sadsad x
asdasd

Oriental Shorthair Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

28 Ekim 2021
Oriental Shorthair Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Kocaman kulakları ile dikkat çeken Oriental Shorthairlar, 19. yüzyılın başında İngiltere’de keşfedilmiş bir kedi ırkını temsil ederler. Birçok kedi ırkının melezlenmesi sonucu ortaya çıkan Oriental Shorthair kedisinin atalarının Siyam kedisi, Mavi Rus kedileri, British Shorthair ve Habeş kedileri olduğu üzerine farklı görüşler bulunmaktadır. Bir görüşe göre ise Siyam kedileri üzerinde yapılan geliştirme çalışmalarının sonucunda Oriental Shorthair kedileri meydana gelmiştir. 1950’li yıllarda popüler olmaya başlayan Oriental Shorthair kedi ırkının bir diğer türü de Oriental Longhair cinsidir. Adından anlaşıldığı üzere kısa tüylü olan bu kedilerin göze çarpan ilk özellikleri büyük kulaklarıdır. Karakteri de görüntüsü kadar ilgi çeker. Sahiplerine fazla sadık ve evcimen olmaları nedeniyle köpeklere benzetilirler. Günlük rutinlerine çok bağlı olan bu kediler, aynı zamanda oldukça hareketli ve enerjik canlılardır.

>> Kedi Taşıma Çantaları

 oriental shortair

Oriental Shorthair Kedi Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları İngiltere’dir.
 • Büyük evcil kediler arasında yer alırlar. Fakat ağırlıkları orta büyüklükteki kedilerin ağırlığını geçmez. Yetişkin Oriental Shorthair kedileri 4,5 kilogramdan başlamak üzere en çok 7 kilogram ağırlığına erişebilir.
 • Zarif vücudu kaslı ve güçlüdür.
 • En önemli özelliği kulaklarının gövdesi ve kafasına oranla çok daha büyük olmasıdır.
 • Kısa tüyleri siyah, beyaz, tarçın, kahverengi ve krem tonları gibi pek çok renkte olabildiği gibi benekli, çizgili ve desenli olanları da mevcuttur.
 • Hareketli, enerjik ve oyuncu hayvanlardır.
 • Sosyal canlılardır. Diğer tüm evcillerle ve insanlarla çok iyi geçinir ve hatta aynı yaşam alanını rahatça paylaşabilirler.
 • Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
 • Sahiplerine ve birlikte yaşadıkları insanlara çok bağlıdırlar.
 • Oldukça zekidirler ve eğitilmeye yatkındırlar.
 • Konuşkan ve gürültücü kedilerdir.
 • İlgi ve sevgi görme konusunda ısrarcıdırlar. Bu konuda eksik hissederlerse çabucak depresyona girebilirler.
 • Sağlık durumları genellikle iyidir. Fakat karaciğer hastalıkları ve göz rahatsızlıklarına genetik yatkınlıkları bulunmaktadır.
 • Ortalama ömürleri 15 yıldır.

 oriental shortair kedisi

Oriental Shorthair Kedi Irkı Bakımı

Dünyanın en sosyal kedilerinden biri olan Oriental Shorthair kedisi, büyük kulaklarının yanında karakteri ile de büyüleyicidir. Her an sahibi ile olmak isteyen bu kediler, adeta birer köpek gibi sahiplerinin peşinden ayrılmazlar. Tanımadığı insanlara ve diğer evcillere de çok sıcak davranan Oriental Shorthair kedisi, yalnız bırakılmaktan hiç hoşlanmadığı için başka bir evcille ve kalabalık ailelerle birlikte yaşamayı nimet gibi görür. Çok hareketli ve oyuncu olması ile iri gövdesi onu bahçeli evlerde yaşamaya itse de apartman dairelerine de kolayca uyum sağlayabilir. Zaman zaman ev dışına çıkma girişimleri bulunan bu kedileri kedi tasması kullanarak gezdirmeniz mümkündür. Barışçıl kediler oldukları için evden dışarı tek başlarına çıkmaları sakıncalı olabilir. Çünkü kendilerini savunma konusunda geç kalabilir ve diğer evcillerle oyun oynama istekleri başlarına bela açabilir.

Oriental Shorthair kedilerinin bakımında planlı olmak önemlidir. Bu kediler, günlük rutinlerine çok sadık olduklarından beslenme saatleri aksatılmamalı, her gün aynı zaman dilimi içinde kumları temizlenmelidir. Ayrıca ev içinde yapılan bir değişiklik onların gözünden kaçmayacak ve bu kedileri rahatsız edecektir. Rutini sevmeleri Oriental Shorthairları seyahatlerinizde yanınıza almanızı da zorlaştırır.

Oriental Shorthair kedilerinin atalarından biri olduğu düşünülen British Shortair kedisi ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.