x
sadsad x
asdasd

Briard Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

24 Haziran 2021
Briard Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Eski köpek ırklarından biri olan Briard köpekler, Beauceron ve Barbet cinslerinin melezlenmesinden elde edilmişlerdir. Briard köpeklerin en belirgin özellikleri gözlerini kapatan uzun tüyleridir. Adını Fransa’nın Brie bölgesinden aldığı düşünülen Briard köpek ırkı, tam bir koruma köpeği özelliği gösterdiği için geçmişte sürüleri korumak ve onlara bekçilik etmek için kullanılmıştır. Fransız çoban köpeği ırklarından biri olan Briard, görünümü ile diğer köpeklerden ayrılırken karakter yapısı ile de farklılık gösterir. Sahiplerine çok bağlıdırlar, onları korurken çok cesur davranabilirler. Fiziksel özelliklerine ve güçlerine bakıldığında onlardan beklenmedik kadar oyuncu ve neşelidirler. Üstün zekâları sayesinde çok çabuk öğrenirler ve eğitilmeye çok yatkınlardır. Bu nedenle halen Fransa’da arama kurtarma köpekliği, rehber köpeklik ile ordu ve polis kuvvetlerinde çeşitli zorlu görevleri üstlenmektedirler.

>> Köpek Şampuanları

 briard_1

Briard Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Fransa anavatanlarıdır.
 • İri köpek ırkları arasında yer alırlar. Boyları erkeklerde 68 santimetreye kadar çıkarken dişilerinin yüksekliği 64 santimetreye ulaşır. Ağırlıkları ise ortalama olarak 35 kilogramdır.
 • Tüyleri katmanlı, sık ve uzundur. Bu tüyler onları çetin hava şartlarından korur.
 • Tüy renkleri siyah, kahverengi ve krem tonlarında olabilir.
 • Mükemmel birer bekçi ve koruma köpeği özelliği gösterirler.
 • Egzersiz ihtiyaçları yüksektir.
 • Tam bir çiftlik köpeği oldukları için apartman dairelerine uygun canlılar değildirler.
 • Çok zeki köpeklerdir. Güçlü bir hafızaya sahiptirler.
 • İnatçı bir yapıları vardır.
 • Oyuncu canlılardır.
 • Sahiplerine büyük bir sadakatle bağlıdırlar ve aileden hissettikleri tüm canlılara karşı çok korumacıdırlar.
 • Fazlasıyla cesur köpeklerdir.
 • Yabancılara karşı oldukça mesafeli hatta saldırgan olabilirler.
 • Kulakları çok keskindir, en ufak sesleri bile duyarak dikkat kesilirler.
 • Ortalama ömürleri 12 yıl kadardır.

 briard_2

Briard Köpek Irkı Bakımı

Briard köpek bakımının en zorlu yanı tüyleridir. Uzun ve sık tüyleri aynı zamanda sert bir yapıya sahip olduğu için iki günde bir taranmalıdır. Yoksa bu uzun tüyler düğüm olup keçeleşerek köpeği deri hastalıklarına açık hale getirir. Briard köpekleri fırçalamak, sahibine çok bağlı olan bu sevimli canlıların itiraz edeceği bir durum değildir. Siz onun tüylerini tararken o da bu yakınlıktan memnuniyet duyacaktır. Ayrıca takdir edilmekten de hoşlanan bu köpeklere ödül kemikleri verildiğinde de çok mutlu olurlar.

Briard cinsi köpekler, çok zeki canlılardır. Zekâları sayesinde karmaşık konuları ve oyunları bile rahatça öğrenebilirler. Zeki olmaları ve sahiplerine bağlılıkları eğitimlerini kolaylaştırır. Çoban köpeklerinin diğer türlerine göre karar verme konusunda yetileri çok daha yüksektir. Fakat sahiplerine itaatkâr oldukları için sizin sözünüzden de çıkmazlar. Bu noktada onun bir sürü lideri olduğunu da unutmamak gerekir. Bu nedenle otoritenizi ona kabul ettirmeniz gerekir. Aksi halde liderlik içgüdüleri ve zekâsı ile o sizi yönetmeye başlayacaktır.  

Briardların sahiplerine bağlılıkları çok derin olduğu için her an sahiplerini koruma içgüdüsüyle hareket ederler. Sahiplerini ve ailenin tüm fertlerini korumak için kendi canlarını tehlikeye atabilecekleri gibi potansiyel tehlike olarak gördükleri canlılara da ciddi zararlar verebilirler. Bu yüzden kontrollü olarak yuvasının dışına salınmalıdır.

Geniş alanlarda ve açık arazilerde koşup oynamaya bayılırlar. Birçok çoban köpeği ırkı gibi Briardlar da apartman dairelerinde yaşamaya uygun değildirler. Daima özgür olduklarını hissetmek isteyen Briardları kapalı alanlara hapsetmek doğru olmaz. Bu köpekler geniş bahçesi olan evlerde huzurla yaşayabilirler.  


Bu yazımız ilginizi çektiyse Türkiye kökenli bir çoban köpeği olam Akbaş Çoban Köpeği ile ilgili yazımızı da okumak isteyebilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.