sadsad x
asdasd

Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

22 Eylül 2022
Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Farklı görünüşlü bir Terrier türü olan Dandie Dinmont Terrier köpek ırkı Sosis köpek olarak bilinen Dachshund köpekler gibi enine uzun bir bedene sahiptir. Bu köpeklerin gövde uzunlukları yüksekliklerinin neredeyse iki katı kadardır. Beden yapısı nedeniyle zıplama ve koşma konusunda zorluk yaşayacağı sanılan Dandie Dinmont Terrier köpekler ayak ayaklarının ön ayaklarından daha uzun olması sayesinde bu sorunu yaşamazlar. Ama bu köpeklerin gövdelerinden sonra en çok dikkat çeken fiziksel özellikleri ayakları değildir. Dandie Dinmont Terrierlerin baş kısmındaki tüyler adeta bir peruk gibidir. Kulak uçlarında da püsküller bulunan bu hayvanların 18. yüzyılda İskoçya’da ortaya çıktığı düşünülmektedir. Su samuru ve porsuk avlarında aktif görev alan Dandie Dinmont Terrier köpek ırkı ülkesi dahil, dünyanın hiçbir yerinde çok fazla popüler olmadı. Başlı başına bir köpek cinsi olarak kabul gören Dandie Dinmont Terrierler en çok 19. yüzyıl İngiltere’sinde sevildi.

dandie dinmont 

Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • İskoçya’da ortaya çıkmış, İngiltere’de de varlık gösteren köpeklerdir.
 • Eski bir Terrier ırkıdır.
 • Yerel bir cins olarak bilinirler. Anavatanları olan İskoçya ve İngiltere dışında pek tanınmazlar.
 • Küçük cinsler arasında yer alırlar. Ağırlıkları 8 ila 11 kilogram, yükseklikleri ise 25 ila 28 santimetre kadardır. Gövdelerinin enine uzunluğu yüksekliklerinin yaklaşık iki katı olur.
 • Boncuk gözleri koyu renk olur.
 • Kabarık tüylerle kaplı kürkleri beyaz ve krem, tek renk olabilir. Ama sırt kısmı siyah ya da kahverengi tonlarında olup karın ve yüz bölgeleri beyaz olan iki renk türleri daha yaygındır.
 • Hareketli, enerjik ve neşeli köpeklerdir.
 • Karakter yapılarını tipik Terrierlerden alırlar. Bu nedenle insan duygularına duyarlı, hassas ve gururlu bir mizaçları vardır.
 • Çok cesur ve inatçı köpeklerdir.
 • Sahiplerine çok sadık ve bağlıdırlar.
 • Tanıdığı insanlarla çok sıcak ilişkiler kurarken tanımadıklarına oldukça mesafeli ve temkinli davranırlar. Diğer evcillerle çok iyi geçindikleri söylenemez. Bu nedenle daha yavruyken sosyalleştirilmeleri gerekir.
 • Gürültücü köpeklerdir. Bol bol havlarlar.
 • Göz ve kulakları bu bölgelerini kaplayan tüyler nedeniyle iltihaplanmalara karşı hassastır. Bu tüylerin zaman zaman kısaltılması önerilir.
 • 12 ila 15 yıllık bir yaşam süresine sahiplerdir.

dandie dinmont köpek 

Dandie Dinmont Terrier Köpek Irkı Bakımı

Dandie Dinmont Terrierler görünüşleri bir nebze farklı olsa da tipik Terrier özellikleri gösterirler. Yani bu köpekler inatçı ve bağımsız bir karaktere sahip olurlar. Ayrıca agresyona yatkındırlar. Dandie Dinmont Terrierköpek ırkı mutlaka küçükken sosyalleştirilmelidir. Böylece diğer evcillerle iyi geçinecek ve tanımadığı insanlara saldırgan davranmayacaktır. Bu köpeklerin bir diğer handikabı eğitimdir. Çok akıllı canlılar olmalarına rağmen Dandie Dinmont Terrierlerin inatçı ve bağımsızlığı seven yönü eğitilmelerini zorlaştırır. Onları profesyonel şekilde eğitmeli ve eğitimlerinde olumlu yöntemler kullanmalıdır. Ayrıca bu minik dostlarımızın bol bol köpek ödülleri ile ödüllendirilmeleri sağlanmalıdır.

Minik boyutları sayesinde apartman dairelerinde yaşayabilen Dandie Dinmont Terrier köpeklerin hareketli olmaları nedeniyle egzersizleri düzenli şekilde yaptırılmalıdır. Ayrıca tüy bakımı da bu köpekler için oldukça önemlidir. Fazla tüy dökmemeleri avantaj olsa da göz ve yüz bölgelerindeki tüyler kısaltılmalıdır.


Dandie Dinmont Terrierler gibi uzun gövdesi olan Sosis Köpek (Dachshund) Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.