x
sadsad x
asdasd

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

03 Mart 2021
Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

1960’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde keşfedilen Ragdoll kedileri, çok zeki bir kedi türüdür ve diğer kedi ırklarının öğrenmekte zorlandığı her şeyi rahatlıkla öğrenebilirler. İnsanlarla çok iyi geçinen ve sahiplerine çok bağlı olan bu kediler, aynı zamanda güzellikleriyle de tanınırlar. Uzun ve yumuşak tüyleri nedeniyle "Beyaz İran Kedisi" de denen Ragdoll kedileri, sevecen ve sosyal hayvanlardır. Bu kedilere "Bez bebek" anlamına gelen Ragdoll adının verilmesinin nedeni de kucağa geldiklerinde adeta bir oyuncak bebek gibi hareketsiz kalıp saatlerce kucağınızda oturabilmelerindendir. Sevilmeye ve ödüllendirilmeye çok ihtiyaç duyan Ragdoll kedileri, dokunulduğunda ipek hissi veren sık tüyleri ve mavi gözleri ile görenleri adeta büyüler.

>> Kedi Güvenlik Ürünleri

ragdoll kedisi 

Ragdoll Kedisi Genel Özellikleri

 • Anavatanları Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletidir.
 • Ağırlıkları 4,5 kilogram ile 7 kilogram arasında değişen orta irilikte kedilerdir.
 • Kaslı bir gövdeye sahiptirler.
 • Uzun, sık ve yumuşak tüylüdürler.
 • Tüyleri her renk olabilir ama gövdeleri beyaz ve yüzleri ile kuyrukları siyah olanları çok popülerdir. Bazılarında bu siyah renk, kahverengi tonlarında olabilir.
 • Ömürleri diğer kedi cinslerine göre uzun olduğu için gelişimleri yavaştır. 4 yaşına kadar yavru sayılırlar.
 • Gözleri genellikle mavi renktir.
 • Sesleri çok yumuşak ve incedir. Mama ve sevgi gibi ihtiyaçlarını miyavlayarak belli ederler.
 • Diğer kedi ırklarından çok daha fazla zekilerdir. Keskin zekâları sayesinde karmaşık şeyleri bile öğrenebilir ve onlara söylenenlerin çoğunu anlayabilirler.
 • Oyuncu kedilerdir ama aşırı hareketli değillerdir.
 • Sıcakkanlı ve sosyal hayvanlardır. İnsanlarla çok yakın ilişkiler kurarlar. Sahiplerine çok bağlıdırlar.
 • Tam bir kucak kedisi özelliği gösterirler. Bol bol sevilmekten ve dokunulmaktan hoşlanırlar.
 • Kalp rahatsızlıklarına yatkınlıkları vardır. Çok hareketli olmadıkları için özellikle kısırlaştırılmışlarsa kilo almaya meyillidirler.
 • İyi bir bakımla 17 yıla kadar yaşayabilirler. 

Ragdoll Kedisi Bakımı

Güzel oldukları kadar insancıl olan Ragdoll kedileri, çok zeki oldukları için öğrenmeye ve eğitilmeye çok açıktırlar. Dediğiniz hemen her şeyi anlarlar ve sizinle hep iyi geçinmek isterler. Eğer bir Ragdoll kedisi sahiplenmek istiyorsanız onunla oyun oynamak ve ona sevgi gösterip ilgilenmek için bolca vakit ayırabileceğinizden emin olmanız gerekir. Çok ilgi bekleyen Ragdoll kedileri, adlarından da anlaşıldığı gibi bir bebek gibi sahiplerinin kucağından inmezler.

>> Az Tahıllı Kedi Mamaları

ragdoll kedisi özellikleri 

Sahiplerinin etrafından hiç ayrılmayan bu güzel hayvanlar, insanlarla en iyi ilişki kuran kedi ırklarındandır. Çocuklu aileler için ideal bir evcil hayvan olmaları da uysal ve sabırlı doğalarından ileri gelir. Aşırı hareketli olmamalarıyla da bilinen bu kediler çok kızdıklarında bile nadiren tırnak çıkardıkları için onları güvenle çocuklarınızla yalnız bırakabilirsiniz.

ragdoll kedisi bakımı 

Ragdoll kedileri, zekalarını her alanda gösterirler. İsteklerini de sahiplerine ince zekâları sayesinde kolaylıkla aktarabilirler. Çok geveze oldukları için dertlerini konuşarak size anlatır, sahipleriyle miyavlayarak iletişim kurarlar. Çok yoğun ilgi isteyen Ragdoll kedileri, uzun tüylü oldukları için sık fırçalanmaya ihtiyaç duyarlar. Onu en az iki günde bir fırçalamanız deri sağlığı açısından yararlı olacaktır. Aynı zamanda kendisini temizlerken tüy yuttuğu için ona kedi vitamin macunu almanız tüy yutması sonucu doğacak sorunların önüne geçmenizi sağlayacaktır. 


İlginizi çekebilir: İran Kedisi Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.