x
sadsad x
asdasd

Basset Hound Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

10 Mart 2021
Basset Hound Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

En az 500 yıldır dünya üzerinde olduğu düşünülen Basset Hound cinsi köpekler, bir zamanlar Fransa’da aristokratlar tarafından beslendiği için asalet sembolü olarak görülürdü. 18. yüzyılda Fransız toplumunun her tabakasına yayılan bu köpekler, kendine özgü fiziksel özellikleri ve ağır hareket etmeleriyle dikkat çekerler. Kısa bacakları, düşük gözleri ve koca kulaklarıyla bir masumiyet abidesi olan Basset Hound, asık suratlı bir köpek ırkı gibi gözükse de son derece dost canlısı bir hayvandır.

Kökenleri Fransa’ya dayanan bu sevimli köpekler, çok sakin bir karaktere sahiplerdir. Hareket etmeyi çok sevmezler, aslında av köpekleridir. Avın peşinden koşmak yerine müthiş koku alma yeteneği sayesinde avın nerede olduğunu kusursuz şekilde bulabilirler. Yine bir av köpeği cinsi olan Blood Houndlar’dan türemiş oldukları düşünülen Basset Houndlar, genetik bir mutasyon sonucu Blood Houndlar gibi uzun bacaklı ve iri köpekler değildirler. Zaten adındaki "Bas" kelimesi de Fransızca’da düşük ya da cüce anlamına gelir.

>> Köpek Mama ve Su Kapları

basset hound özellikleri 

Basset Hound Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Anavatanları Fransa’dır.
 • Kısa bacaklara ve enine doğru uzanan bir gövdeye sahiptirler.
 • Dişileri ortalama 30 santimetre yüksekliğe sahipken bu rakam erkek Basset Houndlar’da 35 santimetreye çıkar. Ağırlıkları dişilerde daha az olmak üzere ortalama olarak 25 kilogramdır.
 • Parlak ve kısa tüyleri vardır. Tüy rengi genellikle beyaz üzerine kahverengidir. Farklı renkte olanları da mevcuttur.
 • Kulakları çok büyüktür.
 • Koku alma yetileri çok gelişmiştir. Bu nedenle geçmişte olduğu gibi günümüzde de avın yerini bulabilmek için özellikle tavşan avında kullanılırlar.
 • Evde hareket etmeyi çok sevmeyen miskin köpekler olarak bilinirler.  Bu da eğitimlerini biraz zorlaştırır. Fakat dışarı çıktıklarında daha enerjik hale gelirler.
 • Sevecen ve sakin hayvanlar oldukları için diğer evcil canlılar ve çocuklarla iyi anlaşırlar.
 • Kibar ve sadık hayvanlardır. Ama koruma köpeği olarak işlevleri yoktur.
 • Sosyal yaşamayı severler, yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.
 • Çok sıcak ya da çok soğuk havalara dayanıklı değildirler.
 • Ortalama ömürleri 12 yıldır.

basset hound bakımı 

Basset Hound Köpek Irkı Bakımı

Tam bir aile köpeği olan Basset Houndlar, sakin ve dost canlısı hayvanlardır. Çok hareketli olmadıkları için evdeki varlığı sizi asla rahatsız etmez, hatta onunla yaşamak huzur vericidir. Sahiplerinin kucağında uyumaktan ve sevilmekten çok hoşlanırlar. Fakat hareketli hayvanlar olmamaları Basset Houndlar'ın eğitimini zorlaştırdığı gibi onları hareketsizlik sonucu doğabilecek birçok ciddi hastalığa açık hale getirebilir. Onu egzersiz yapmaya ve oyun oynamaya zorlamanız gerekebilir. Aksi takdirde obezite ya da başka rahatsızlıklar nedeniyle köpeğinizin ömrü kısalacaktır. O çok istekli gözükmese bile onu her gün düzenli olarak gezdirmeniz tavsiye edilir.

Basset Hound cinsi köpeklerin dikkatini çeken yegâne şey av kokusudur. Bir av köpeği cinsi olduğu için koku aldığında inatla o yöne gitmek isteyecektir. Tasmalı bile olsa tüm gücüyle sizi de hedefine sürüklemek için elinden geleni yapan Basset Houndlar’ı yürüyüşlerinizde çöp tenekelerinden uzak tutmanızı tavsiye ederiz. Kusursuz koku alma yetenekleri sebebiyle geçmişte ve günümüzde avın yerini bulmak için avcılara eşlik eden bu köpeklerin en sevdiği etkinlik koklayarak iz sürmektir. Bu nedenle Basset Hound cinsi köpekleri doğa yürüyüşleri çok mutlu eder.

>> Köpek Eğitim Malzemeleri

basset hound köpek ırkı

Hava koşullarından çok etkilendikleri için sokakta yaşamaya müsait olmayan Basset Houndlar, apartman dairelerinde beslenmeye çok uygundurlar. Fakat onunla yaşarken çene yapısı nedeniyle salya akıtabileceklerini de göz önüne alın. Bu köpeklerin göz şekillerinden ötürü gözleri çapaklanmaya çok müsaittir. Bu nedenle gün aşırı gözlerinin temizlenmesi onu rahatlatacaktır.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Beagle Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.