x
sadsad x
asdasd
Oriental Longhair Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Oriental Longhair Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

10 Kasım 2021

Oriental Shorthair kedilerinin uzun tüylü versiyonu olarak bilinen Oriental Longhair kedi ırkının karakteri atalarından biri olan Siyam kedilerine benzer. İlk kez 19. yüzyılda görülmeye başlayan bu kedi ırkı İngiltere kökenlidir. Keşfedildiği yüzyılda gerçekleşmese de ancak 20. yüzyılın son çeyreğinde Siyam kedilerinden ve akrabası olan Oriental Shorthair kedilerinden ayrı bir cins olarak kabul edilmişlerdir. Birçok kuruluşun ödüle layık gördüğü Oriental Longhair kedi cinsi korunarak en saf kedi ırkları arasına girmeyi başarmıştır. Kedi severlerin kalbine ise iyi huylu ve sadık olmaları ile giren Oriental Longhairlar enerjik ve oyuncu yapıları sayesinde birlikte yaşadıkları tüm canlıları neşelendirme yetenekleri ve yumuşacık güzel tüyleri ile büyüleyici canlılardır.

>> Konserve Kedi Mamaları

 orientallonghair

Oriental Longhair Kedi Irkı Genel Özellikleri

 • İngiltere anavatanlarıdır.
 • İri kedi ırkları arasındadırlar. Ortalama ağırlıkları 10 kilogram kadardır.
 • Uzun ve sık tüyleri genellikle krem, beyaz ve kızıl ile kahverenginin tonlarındadır. Fakat bu kediler tüm renklerde tüylere de sahip olabilirler.
 • İri bedenleri ile uyumlu olacak şekilde uzun bir kuyruğa ve büyük, uçları sivri kulaklara sahiptiler.
 • Göz renkleri çoğunlukla sarı ve yeşilin tonlarında olur.
 • Oldukça zeki kediler olmaları eğitimlerini kolaylaştırırken zekaya dayalı oyunlarda başarılı olmalarını da sağlar.
 • Agresif canlılar değillerdir. Diğer evcilleri ve insanları oyun arkadaşı olarak gördüklerinden onlara son derece sevecen davranırlar.
 • Çok oyuncu ve enerjik kedilerdir.
 • Sahiplerine ve aynı evde yaşadıkları her canlıya bağlanırlar.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ama belirli bir süre yalnız kalmayı da tolere edebilirler.
 • Uzun tüyleri nedeniyle özellikle geçiş mevsimlerinde çok tüy dökerler.
 • Dişi Oriental Longhair kedileri bir doğumda 8 yavru dünyaya getirebilirler. Hatta bu sayı 12’ye de çıkabilir.
 • Kilo alma eğilimlerinin yüksek olması dışında bilinen bir kalıtsal hastalıkları yoktur.
 • İyi bir bakımla 15 yılın üzerinde bir ömre sahip olabilirler.

 oriental longhair

Oriental Longhair Kedi Irkı Bakımı

Adlarından da anlaşıldığı gibi uzun ve ipeksi tüylere sahip olan Oriental Longhair kedilerinin bakımının en zor yanı belki de tüylerinin sürekli taranması gerekliliğidir. Bu kedilerin deri sağlığı için iki günde bir fırçalanmaları gerekir. Güzel tüylerini taramaktan keyif alacağınız Oriental Longhair kedisi, ilgi görmeyi sevdiği için fırçalanmaktan çok hoşlanacaktır. Oriental Longhairlar sahipleri ile vakit geçirip onlarla oyun oynamayı da çok severler. Uyumlu ve uysal karakter yapısına paralel olarak yüksek sadakat duyguları sayesinde de insanlara çabucak bağlanan bu kediler belirli süreler boyunca yalnız kalmayı da dert etmezler. Bunun nedeni oyuncu olmaları ve buldukları her nesneyi oyuncağa çevirerek kendilerini oyalayabilmeleridir. Onlar için bir oyun arkadaşı edinmeniz de Oriental Longhair kedilerini çok mutlu eder.

Tüy bakımı yapıp oyun isteğine cevap verdikten sonra Oriental Longhair kedi ırkının temizlik ihtiyacını da eksiksiz karşılamanız gerekir. Çünkü bu kediler oldukça titiz hayvanlardır ve kirli mama kaplarından yemek yemedikleri gibi temizlenmemiş oyuncaklarla da oynamayı reddedebilirler. Temiz bir yaşam alanı sağlıklarını doğrudan etkileyen Oriental Longhair kedileri, kilo almaya çok elverişli bir beden yapısına sahiptirler. Bu nedenle egzersiz yapmaları sağlanmalı ve bu kediler az tahıllı kuru kedi mamaları ile beslenmelidirler.


Oriental Longhair kedilerinin atalarından biri olduğu düşünen Siyam Kedisi ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.