x
sadsad x
asdasd

Dünyanın En Büyük 5 Evcil Kedi Cinsi

18 Ağustos 2021
Dünyanın En Büyük 5 Evcil Kedi Cinsi

Evcil kediler, ataları olan vahşi kedilere göre oldukça minik boyutlara sahip canlılardır. Ortalama bir evcil kedinin yüksekliği 20 ila 25 santimetre arasında değişirken ağırlığı ise 5 kilogram civarındadır. Fakat kendine has karakter yapıları ve güzellikleri ile bizleri adeta büyüleyen bu canlıların bazı cinsleri düşündüğümüzden çok daha iri olabiliyor. Bir metre kadar yüksekliğe ve 10 kilogramın üzerinde ağırlığa sahip olabilen, hatta bu sayıların çok daha fazlasına denk gelen vücut ölçüleri bulunan evcil kediler de yeryüzünde mevcuttur. Üstelik bu kediler, insan ya da laboratuvar yapımı değildir ve ortalama boyutlara sahip evcil kedilerden çok daha sağlıklı ve dayanıklı oldukları bilinmektedir. Büyük evcil kediler, yaşadıkları koşullara uyum sağlayıp bu koşullarda hayatta kalabilmek için doğal olarak iri boyutlara kavuşmuşlardır.

Neredeyse vahşi kedilerin boyutlarına ulaşabilen bu büyük evcil kedi cinslerinden bazıları şunlar:

  • Maine Coon Kedisi
  • Sibirya Kedisi
  • Norveç Orman Kedisi
  • Ragdoll Kedisi
  • Savanah Kedisi

 >> Kedi Aksesuarları

büyük kediler

Maine Coon Kedisi

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey eyaletlerinden biri olan Maine’den adını alan Maine Coon kedileri, dünyanın en büyük evcil kedileri arasında yer alır. Maine Coon kedileri, uzun ve sık tüyleri sayesinde soğuk hava şartlarına oldukça dayanıklı canlılardır ve çok güçlü bir bedene sahiptirler. Başından kuyruğuna kadar 100 santimetre ölçüsü bulunan bu evcil kedi cinsinin ağırlığı rahatlıkla 12 kilogramın üzerine çıkabilir. Yerden yükseklikleri ise 40 santimetre ve hatta daha fazla olabilir. Apartman dairelerinde yaşamaya çabuk uyum sağlayarlar ve iri cüsselerinin aksine son derece kibar hayvanlar olarak tanınırlar. Maine Coon cinsi kediler hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımıza göz atabilirsiniz:

Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Orman Kedisi

Bir diğer büyük kedi cinsi de Sibirya Orman kedisidir. Sibirya kedisi de zor yaşam koşullarına uyumlanacak biçimde iri bir gövdeye, büyük bir kafaya ve sık, uzun tüylere sahiptir. Kuyrukları, bedenlerine göre daha kısa olan bu kediler; ortalama 12 kilogram ağırlığındadırlar. Gelişimi geç olan ve yavruluk dönemi uzun süren Sibirya Orman kedileri çok meraklı, enerjik, hareketli ve gürültücü kedilerdir. Bakımı kolay olduğu için Rusya’nın en çok beslenen evcil kedileri halini almıştır. Uyumlu ve sabırlı bir karaktere sahiptir. Sibirya Orman Kedisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımıza göz atabilirsiniz:

Sibirya Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Norveç Orman Kedisi

Dünyanın en büyük evcil kedilerinin bir başka türü yine soğuk bir iklimden. Norveç Orman kedileri, Sibirya ve Maine Coon kedileri gibi iri ve onlar kadar soğuğa dayanıklı canlılardır. Kocaman patileri ve güzel yüzleri ile dikkat çeken bu kediler, iriliklerinin yanında zekâları ile de şaşırtırlar. Norveç Orman kedileri, biraz ürkütücü gözükseler de insanlarla ve diğer evcillerle çok iyi ilişkiler kurarlar. Sahiplerinin yanında olmayı da doğada bulunmayı da çok seven bu ırkın ağırlığı 10 kilonun üzerine çıkabilir. Norveç Orman Kedisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımıza göz atabilirsiniz:

Norveç Orman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

 büyük evcil kediler

Ragdoll Kedisi

Dünyanın en iri kedilerinden biri yine bir Amerikalı. Görece yeni bir tür olan Ragdoll kedileri, ipek gibi yumuşak tüyleri ve sevimli yüzleri ile çok çarpıcı canlılardır. İriliklerinden beklenmeyecek biçimde çok uysal ve merhametli bir yapıları bulunan bu kedilerin uzunluğu 90 santimetre civarındadır. Ağırlıkları ise 9 kiloyu bulur. Tam bir kucak kedisi olan Ragdoll kedileri, aynı zamanda çok oyuncudurlar ve sahipleriyle vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Ragdoll cinsi kediler hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımıza göz atabilirsiniz:

Ragdoll Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Savannah Kedisi

Vahşi bir kedi cinsi olan Serval kedileri ile akraba olan Savannah kedileri, 11 kilogramın üzerinde bir ağırlığa çıkabilen canlılardır. Vahşi genlerinin getirdiği özellikle avcılık becerileri çok gelişmiştir ve doğal olarak kendinden küçük boyutlara sahip olan her tür evcili av olarak görme eğilimindedir. İnsanlarla çok sıcak ilişkiler kurabilen bu iri kediler, sahiplerine çok sadıktırlar. Kürkleri vahşi kediler gibi desenli olan Savannah kedilerinin fazla oyuncu ve cesur olmaları bakımlarını bir nebze zorlaştırır. Savannah cinsi kediler hakkında daha fazla bilgi edinmek için blog yazımıza göz atabilirsiniz:

Savannah Kedisi Özellikleri ve Bakımı

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.