x
sadsad x
asdasd
Kedilerde Zekâ ve Zeka Geliştirme Yolları

Kedilerde Zekâ ve Zeka Geliştirme Yolları

27 Mayıs 2022

Kedilerle ilgili verilen komutları almak konusunda pek de istekli olmadıkları için öğrenmeye açık olmayan ve düşük zekâları bulunan canlılar oldukları sonucuna ulaşılamaz. Öğrenmenin zekâ ile ilgili bir kavram olduğu düşünüldüğünde kedilerin köpeklerden daha az zeki canlılar olduğu doğru değildir. Bu noktadaki fark köpeklerin eğitime yatkın olması, kedilerin ise eğitime elverişli bir karakter yapısına sahip olmaması ile açıklanabilir. Yani köpekler, kedilerden daha zeki çıkarımı yanlış olacaktır.

Kedilerde öğrenme gözlemleme yoluyla gerçekleşir. Kediler yavruyken annelerini izleyerek mama yemeyi, tuvalet ihtiyaçlarını nereye gidermeleri gerektiğini, oyun oynamayı, avlanmayı ve kendilerini temizlemeyi öğrenirler. Bu öğrenme biçimi kedilerin zekasına delalettir. Ayrıca kediler problem çözme konusunda da oldukça başarılı canlılardır.

Kedilerin beyni insanlara ve köpeklere kıyasla vücutlarına oranla çok daha küçüktür. Fakat kedi beyninin boyutları kedilerin zekalarını belirleyen faktör olmaktan çok uzaktır. Kedilerde toplam 300 milyon sinir hücresi olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Yine araştırmalar gösteriyor ki kedilerin kısa süreli hafızaları çok kuvvetli. Daha uzun süreli bilgi ve deneyimleri bellekte tutma konusunda kediler köpeklerden çok daha yetkin hayvanlar. Bıyıklı dostlarımız son 16 saatte yaşadıkları her şeyi akıllarında tutabilirler. Bunun yanında kediler insanları ve mekanları uzun süre görmeseler de hatırlarlar. Unutma ise kedinin ilerleyen yaşlarında meydana gelen bir olgu olarak karşımıza çıkar.

 kedilerdezeka

Kedilerin Zekasını Geliştirmenin Yolları

Her canlı gibi kedilerin de zekalarını geliştirmek mümkündür. Bunun için iyi bir bakım, düzgün yaşam koşulları ve doğru beslenme önemlidir. Ayrıca kedilerin zihin egzersizi yapmasını sağlayan kedi oyuncakları da kedi zekasını geliştirmek için kullanılmalıdır. Her canlı kendini rahat ve huzurlu hissettiğinde öğrenip gelişmeye açık olur. Kediler ise keyiflerine epey düşkün hayvanlar oldukları için konforlu bir yaşam alanında zekâları gelişime daha yatkın hale gelir. Kedilere doğru ve düzenli bir beslenme programı uygulamak ve onları kaliteli kedi mamaları ile beslemek zekâ gelişimlerini sağlayan önemli bir adımdır. Aynı zamanda kedinizle oyunlar oynamak da zekasını ileri taşımak ve problem çözme yetisini artırmaya yardımcı olacağından çok yararlıdır.

 kedilerde zeka

Kedinizin Zeki Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bir kedi eğer meraklıysa ve her şeyi keşfetmeye çalışıyorsa bu durum zekasının keskin olduğunu gösterir. Yani merak, insanlar gibi kedilerde de zekâ göstergesidir. Dolayısıyla kedinizin eşyalarınızı karıştırması ve yaramazlık yapması merakından ileri gelir ve kızılmaması gereken bir durumdur. Zira kedilerin sosyal zekâsı köpekler kadar gelişmemiş olduğundan sizin tepkileriniz onun için pek de belirleyici değildir. Ama sahibi ile doğrudan iletişim kurmaya çalışarak ona istek ve ihtiyaçlarını anlatmaya çabalayan kedilerin zeki olduklarını söylemek doğru bir tespittir. Ayrıca kedinizin hafızası da zekâsı konusunda fikir verir. Zeki kediler eve gelen insanları tanır ve eşyaların yerini unutmazlar.

Kedinizin zeki olduğunu anlamanın bir diğer yolu problem çözme konusundaki tutumlarıdır. Kedinizin karşısına bir engel koyduğunuzda onu çözmeye ve aşmaya çalışıyorsa kediniz yeterince zeki demektir. Ama kediler bu zekalarını genellikle evden kaçma, ev eşyalarını oyuncağa çevirme ve sahiplerinin ilgisini çekme alanlarında etkin şekilde kullanırlar.


Köpeklerde Sosyalleştirme Eğitimi yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.