x
sadsad x
asdasd
Köpeğinizle Yapacağınız Eğlenceli ve Yararlı Etkinlikler

Köpeğinizle Yapacağınız Eğlenceli ve Yararlı Etkinlikler

06 Mayıs 2022

Köpekler, sadık canlılar oldukları için sahiplerinden fazlaca ilgi ve sevgi isteyen hayvanlardır. Köpeklerin bu ilgi ihtiyacına cevap vermek, sizinle arasındaki bağı kuvvetlendirmek ve daha sağlıklı bir psikolojiye kavuşmalarını sağlamak için onlarla daha çok vakit geçirmeniz önemlidir. Fakat can dostunuza ayırdığınız zamanı sadece yürüyüş yaparak ve onunla oyun oynayarak doldurmamalı, köpeğinizin eğlenmesine ve yeni şeyler öğrenmesine katkıda bulunacak etkinliklerin de bu zaman diliminde yapılmasına özen göstermelisiniz. Bunun için köpeğinizle yapacağınız pek çok faaliyet bulunmaktadır.

>> Köpek Taşıma Çantaları

 köpek etkinlikleri

Köpeğinizle Tatile Gidin

Köpekler, yavruyken alıştırılırlarsa seyahat etmek konusunda size uyum sağlayabilirler. Seyahate çıktığınızda köpeğinizi evde bırakmak yerine onun da katılacağı bir gezi düzenlemek aranızdaki bağı kuvvetlendirmekle kalmayacak köpeğinizin siz evde yokken terkedilme korkusu yaşamasının da önüne geçecektir. Yeni yerler ve yeni canlılar keşfetmek köpekler için sandığınız kadar korkutucu değildir. Tatilde yanında siz olduğunuz sürece kendini güvende hissedecek ve siz ne kadar eğlenirseniz köpeğiniz de bu seyahatten o kadar keyif alacaktır. Fakat köpeğinizle ziyaret etmeyi düşündüğünüz yer doğa ile iç içe bir kamp ya da hayvan dostu bir otel olmalıdır. Ayrıca tatil programınıza köpeğinizi de dahil ederken ulaşımın önemli olduğunu atlamayın ve köpeğinizi mümkünse özel araçlar ile tatil yerine götürün.

Birlikte Piknik Yapın

Büyük tatil planları yapmak sizi zorluyorsa köpeğinizi piknik alanlarına götürebilirsiniz. Ev dışında kısa süreli de olsa köpeğinizle birlikte yapacağınız en iyi aktivite piknik ve doğa gezileri olacaktır. Bu alanlarda sevimli dostunuz özgürce koşup doğanın tadını çıkarabilir. Özellikle göl ve deniz kenarı bir yerde piknik yaparak onunla yiyeceklerinizi ve zamanınızı paylaşmak köpeğinizi ziyadesi ile memnun edecektir.

Köpeğinizle Birlikte Yüzmeyi Deneyimleyin

Köpeklerle yapacağınız aktiviteler arasında köpeklerin en çok keyif alacakları etkinlik sizinle birlikte yüzmek olacaktır. Sevimli dostunuz ilk kez suya girdiğinde durumu biraz garipsese de emin olun hemen yüzmeye başlayacak ve suya çabucak alışacaktır. Köpekler çok iyi birer yüzücülerdir ama yine de yüzerken mutlaka önlem alın ve sevimli dostunuzun güvenliğine dikkat edin. 

Köpeğinize Sorumluluk Vereceğiniz Aktiviteler Düzenleyin

Köpekler, sahiplerini memnun etmekten hoşlanan canlılardır. Bunun için köpeğinizin size yardım edebileceği etkinlikler bulun. Örneğin onunla alışverişe gidin ve poşetlerinizden birini taşımasına izin verin. Siz bahçe düzenlerken ya da evde tamirat yaparken ona sorumluluk verin ve küçük aletleri size getirmesini sağlayın. Emin olun köpeğiniz size yardım etmekten çok keyif alacak.

 köpek aktiviteleri

Köpeğinizle Birlikte Sosyalleşin

Köpeklerin en büyük ihtiyaçlarından biri sosyalleşmedir. Sosyalizasyon köpek henüz yavruyken başlayan ve büyüdüğünde olumlu davranışları kazanması için devam etmesi gereken bir süreçtir. Bunun için evcil hayvanı olan diğer insanların ziyaretine gitmek, onları evinize davet etmek ya da açık havada onlarla buluşmak köpeğiniz için eğlenceli ve eğitici bir aktivite olacaktır. Sosyalleşirken sizin ortamda bulunmanız ise köpeğinize güven verir.

Rutin Etkinlikleri Aksatmayın

Birlikte yürüyüş yapmak ve oyun oynamak köpeğinizle yaptığınız rutin etkinlikler olmalı ve her gün tekrarlanmalıdır. Yürüyüş ve koşu köpeğin mental ve fiziksel ihtiyacıdır. Oyun ise yine köpekler için fiziksel birer antrenman ve keyifli zaman geçirmelerini sağlayan bir etkinliktir ve bu etkinliklerin süreklilik arz etmesi gerekir. Köpekler için oyun önemli bir gereksinimdir ve sadece köpek oyuncakları ile oyun oynamak onlar için yeterli değildir. Köpeğinize saklambaç ve kovalamaca gibi oyuncaksız oynanan ve sizinle doğrudan iletişime geçebileceği oyunları öğreterek daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz.


Yavru Köpek Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.