x
sadsad x
asdasd
Kediler Neden Saklanır?

Kediler Neden Saklanır?

13 Mayıs 2022

Her kedi farklı bir karakter yapısına ve dolayısıyla farklı kişilik özelliklerine sahiptir. Genel davranışlarının yanında kedilerin her biri zaman zaman kendilerine has davranışlarda bulunurlar. Bu davranışlardan biri de saklanmaktır. Mensup oldukları ırk ve cinsiyetlerinden bağımsız olarak bazı kedilerin sık sık ortadan kayboldukları ve sahiplerinin bulamayacağı biçimde evin bir yerine gizlendikleri görülür. Bu saklanma davranışı, kedinizin yalnız kalma isteğinden kaynaklanabileceği gibi korku ve endişe duyduğu anlarda da gerçekleşiyor olabilir. Ayrıca kediler sizleri oyuna davet etmek ya da ısınmak gibi nedenlerden ötürü de gizlenme ihtiyacı duyarlar. Atlanmaması gereken nokta, kedilerin hastalandıklarında da saklanma davranışında bulunduklarıdır.

Kediler Yalnız Kalmak İstediklerinde Saklanırlar

Kediler, genel olarak köpekler gibi her an sosyalleşmek ya da sahiplerinin yanında olmak istemezler. Kimsenin erişmeyeceği özel alanlar kediler için önemlidir. Bir kedi, her gün rahatsız edilemeyeceği ve sadece kendisinin girebildiği bir alana ihtiyaç duyabilir. Bu davranış, kedinizin sizi sevmediği ve sizden uzaklaşmak istediği anlamına gelmez. Minik dostunuz sınırlarını korumak ve biraz kafa dinleyip yalnız kalmak için dolap içlerine, yatak atlarına ve evde sizin ulaşamayacağınız başka yerlere kaçarak etraftaki tüm uyaranlardan kurtulmak ister. Her kedide sıklığı değişen saklanma davranışı kedinizin sakinleşmesini ve huzurla uyumasını sağlar.

>> Kedi Yatakları

 kediler neden saklanır

Gizlenmek Kediler İçin Eğlenceli Bir Aktivite Olabilir

Kediler, her saklandıklarında yalnız kalmak istemezler. Bazen sizin onu aramanızı arzu ederler. Siz onu bulana kadar da yerlerinden çıkmazlar. Ayrıca sahipleri, kendi türlerinden canlılar ve diğer evcillerle de oyun oynarken oyuna heyecan katmak ve rakiplerini gözlemlemek için de kaçıp saklanır ve aniden oldukları yerden çıkarlar. Bu davranış bir oyun davetidir ve kediler için eğlenceli bir aktiviteden başka bir şey değildir.

Korku ve Endişe de Kedilerin Saklanmasına Neden Olur

Kuyruklu dostlarımız en çok, korktukları zaman gizlenmeye ihtiyaç duyarlar. Cinslerine ve karakter yapılarına göre farklılık gösterseler de kediler yaşam alanlarına tanımadıkları bir insan geldiğinde tedirgin olurlar ve kaçmak isterler. Bazı durumlarda misafirleri karşılamak ve uğurlamak onlar için sakıncalı olmayabilir. Ama kedilerin ilk kez karşılaştıkları bir insan evden gidene kadar saklanmaları normaldir. Aynı durum mekâna giren bir evcille de tekrarlanabilir.

Kedilerin korkulu rüyalarından biri mekân değiştirmektir. Alışkanlıklarına çok bağlı olan bu hayvanlar yeni bir mekâna girdiklerinde kaçıp saklanma ve uzun süre orada kalma eğilimindedirler. Yani saklanma stres yaratan durum ortadan kalkana kadar devam eder. Strese ve endişeye bağlı gizlenme kedinin sakinleşmesini sağlayan bir durum olduğu için kediye müdahale edilmemelidir. Fakat süre çok uzadıysa kedinizi girdiği yerden kedi ödül mamaları kullanarak çıkarmayı deneyebilirsiniz.

 saklanan kedi

Üşümek ve Hasta Olmak da Gizlenme Nedenlerindendir

Kedilerin saklanmalarının bir diğer nedeni ise üşümek ve sağlıklarını kaybetmek olabilir. Kediler, sıcağı çok seven canlılar oldukları için ortam soğuksa ya da hastalık nedeni ile üşüyorlarsa vücut ısılarını yükseltmek için dar bir alana girerler. Kedinizin üşüdüğü için saklandığını anlamanın yolu ise gizlendiği yerde kıvrılarak yatıp yatmadığını tespit etmektir.

Dişi bir kediye sahipseniz ve kediniz hamileyse doğuma yakın süreçte vücut ısını dengelemek ve güvende hissetmek için saklandığına sıkça şahit olursunuz. Gebelik durumu dışında herhangi bir nedenle ağrısı olan ve hasta bulunan kedilerde gizlenme davranışı sıklıkla görülür. Kediniz çok sık saklanıyor ve mama yemek ile su içmek gibi hayati ihtiyaçlarını karşılamak için bile saklandığı yerden çıkmıyorsa ciddi bir hastalığı olabilir.


Kediler Neden Evden Kaçmak İsterler? yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.