerin en ilginç özelliği kuyruksuz olmalarıdır. Bu özellik, aslında genetik bir bozukluğa işaret eder. Manx kedilerinin kuyruk bölgelerinde bulunan bir iltihaplanma kuyruğun kısa kalmasına sebep olmuştur. Manx kedisinin bazı türlerinde kuyruk neredeyse yoktur. Bazı türlerinde ise çok kısa olmakla birlikte kuyruk bulunur. Manx kedisini diğer kedi ırklarından ayıran bir başka özellik ise sudan korkmamalarıdır. Korkmak şöyle dursun, su ile oynamaktan çok hoşlanan bu kedi, ırkı oldukça zeki ve enerjiktir.

>> Kedi Maması

Selkirk Rex Kedisi

Dünyanın en popüler kedilerinden biri olan Selkirk Rex kedileri, kıvırcık tüyleri ile dikkat çekerler. Diğer kıvırcık tüylü kedi cinsleri Devon Rex ve Cornish Rexlerle de akrabadırlar. Ama onları özel kılan kıvırcık kürklerini atalarından almamışlardır. Zira bu kediler, İran kedilerinin soyundan gelir. Yeni bir kedi cinsi olan Selkirk Rex kedileri, İran kedilerinin karakter yapısına benzer bir mizaca sahiptirler. Farklı görünümleri sakin ve uyumlu yapılarıyla birleştiğinde ortaya pamuk gibi bir evcil çıkacağını ummak ise yanılgı olur. Çünkü tüy yapıları kadar ilginç biçimde çok oyuncu ve neşeli canlılardır.

Rus Beyazı

Rusya’nın karları kadar beyaz tüyleri ve parlak renkli gözleri ile adeta büyülü bir görünüme sahip olan Rus Beyazı, aldığı ismin aksine Rusya’da ortaya çıkmamıştır. Ankara ve Van kedileri gibi bembeyaz tüylerle kaplı bu güzel kediler, Birleşik Krallık’ta keşfedilmişlerdir. Halen İngiltere’de yetiştirilmeye devam edilen Rus Beyazının ataları Mavi Rus kedileridir. Mavi Rus kedilerinden üretilerek beyaz renk alması sağlanır. Karakterleri de atalarına benzer. Onlar da Mavi Rus kedileri gibi sevecen, sosyal ve akıllı kedilerdir. En karmaşık oyunları bile keskin zekâsı sayesinde hemen kavrayan Rus Beyazının çarpıcı özelliği bembeyaz tüyleri, güzel yüzü ve gözleridir.

 ilginç kedi türleri

Pixie Bob

Anavatanları Amerika Birleşik Devletleri olan Pixie Bob kedileri, vahşi kedilere benzerlikleri ile bilinirler. Pixie Boblar, doğal bir cinsi temsil etmekle birlikte Amerika’nın kuzeyine özgü kedilerdir. Vahşi görünümlerini de vaşak genine sahip olmalarından alırlar. Fakat atalarından birinin vahşi ve yırtıcı bir kedi olması Pixie Bobların karakter yapılarını hiç etkilememiş gibidir. Oldukça sevgi dolu hayvanlardır ve çok naziklerdir. Çocuklu aileler için ideal evciller olan Pixie Bob kedileri, diğer hayvanlarla da iyi geçinirler. Görünüşü ve mizacı sayesinde dünyaya kendini tanıtmışlardır. Bir diğer özelliği de çok zeki olmalarıdır. Eğitime açık yapıları nedeniyle Pixie Bob kedi cinsi, bir köpek gibi kedi gezdirme tasmaları ile gezintilerde sahiplerine eşlik edebilirler.

>> Yaş Kedi Mamaları

Kucing Malezya

Adlarını Malezya’nın Sarawak eyaletinin başkenti Kucing şehrinden alan Kucing Malezya kedileri, Piawaian Kucing Malaysia olarak da bilinirler. Sadece Malezya’da görülen bu kediler, şehrin her yerinde karşılaşacağınız evcil canlılar. Özel durumları da buradan kaynaklı. Kucing şehrinin "Kediler şehri" unvanını almasını sağlayan Kucing Malezya kedilerinin ipeksi kürkleri bulunuyor. Bu kürk, her renk olabiliyor. Dünyada henüz çok bilinmeyen bu kediler, Malezya’nın sembollerinden biri sayılıyor.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Dünyanın En Pahalı ve Değerli Kedi Cinsleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.