x
sadsad x
asdasd
1.jpeg (331 KB)

Kedilerde Kepek Ciddi Bir Sorun mu?

27 Ağustos 2020
Kedilerde Kepek Ciddi Bir Sorun mu?

Kedilerde kepek, rahatsız edici bir hastalıktır. Çoğu zaman ciddi değildir ancak tıbbi müdahale ve bakım gerektirir. Özellikle tarama esnasında ortaya çıkıp etrafa yayılan ve koltuklarda, kıyafetlerde gözlemlenen beyaz pullar kedi sahipleri için rahatsız edicidir. Tabi sevimli arkadaşınızın bu rahatsızlıktan ötürü yaşadığı kaşınma ve kuru cilt problemi öncelikli şikayet sebebidir. 

Kedi kepeği kuru, kaşıntılı, pul pul cilt ile açıklanan bir cilt hastalığı durumudur. Bu, çoğu kedi için yaşanabilecek yaygın bir hastalıktır. Kepek, ciltte beyaz lekeler gibi görünür ve kuru, kaşıntılı olmasına neden olur. Bir kedinin diyetinde omega 3 yağ asidi eksikliği, cildin bu zayıf durumuna yol açabilir. Kedilerdeki kepeklerin bir başka nedeni, aşırı cilt nemi ve doğal yağ kaybından kaynaklanabilir.

Kedi kepeği insan kepeği gibidir; kuru olduğu için cildin döküntülere sahip olması ile başlar. Rahatsız edici bir hastalıktır, ancak çoğu zaman ciddi değildir. Ayrıca, kedi ile ilgili başka bir sorun olduğunu da gösterebilir. Kepekli kedilerin sahiplerinin çoğu dikkatli olmalı, kediniz çok fazla kaşınıyorsa, bu davranış cilde daha fazla zarar verebilir ve enfekte olabilecek açık yaralara neden olabilir. Bu, özellikle ortamın çok daha az temiz olduğu açık hava kedileri için geçerlidir.

>> Kedi Tarak ve Fırçaları

kedilerde kepek

Kedilerde Kepek Oluşmasının Üç Önemli Sebebi

  1. Kedilere cildin pul pul dökülmesine yol açan parazitler bulaşabilir. Sıcak bir yaz aylarında, sıcaklığa aşırı maruz kalmak kedinin cildinin aşırı derecede kurumasına neden olabilir.

  2. Obezite de kedilerde kepeklenmeye neden olan başka bir faktördür. Kuru, pul pul cilt kuyruğun tabanında veya sırtta belirgindir, çünkü fazla kilolu kediler kürklerini temizlerken bu bölgelere ulaşmakta zorlanırlar.

  3. Sık banyo yaptırılan kedilerde; kedinin kürkü ve cildi iyi durulanmazsa, derilerinde kalan az miktarda şampuan beyaz kepek lekelerine dönüşür.

Çoğu tedavi ve ilaç, kepek nedenine çözüm olurken, kepek sebebi tamamen ortadan kalkana kadar kaşıntı ve rahatsızlık ortadan kalkmaz ve bu biraz zaman alabilir. Dikkat etmeniz gereken birkaç şey de var, çünkü bunlar kepeği daha da kötüleştirecek durumlardır:

  • Evdeki nemi yükseltin. Kuru hava kedinin kepekini ağırlaştıracak ve aynı zamanda kedinizdeki kırılgan ve kuru kürkün bir nedenidir. Kedinizin kepek olduğu ve bakıma ihtiyacı olduğu bu dönemde, fön makinesi kullanmayın, çünkü eklenen ısı cildi daha fazla tahriş eder.

  • Yukarıda belirtilen aynı nedenlerle kedinin sıcakta dışarı çıkmasına izin vermeyin. 

  • Kaşıntıdan kurtulacak topikal uygulamalarla kediyi rahat tutun. Rahatsızlığını giderecek ve kaşınma sebepli yara şansını azaltacaktır.

>> Kedi Deri ve Tüy Bakımı Ürünleri

Bunlar, kepek problemi yaşayan kedinizin tedavisi aşamasında akılda tutulması gereken birkaç detaydır. Kendinizce bir tedaviye başlamadan önce veterinerinize danıştığınızdan emin olun. Veterinerinizin vereceği reçeteyi hızlı ve etkili bir tedavi için eksiksiz olarak uygulayın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.