x
sadsad x
asdasd

Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

05 Mart 2021
Maine Coon Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Kökenleri çok eskilere dayanan Maine Coon kedi cinsi büyük ebatlarıyla bilinir. Amerika’nın Kuzey Doğusuna özgü bir kedi cinsi olan Maine Coon kedileri, ülkemizde çok yaygın değildir. Norveçli denizciler tarafından Amerika kıtasına getirilen Norveç Orman kedileri ile yerel kedilerin melezlenmesi sonucu ortaya çıkan bir ırk olduğu söylense de Maine Coon kedilerinin asıl çıkış hikayesi bilinememektedir. Büyüklükleri ve uzun tüyleri ile dikkat çeken bu kediler, görünümlerinden beklenmeyecek kadar insancıldırlar. Şaşırtıcı derecede iri ebatlara sahip olmaları, büyüleyici parlak tüyleri, sakin yapıları, sadakatleri ve merhametli karakter özelliklerinin yanında çok konuşkan olan Maine Coon kedileri, evde fazla hareketli değildirler. 

Maine Coon Kedisi Genel Özellikleri

 • Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzey doğusu anavatanlarıdır.
 • Dünyanın en büyük boyutlara sahip kedilerindendir. Gövde uzunlukları ortalama bir metreyi bulur. Yetişkin erkeklerinin ağırlıkları yaklaşık 10 kiloya kadar çıkarken dişi Maine Coon kedileri 7 kilo civarındadır.
 • Uzun tüylü kedi cinslerindendir. Tüyleri hemen her renk olabilir. Genellikle tek renk değil, desenli tüylere sahiplerdir.
 • Sık ve kalın tüylü olmaları nedeniyle soğuğa dayanıklı hayvanlardır.
 • Gözleri yuvarlak ve kulakları diktir.
 • Geç olgunlaşan kedilerdir. 3 ila 5 yaş arasında gövde yapıları ancak oturur.
 • Sakin canlılardır.
 • Zeki kedilerdir.
 • Çok aktif değildirler. Egzersiz ihtiyaçları orta seviyededir.
 • İnsancıl kedilerdir. Sahiplerine çok bağlıdırlar.
 • Son derece kibar ve sabırlı kedilerdir.
 • Diğer evcil canlılar ve çocuklarla iyi geçindikleri gibi insanlarla vakit geçirmeyi de çok severler.
 • Geveze kedilerdir. Sürekli miyavlayarak ve mırıldayarak sizinle iletişim kurmaya çalışırlar.
 • Bilinen bir genetik hastalıkları mevcut değildir. Genellikle sağlıklı kedilerdir.
 • 17 yıla kadar yaşayabilirler.

maine coon kedisi 

Maine Coon Kedisi Bakımı

Maine Coon kedileri, çok iri kediler oldukları için ilk bakışta bazılarını korkutabilir ama bu hayvanlar oldukça dost canlısı ve nazik canlılardır. Sabırlı yapıları ve birlikte yaşadığı insanlara bağlılıkları nedeniyle tam bir aile kedisi olan bu heybetli kedilerin bakımındaki en önemli nokta tüyleridir. Çok uzun ve sık tüyleri olması, Maine Coon kedilerinin bakımını biraz zorlaştırabilir. Çünkü Maine Coonlar yıkanmayı sevmezler. Zaten onları yıkamanız da tavsiye edilmez. Fakat haftada en az üç kez fırlarsanız bu zorluk ortadan kalkacaktır. Her uzun tüylü kedi gibi Maine Coonlarla yaşamanın zorluğu aynı zamanda tüy temizleme işidir. Bu kedilere sahip olmak istiyorsanız tüy bakımı ve temizliğine özen göstermeniz gerekir.

Kedi tarak ve fırça ürünlerine buradan ulaşabilirsiniz.

maine coon özellikleri

Maine Coon kedisi diğer kedi ırklarına kıyasla çok hareketli bir cins değildir. Egzersiz ihtiyaçları orta seviye olan bu kediler, soğuğa dayanıklı oldukları için zaman zaman dışarı çıkmak isterler. Bahçeli evlerde çok mutlu olurlar. Fakat iyi birer avcı oldukları için kontrollü olarak dışarı çıkarılmaları gerekir. Yoksa av olarak gördükleri her şeyin peşine takılabilir ve başlarını belaya sokabilirler. Bu nedenle onları gezdirirken kedi gezdirme tasması işinizi kolaylaştırır. 

Maine Coon kedileri, insanlarla ve diğer canlılarla konuşma eğilimdedir. Sürekli ses çıkararak iletişime geçer ve zekalarının da yardımıyla isteklerini size anlatmaya çabalarlar.

maine coon bakımı

Yoğun ve uzun tüylü olmaları bu kedileri soğuğa karşı dayanıklı hale getirirken sıcak havalarda bunalmalarına da neden olur. Sıcak havalardan ve sudan çok hoşlanmayan bu kedilerin bilinen kalıtsal bir rahatsızlıkları yoktur. Genel sağlıkları yerinde olan Maine Coon kedileri, çok hareketli olmadıkları için obeziteye yatkındırlar. Bu nedenle beslenmelerine dikkat edilmeli ve mamaları küçüklüklerinden itibaren ölçü ile verilmelidir.


İlginizi çekebilir: Habeş Kedisi Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.