sadsad x
asdasd

German Shorthaired Pointer (Alman Kısa Tüylü Puanter) Özellikleri ve Bakımı

30 Eylül 2022
German Shorthaired Pointer (Alman Kısa Tüylü Puanter) Özellikleri ve Bakımı

Sarkık kulaları, büyük patileri ve enerjik yapıları ile dikkat çeken Alman Pointerleri, bir diğer adıyla German Shorthaired Pointerler keskin zekaya sahip av köpeklerindendirler. Mükemmel bir koku alma duyusuna sahip olan bu köpekler 19. yüzyılın son yarısından bu yana sahiplerine avlarda eşlik ediyorlar. Alman avcılar tarafından yetiştirilen Alman kısa tüylü puanter cinsi yüzme konusunda da oldukça başarılıdır. Bu nedenle Alman Pointerleri sulak yerlerde yapılan av faaliyetlerinin gözdesi konumundadır. Çok kolay eğitilebilen bu hayvanlar diğer av köpeklerinden çok daha itaatkardırlar. 1920 yılında Alman yetiştiricileri tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne götürülen German Shorthaired Pionter köpek cinsi 1930 yılının başında ayrı bir ırk olarak kabul edildi ve dünyada adını duyurdu.

alman pointer 

German Shorthaired Pointer (Alman Kısa Tüylü Puanter) Genel Özellikleri

 • Anavatanları Almanya’dır.
 • Alman avcıları tarafından yetiştirilmiş bir ırktır.
 • Av köpeği cinsleri arasında yer alırlar.
 • Orta irilikte köpeklerdir. Erkekleri 25 – 30 kilogram arasında bir ağırlığa sahipken dişi Alman Pointerlerde bu değerler 20 ila 25 kilogram arasında seyreder. Yükseklikleri ise dişilerde ortalama 55 santimetre, dişilerde 60 santimetredir.
 • Tüyleri kısadır. Kürk renkleri beyaz üzerine yer yer kahverengi lekelerden ve puanlardan oluşur. Puanlı yapı kulaklarının tamamı ile yüzlerinde burun ucuna kadar yayılır. Kulak ve yüz kısmı ise kahverengidir.
 • Uzun bacaklara ve zarif, ince bir gövdeye sahiptirler.
 • Patileri gövdelerine göre geniş ve büyüktür.
 • Güçlü koku alma duyuları sayesinde avlarının izini ustaca sürebilirler.
 • Yüzme konusunda çok başarılıdırlar.
 • Çok hareketli ve enerjik hayvanlardır. Dolayısıyla egzersiz ihtiyaçları çok yüksektir.
 • Keskin zekâları ve diğer av köpeği ırkları kadar inatçı olmamaları bu köpeklere eğitim verilmesini kolaylaştırır.
 • Dişileri bir doğum 8 ila 12 yavru dünyaya getirebilir.
 • Orta irilikte köpek ırklarında görülen kalça çıkıklığı ve eklem rahatsızlıklarına bu cinste de sıklıkla rastlanır. Aynı zaman sarkık kulaklı olmaları bu köpeklerin zaman zaman kulaklarının temizlenmesini gerektirir. Böylece orta kulak iltihaplanması ve kulak enfeksiyonlarından korunmuş olurlar.
 • 10 ila 14 yıl arasında bir yaşam süresine sahiptirler.

alman pointer köpek 

German Shorthaired Pointer (Alman Kısa Tüylü Puanter) Bakımı

Yüksek egzersiz ihtiyacı nedeniyle hareketli bir yaşamdan hoşlanmayanların uzak durması gereken German Shorthaired Pionter cinsi köpekler yine bu özellikleri nedeniyle apartman dairelerinde yaşamaya uygun değillerdir. Alman Pointerleri genel olarak tüm av köpeği ırklarında olduğu gibi özgürlüklerine düşkündürler. Ama bu köpekleri kendi türlerinden ayıran nitelik inatçı olmamaları ve itaat etmeye yatkın karakter yapılarıdır. Böylece Alman kısa tüylü puanter cinsini eğitmek oldukça kolay olur. Eğitim konusundaki zahmetsizliği destekleyen bir diğer etken de bu hayvanların keskin zekalarıdır.

Alman Puanter kısa tüylü olduğu için tüy bakımında da sahiplerine zorluk çıkarmaz. Bu avantajlı tüy yapısı tüy dökme miktarını da aşağı çekmiştir. Fakat yine de bir German Shorthaired Pionter sahiplenmek istiyorsanız onu özellikle geçiş mevsimlerinde haftada en az iki kez köpek fırça ve tarakları kullanarak taramayı göze almanız gerektiğini unutmayın.


Başka bir av köpeği ve panter cinsi olan İngiliz Pointer Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.