x
sadsad x
asdasd
Muhabbet Kuşları Dünyayı Nasıl Görür?

Muhabbet Kuşları Dünyayı Nasıl Görür?

19 Nisan 2022

Tüm canlıların göz yapısı türlere göre birbirinden farklıdır ve her canlı türü göz yapısı nedeniyle dış dünyayı başka görür. Yani köpekler ve kediler gibi kuşlar da çevrelerini insanlardan farklı biçimde görür ve algılarlar. Kuşlardaki farklılık gözlerinin dört farklı koni hücresinden oluşmasına dayanır. İnsanlarda ise retinada bulunan bu koniler üç adettir. Dolayısıyla kuşların dünyayı insanlardan daha renkli ve daha ayrıntılı gördükleri şüphesizdir. Bütün kuşlar gibi muhabbet kuşları da bize kıyasla daha fazla renk algılayabilir ve küçük detayları gözleri ile yakalayabilirler.

 muhabbet kuşları dünyayı nasıl görür

Muhabbet Kuşlarının Görme Duyusundaki Farklılık

Muhabbet kuşlarının geniş renk algısı ile görmelerinin en önemli avantajı özellikle uçarken kuşbakışı baktıkları her alanda tehlikeleri tespit etmeleridir. Bu küçük kuşlar doğada minik tohumları, filizleri ve çiçekleri yedikleri için uçarken, ağaç üzerindeyken ya da yüksek yerlere doğru bakarken bu minik besinlerin yerini uzaktan belirlemek durumundadırlar. Ayrıca böcek gibi küçük canlıları avlamak için de detayları kaçırmamaları gerekir. Diğer canlılara yem olmamak ve zarar görmeden avlanmak ve beslenmek için muhabbet kuşlarının her ayrıntıyı canlı şekilde görmeleri şarttır. Dolayısıyla muhabbet kuşlarının göz yapıları buna uygundur.

Muhabbet kuşlarının gözleri iki yanda olduğu için belirli bir noktaya bakabilmeleri için başları ile boyunlarını tamamen çevirmeleri gerekir. Aynı zamanda bu kuşların gözlerindeki zar göz kırpma esnasında görebilmelerini sağlamak açısından şeffaftır. İnsan gözünde bulunan göz kapakları ise şeffaf olmadığından gözümüzü kırptığımızda görüntü kesilir. Bu kesilme muhabbet kuşlarında olmaz. Bu da muhabbet kuşları için ciddi bir avantajdır.

Muhabbet Kuşları Renkleri Nasıl Görür?

Keskin gözlü bu kuş türü kırmızı, yeşil ve mavi başta olmak üzere bütün ana renkleri rahatça algılar. Ayrıca ultraviyole denilen ışığın rengini de fark ederler. Dolayısıyla muhabbet kuşları diğer pek çok hayvandan ve insanlardan farklı olarak eflatun rengi ile birlikte bizim algılayamadığımız renkleri de algılayabilirler. Bunun nedeni ise muhabbet kuşlarının göz yapısıdır. Bu göz yapısı dört merkez açısından renklerin duyumsanmasına olanak tanıyan ve retinada yer alan konileri barındırır.

 muhabbet kuşları nasıl görür

Muhabbet Kuşları Gece Görür Mü?

Muhabbet kuşlarının geceleri de uçtuğu bilinmektedir. Hatta evde beslenen muhabbet kuşlarının karanlıkta hiçbir yere çarpmadan yollarını bulabildikleri de gerçektir. Fakat bu çıkarımlar muhabbet kuşlarının gece görüşüne sahip oldukları anlamına gelmez. Gece görüşleri iyi olmadığı için bu kuşlar gündüzleri avlanırlar.

Muhabbet kuşları geceleri iyi görememelerine rağmen rotalarını şaşırmazlar. Özel bir gece görüş yeteneği olmayan muhabbet kuşları gündüz hafızalarına attıkları rota bilgisini belleklerinden çağırabildikleri için yollarını kolaylıkla bulurlar.


Muhabbet kuşlarının sağlığı için muhabbet kuşu yemleri ve muhabbet kuşu vitaminlerine göz atabilir, hassas canlılar olan muhabbet kuşlarının bakımı ve beslenmesi hakkında bilgi edinmek için Muhabbet Kuşu Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızı okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.