x
sadsad x
asdasd

Köpek Nasıl Yıkanır?

12 Mayıs 2020
Köpek Nasıl Yıkanır?

Her cins köpeğin kürkü birbirinden farklıdır. Köpeğimizi yıkarken cilt ve tüy yapısına uygun bakım ürünleri seçmeliyiz. Köpek yıkanması konusu; bilinçli bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir. Kendimiz için kullandığımız bakım ürünlerini köpeğimiz için kullanmamalıyız. İnsan ve köpeklerin cilt yapıları birbirinden oldukça farklıdır. Yanlış bir ürün kullanımı köpek cilt hastalıklarına davetiye çıkarabilir.

Köpekler Nasıl Yıkanmalıdır?

Sevimli dostumuz köpeğimizi yıkarken nelere dikkat etmemiz gerekli?

Köpeklerin ciltlerinin ph dengesi ile insanların ciltlerinin ph dengesi birbirinden farklıdır. Bu nedenle insanlar için üretilmiş, organik ya da bebek şampuanları bile köpekler için uygun değildir. Köpekleri yıkarken ihtiyacımız olacak maddeleri ve yapmamız gerekenleri aşağıda sıraladık.

  • Köpeğinizi yıkadığınız su ılık olmalı.
  • Tüylü dostunuza uygun bir köpek şampuanı kullanmalısınız.
  • Köpeğinizin kulaklarına su kaçmaması için gerekli özeni göstermelisiniz.
  • Yıkama bittikten sonra tüylerini dikkatli bir şekilde kurutmalısınız.

Sevimli dostunuzu yıkarken eğer tüyleri uzun ise nazikçe tarayabilirsiniz. Onun için özel aldığınız şampuanı ılık su ile beraber kürküne yedirin ve köpürtün. Köpeğiniz yıkanırken ona köpükle yapacağınız masajdan çok hoşlanacaktır.

Masaj yapmak için köpek tüy toplama eldiveni tercih edebilirsiniz. Köpeğinizi ilk kez yıkayacaksanız kulaklarına su kaçmaması için kafasına bone takabilirsiniz.

Köpekler Ne Zaman Yıkanmalıdır?

Köpek yıkama, belirli bir rutin ile yapılmalıdır. Bu rutin mevsime göre daha sık ya da daha uzun aralıklar ile gerçekleştirilebilir. Şöyle bir gerçek var ki köpekler çok sık yıkanmamalıdır. Evcil dostlarımız çok sık yıkandığı taktirde, tüy yapısında cansızlaşma, derisinin ph dengesinin bozulması, mantar, üşütme gibi rahatsızlıklara yakalanabilirler. Bu hastalıklar çoğunlukla uzun tüylerinin yeterince kurumaması nedeni ile ortaya çıkar. Bu nedenle genelde yazın daha sık, kışın daha seyrek yıkanmalıdırlar.

Genel olarak soğuk havalarda iyi kurutulması şartı ile ayda bir, yazın 15 günde bir yıkanabilir. Köpeğinizin cinsine göre bu süreyi veterinerinize de danışabilirsiniz.

Köpek Şampuanı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekli?

Köpek yıkarken tercih edeceğiniz köpek şampuanı ona uygun olarak seçmelisiniz. İnsanlar için üretilen şampuanlar köpekler için uygun değildir. Derilerindeki ph dengesine uygun şampuanlar tercih etmek gerekir. Bizim kullandığımız pH dereceleri uygun olmayan şampuanlar köpeklerin derilerinde alerjik reaksiyon gösterebildiği gibi başka cilt hastalıklarına da neden olabilir.

Çok çeşitli köpek şampuanları bulunmaktadır. Köpeğinize uygun köpek şampuanını petihtiyac.com/kopek-sampuan-ve-parfumler sayfamızdan bulabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.