x
sadsad x
asdasd

İngiliz Setter Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

21 Şubat 2023
İngiliz Setter Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Çok eski bir av köpeği ırkı olan İngiliz Setterler sarkık kulakları, puanlı kürkleri ve yer yer uzun olan tüyleri ile dikkat çekerler. Bu köpeklerin tarihinin 14. yüz yıla kadar dayandığı düşünülmektedir. Fransa’dan getirilen bir setter cinsi ile Spaniel Pointer birkaç su köpeği cinsinin melezlenmesi sonucu 19. yüz yılda ortaya çıkmış olan İngiliz Setter ya da anavatanlarında bilinen adıyla British Setter nadir görülen ve değerli köpek ırkları arasında yer aldığından onlara ulaşmak zordur. Bu özel köpeklerin İngiltere ve Fransa’da çok popüler olduğu bilinmektedir. Ülkemizde ise British Setter cinsi köpeklere pek fazla rastlanmamaktadır.

british setter 

İngiliz Setter Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Kökenleri Fransa’ya dayansa da anavatanları İngiltere’dir.
 • Av köpeği cinsidir.
 • Dünyanın en nadir ve en değerli köpek ırkları arasında yer alırlar.
 • Orta irilikteki köpeklerdir. Erkek İngiliz Setterler’in yükseklikleri ortalama 65 santimetre, ağırlıkları da 35 kilogram kadardır. Dişilerinin yüksekliği ise yaklaşık 60 santimetre ve ağırlıkları 60 kilogram civarındadır.
 • Karakteristik olarak gövdelerinden ve yüzlerinde puanlar bulunur. Ayrıca tüy yapısı da oldukça özeldir. Göğüs, kulak, bacak ve kuyruklarındaki tüyler dalgalı ve uzun olur. Vücutlarının diğer bölgeleri ile kafalarındaki tüyler oldukça kısadır.
 • Özel tüyleri genellikle beyaz üzerine siyah puanlardan oluşur. Fon rengi krem, bej, açık kahverengi gibi tonlarda değişiklik gösterse de daima açık renktir. Puanlar ise siyah, gri ya da kahverengi koyu renklerdedir.
 • Av ve bekçilik konusunda son derece yetenekli canlılardır.
 • Çok hareketli ve enerjiklerdir.
 • Açık havada yoğun egzersize ihtiyaç duyarlar.
 • Apartman dairelerinde yaşayamadıkları gibi açık alanların küçük olması da onları mutsuz eder.
 • İnatçı, özgürlüğüne düşkün ve bağımsız bir karakter yapıları vardır. Bu karakter yapısı eğitimlerini zorlaştırabilir.
 • Genel sağlıklarında bir sorun olmasa da diğer iri ırklar gibi bu köpeklerde de kalça ve diz ile eklem rahatsızlıklarına sık rastlanır. Tüy bakımları ise deri sağlıkları açısından önemlidir. Ayrıca gözleri hassastır ve alerjiye yatkındırlar.
 • 10 ila 12 yıl arasında bir yaşam süreleri vardır.

british setter köpek ırkı 

İngiliz Setter Köpek Irkı Bakımı

Tüm av köpekleri gibi geniş ve açık alanlarda koşmaya bayılan İngiliz Setter apartman dairelerinde beslenmeye uygun bir ırk değildir. Bu köpeklerin kaliteli ve mutlu bir yaşam sürmesi için kırsal alanlar ve geniş bahçeler idealdir. İngiliz Setterler yoğun egzersiz ve aktiviteye ihtiyaç duyarlar. Dolasıyla onlara dış mekanlarda kullanılabilecek köpek oyuncakları edinmeniz yerinde olacaktır. Bu oyuncakları hem İngiliz Setter cinsi köpeğinizin eğlenmesinde hem de eğitiminde bir araç olarak kullanabilirsiniz. Zira İngiliz Setterlerin inatçı ve bağımsızlığına düşkün yapıları eğitimlerini zorlaştıran etkenlerdir. Bu köpekler mutlaka profesyonel ellerde, olumlu yöntemlerle eğitilmelidir.

Bakımı çok kolay olmayan British Setter ırkına mensup köpeklerin kısmi olarak vücutlarının bazı yerlerindeki tüyler çok uzun olduğu için söz konusu bölgelerdeki tüylerin taranması gerekir. Ayrıca bu köpeklere hava koşulları göz önünde bulundurulmak koşulu ile yılda 3 ya da 4 kez banyo yaptırılmalıdır.


Bir diğer benekli İngiliz köpeği İngiliz Pointer Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.