x
sadsad x
asdasd
Kediler Neden Kuyruk Sallar?

Kediler Neden Kuyruk Sallar?

23 Mayıs 2022

Hayvanlar, insanlar gibi kendilerini doğrudan ifade edebilen canlılar değillerdir. Bu nedenle onların hangi ruh hali içinde olduklarını anlamak için beden dillerine ve vücutları ile verdikleri işaretlere bakmak gerekir. Kedilerin ve köpeklerin ruh halleri özellikle kuyruk hareketlerine bakılarak anlaşılabilir. Kediler de köpekler gibi kuyruklarını hareket ettirerek iletişim kurar ve hissettiklerini bu şekilde belli ederler. Bu kuyruk sallama hareketi içgüdüsel bir davranıştır ve duruma göre farklı biçimlerde gözlemlenir. Kedilerin kuyruklarını sallanma hızı ve şiddeti kedilerin duygu durumlarının işaretidir. Yani kediler mutluyken, keyifliyken, sinirliyken, korkmuşken ve tehdit altında hissediyorken kuyruklarını farklı şekillerde hareket ettirirler.

>> Kedi Güvenlik Ürünleri

kedilerin kuyruk sallaması 

Kedilerin Kuyruk Sallamasına Neden Olan Durumlar

Kedilerin kuyruklarını belirli konumlarda tutmaları ve hareket ettirmeleri bazı duygusal nedenlere bağlıdır. Bu nedenlerden biri kedilerin huzurlu olmalarıdır. Kedilerin mutlu ve içinde bulundukları durumdan memnun olduklarını kuyruklarına bakarak anlamak mümkündür. Ama tam ters şekilde kediniz mutsuz ve huzursuzken de kuyruk sallarlar. Ayrıca sinirlenme, tehdit altında hissetme, korkma ve savunma ile saldırıya geçme anları da kedilerin kuyruk konumlarının ve kuyruk sallamalarının gözlemlenmesi ile anlaşılır. Kuyruk sallama, kedilerde güç gösterisi yapmak için de gösterilen bir davranıştır. Avlanmak üzere olan bir kedi de kuyruğunu hareket ettirirler. Özetle kediler içinde bulundukları durumlardan etkilenir ve psikolojileri bu durumlara göre şekillenir. Bu da kedilerin kuyruk sallamalarına ve kuyruklarını farklı şekillerde konumlandırmalarına neden olur.

 kediler neden kuyruk sallar

Kedilerin Kuyruklarını Sallama Hareketleri ve Kuyruğun Konumu Ne Anlama Gelir?

Kediniz, kuyruğunu dik bir şekilde yukarıda tutuyorsa bu konum kedinin kendi alanında olduğunu ve güvende hissettiğini anlatır. Kuyruk, dik ve yukardayken kedinize yaklaşmanızda ve onu sevmenizde bir sakınca yoktur. Size olumlu karşılık verecektir.

Kuyruk aşağıya inmişse kedinizin huzursuz olduğunu düşünebilirsiniz. Aşağıya indirilmiş bir kuyruğun sağa sola hızlıca kıvrılması kedinin saldırı gerçekleştireceğinin göstergesidir. Bu hızlı sallama kuyruk yere paralelken gözlemleniyorsa kediniz avlanmak üzeredir. Kediler kuyruklarını bacaklarının arasına doğru almışlarsa bu korku ibaresidir.

Kedilerin kuyruğunun soru işareti gibi kıvrılmış olması oyun oynama isteğine işaret ediyor olabilir. Bu pozisyondan anlayacağımız şey, kedinizin sizi kuyruğu ile oyuna davet ediyor olduğudur. Kedilerin sinirlendiğini de kuyruklarını kabartmalarından anlayabiliriz. Ayrıca kediler uzandıkları ve sevildikleri zaman yavaş yavaş kuyruklarını salladıklarında durumdan hoşnut olduklarını ve huzurlu hissettiklerini anlatmaya çalışırlar.

Konumu ne olursa olsun sağa ve sola sertçe sallanan kuyruk ise hem korku hem de kızgınlık göstergesi olarak algılanmalı ve kedi bu sinyali gönderdiğinde üzerine gidilmemelidir. Hızla sallanan kuyruk aynı anda titriyorsa bu çok ciddi bir işarettir ve kediden kesinlikle uzak durulmalı ve hatta onunla göz teması bile kurulmamalıdır. Bu durumda kedinize kedi ödül maması vermeniz bile uygun olmaz.

Kediniz kuyruğunu kendi gövdesine sarıyorsa ona dokunmanızı pek de istemediği anlamına gelir. Ama kuyruk bu konumdayken kediler hemen saldırmaz, sizin hareketinizin bitmesini beklerler. Kediniz kuyruğunu size doluyorsa bu sizi sevdiğini ve dostça davranmak istediğini gösterir.


Kedinizin korktuğunu kuyruk hareketlerinden anlamanız mümkündür fakat Kediler En Çok Nelerden Korkar? yazımızı okuyarak korkunun nedenlerini öğrenip kedinize daha doğru yaklaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.