x
sadsad x
asdasd

Kedilerle En İyi Geçinen Köpek Irkları

16 Mart 2021
Kedilerle En İyi Geçinen Köpek Irkları

Evinizde hem bir kedi hem de köpek beslemek istiyorsanız, birbirleriyle iyi anlaşmalarını sağlamanız gerekir. Köpekler, alıştırıldıklarında kedilerle çok iyi anlaşırken kedilerde durum aynı şekilde değildir. Kediler, pek sosyal canlılar değillerdir ve sahipleri ile yaşam alanlarını başka evcil canlılarla paylaşmak istemezler. Yani kedi ve köpeğinizin birlikte huzur içinde yaşamalarını sağlamak için seçeceğiniz köpeğin cinsi belirleyicidir. Burada önemli bir diğer nokta da köpek ve kedinizin yavru olması. Bu iki canlı, küçüklüklerinden itibaren birbirlerini tanırlarsa daha kolay dost olurlar. Dikkat çekmek istediğimiz başka bir nokta ise kedi ve köpeğin eve aynı zaman diliminde getirilmesi. Böylece mekânı sahiplenme ve mekânda üstünlük kavgası olmayacaktır. Şimdi hangi köpek cinslerinin kedilerle iyi geçindiğine bakalım.

>> Köpek Malzemeleri

kedilerleanlasankopekler 

Golden Retriever

Söz konusu kediler olunca ilk akla gelen köpek ırkı Golden Retriever’dır. Dünyanın en sevecen ve en uysal köpekleri olarak bilinen Golden Retrieverlar, insanlar ve çocuklarla çok iyi anlaştığı gibi kediler ve diğer evcil hayvanlarla da sıkı bağ kurarlar. Çok kibar ve zeki olan Golden Retriever cinsi köpekler, rehber köpek olarak da kullanılarak sabırlarının sınırlarını göstermişken kedinize sabır göstermeyip onu benimsememesi imkânsız.

kedi-labrador 

Labrador Retriever

Büyük bir köpek ırkı olmasına rağmen Golden Retriever kadar sabırlı ve sevecen olan Labrador Retrieverlar, evinize getirdiğiniz kediyi hemen benimseyeceklerdir. Labrador Retriever cinsi köpeğinizle kedinizi sakınmadan evde yalnız bırakabilirsiniz.

Boxer Köpek

Kedinizle aynı evde yaşaması için yine büyük ırk köpekler sınıfına giren bir tavsiyemiz var. Boxer ırkı köpekler, kedileri oyun arkadaşı gibi gördüğü için onların evin içinde olmasını sorun etmezler. Ama Boxer’ın oyun isteği kedinizi biraz bunaltabilir. Kediniz de oyuncu bir karaktere sahipse iyi geçineceklerdir. Fakat zaman zaman onları kontrol etmenizde fayda var.

kedi-pug 

Pug

Puglar da sakin yapıları ve yüksek adaptasyon yetileri sayesinde kediler ile iyi geçinmeyi başaran köpeklerdendir.  Pug cinsi köpekler, kedileri düşman kabul etmezler. Yalnız havlayarak iletişime geçtikleri için kedinizi biraz korkutabilirler. Pug köpeklerinin özellikleri ve bakımı için tıklayın.

kedi-bassethound 

Basset Hound

Kediler için en ideal köpek cinsleri sakin olanlarıdır. Oyuncu, fazla cana yakın ve gürültücü köpek ırklarından ürken kediler, Basset Houndlar gibi oldukça uysal ve az hareket eden köpeklerle uyumaya bayılırlar. Onların bu sakinliği kedilere güven verir. Ayrıca Basset Houndlar da kedilerle her şeylerini paylaşmaya hazırdırlar.

Beagle

Yetenekli birer av köpeği olan Beagle ırkı köpekler, diğer hayvanlarla yaşarken sorun çıkarmazlar. Ama müthiş koku alma yetenekleri ve av köpeği olmalarının getirdiği keşfetme arzusu nedeniyle bazen kedinizi koklamak isteyeceklerdir. Kediniz bundan bulanır da tepki gösterirse Beagle sert bir karşılık vermeyeceği için kedinizle huzur içinde aynı yaşam alanını paylaşabilir.

Newfoundland

Çok iri köpekler olmasına rağmen çok zeki ve nazik olan Newfoundland köpekler, çok sakin olmaları nedeniyle kedinizi hiç rahatsız etmez. Oldukça sabırlı olan bu köpekler kedinizi ailenin bir üyesi kabul edip korumaya alacaktır. Kediniz de onun uzun tüylerinin üzerinde uyumak için can atacaktır.

kedi-maltese 

Maltese

Maltese köpekler, herhangi bir yetişkin kediden daha küçük ya da aynı boyutlarda oldukları için kediler tarafından pek de tehdit olarak algılanmazlar. Kedinize oynamak üzere hamle yaptığında kediniz için değil Maltese köpeğiniz için endişelenmeniz daha olası.

Papillon

Oyuncu ve küçük ırk köpeklerden biri olan Papillonlar, kedileri arkadaş olarak görüp onlarla oynamaya hazırdırlar. Fakat kedinize daha çok ilgi gösterirseniz hırçınlaşabilirler.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Kedi ve Köpekler Bir Arada Yaşayabilirler Mi?

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.