sadsad x
asdasd

Köpekleri Pirelerden ve Kenelerden Korumanın 5 Yolu

07 Temmuz 2020
Köpekleri Pirelerden ve Kenelerden Korumanın 5 Yolu

Pireler ve keneler sinir bozucu zararlılardan olmaktan daha fazlasıdır - köpekleriniz için gerçek sağlık sorunlarına neden olabilirler. Ancak bazı basit adımlarla tüylü arkadaşlarınızı bu parazitlerden korumaya ve bundan kaynaklı herhangi bir rahatsızlığa yakalanmasını önlemeye yardımcı olabilirsiniz. İşte bunu yapmanın en iyi 5 yolu.

1. Pire ve Keneler İçin Koruyucu Önlemleri Yıl Boyunca Devam Ettirin

Pireler ve kenelerin yaz aylarında daha yaygın olduğu doğru olsa da bazıları kış aylarında da iç mekanlarda hayatta kalabilirler - soğuk iklimlerde bile. Bu nedenle, birçok veteriner, evcil hayvanları korumak için yıl boyunca önleyici tedbirler önerir. Evcil hayvanınızın bireysel ihtiyaçlarını karşılamak ve en iyi ürünü seçmek için veterinerinize danışın.

Yoğun olarak dışarıda vakit geçiren köpeğinizi pire ve kenelerden korumak için köpek pire ve kene ürünleri kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

köpek pire ve kene koruyucu pudra

2. Son Kullanma Tarihi Geçmiş Ürünleri Kullanmayın

Eski ürünler, özellikle de son kullanma tarihlerini geçen ürünler etkinliğini kaybedebilir. Hatta köpeğinizin cildine zarar verebilir. Bu nedenle kullandığınız ürünün son kullanma tarihini kontrol edin.

3. Kediler İçin Olan Bir Ürünü Köpeğiniz İçin Kullanmayın

Kediler için formüle edilen bazı pire ve kene önleyicileri, köpekler için toksik olan bir bileşen içerebilir. Ürün etiketi, onaylandığı türleri açıkça belirtecektir. Ürünleri yalnızca amaçlandığı şekilde kullandığınızdan emin olun.

4. Düzenli Olarak Pire ve Kene Kontrolü Yapın

Sizin ve köpeğinizin kenelerin olabileceği ortamlarda bulunduğunuzu düşünüyorsanız hem kendinizi hem de köpeğinizi kontrol edin. Tüylü dostunuzun kulak arkalarını, bacaklarını ve gövdesinin alt kısımlarını kontrol edin. Kenelerden bulaşabilecek hastalıkları önlemenin en iyi yolu keneyi olabildiğince erken uzaklaştırmaktır. Uzaklaştırma işlemini veteriner hekiminizin yaptığından emin olun. Ayrıca uyuşukluk, topallama veya iştah kaybı gibi herhangi bir değişiklik için evcil hayvanınızın davranışlarını sürekli izlemeniz gerekir.

5. Köpeğinizin Bakımlarını Ertelemeyin

Evcil hayvanınıza bakım yapmak onunla vakit geçirmek için harika bir yoldur. Ayrıca herhangi bir rahatsızlığı varsa bunu farkedebilmek için doğru bir zamandır. Sevimli dostunuzu tararken tarağa takılabilecek kene ve pireleri kolaylıkla tespit edip, gereken önlemleri alabilirsiniz.

Köpekleri Pirelerden ve Kenelerden Korumanın 5 Yolu

Pire ve Kenelerin Sebep Olabileceği Hastalıklar

  • Köpeklerde pire alerjisi dermatiti, pire tükürüğüne karşı alerjik bir reaksiyondur. Kaşıntı, iltihaplanma ve tüy dökülmesine neden olabilir.
  • Aşırı pireye maruz kalmış küçük ırk köpeklerde kan kaybı, soluk diş etleri, halsizlik ve yorgunluk içeren anemi oluşabilir.
  • Pireler tenyalara sebep olabilirler. Evcil hayvanınızın anüsünün çevresinde kaşıntı olduğunu fark ederseniz veya anüsünün etrafında veya dışkısında pirinç gibi bir şey fark ederseniz veteriner hekiminize başvurun .
  • Lyme hastalığı, ülkenin belirli bölgelerinde kene ile bulaşan en büyük tehditlerden biridir ve evcil hayvanlarda şişlik, topallık, iştahsızlık ve ateşe neden olabilir.

Mutlaka Yaptırmanız Gereken 10 Köpek Aşısı içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.