x
sadsad x
asdasd

Amerikan İndian Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

20 Haziran 2022
Amerikan İndian Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

İnsanlara olan yüksek sadakati ve keskin zekâsı ile bilinen Amerikan İndian köpek ırkı kolay eğitilebilen cinsler arasında yer alır. Kökeni çok eski dönemlere dayanan bu köpekler Amerika kıtasının eski sahipleri Kızılderili halkının kabileleri tarafından yetiştirilmeye başlanmıştır. Amerikan yerlilerinin avlarda yararlandıkları ve kutsal canlılar olarak gördükleri Amerikan İndian cinsi köpeklerin keşfedildikleri zamanlarda avcılık dışında da pek çok görevleri vardı. Hayatlarını kaybettiklerinde kürklerinden ısınmak için yararlanılan Amerikan İndian köpekler odun taşıma ve sahipleri ile diğer tüm kabile üyelerini koruma konusunda da uzmandılar. Halen Amerika kırsalında bekçi ve koruma köpeği olarak yararlanılan bu köpeklerin günümüzde nesilleri tükenme tehlikesi altındadır. Bu nedenle sayıları oldukça azdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde koruma altına alınan bu ırk kıta dışında çok fazla bilinmemektedir.

 american indian

Amerikan İndian Köpek Irkı Genel Özellikleri

 • Amerika Birleşik Devletleri anavatanlarıdır.
 • Orta irilikte köpeklerdir. Erkek Amerikan İndianlar dişilere göre daha iri olur. Erkelerde yükseklik ortalama 50 ila 55 santimetre, ağrılık ise 15 ila 20 kilogram arasındadır. Dişi Amerikan İndianlar 45 ile 50 santimetre yüksekliğe, 10 ile 15 kilogram ağırlığa sahip olabilirler.
 • Orta uzunlukta ve katmanlı olan tüyleri su geçirmez yapıdadır. Bazı türlerinde tüy uzunluğu kısadır.
 • Tüy renkleri siyah, bej, kahverengi ve sarının tonlarında renk geçişli ve desenli olur.
 • Genellikle ayakları perdelidir.
 • Çok zeki köpeklerdir. Eğitilmeleri kolaydır.
 • Başarılı birer avcı ve bekçi görevi görürler.
 • Açık alanlarda ve doğada olmayı çok severler. Bu nedenle apartman daireleri ile kapalı yerlerde yaşamak onlar için uygun değildir.
 • İnsanlara ve sahiplerine yüksek bir sadakat duygusu ile bağlanırlar. Koruma içgüdüleri fazladır.
 • Sosyal canlılardır. Tehlike ve tehdit altında hissetmedikleri zaman insanlarla çok sıcak ilişkiler kurarlar. Diğer köpek ırkları ve çocuklarla da iyi anlaşırlar. Fakat av konusunda uzman oldukları için başka evciller için tehlike arz edebilirler.
 • Uysal ve adapte olma güçleri kuvvetli canlılardır.
 • Sahiplerinden ilgi ve sevgi görmeyi çok severler.
 • Yalnız kalmak onlar için ciddi bir sorundur.
 • Çok az tüy dökerler.
 • Dayanıklı köpeklerdir. Bilinen bir hastalıkları yoktur ama kalça çıkıklığı ve eklem rahatsızlıklarına dikkat edilmelidir.
 • Yaşam süreleri 15 yıldır. İyi bakıldıkları takdirde 20 yıla kadar yaşayabilirler.

 american indian köpek

Amerikan İndian Köpek Irkı Bakımı

Oldukça zeki canlılar olan Amerikan İndian cinsi köpekler, sosyal olmaları ve sadakatleri nedeniyle çok hızlı bir şekilde eğitilebilirler. Sahiplerini memnun etmekten ve onların takdirini kazanmaktan çok hoşlanan bu köpekler eğitim sonunda uyumlu ve uysal bir tavır takınırlar. Fakat Amerikan İndian çok korumacı bir köpek cinsi olduğu için sahipleri dışındaki insanlara başlangıçta temkinli yaklaşıp güvendikten sonra sıcak davranırlar. Buradan hareketle av köpeği ve iş köpeği olarak da sahiplerine hizmet eden bu köpeklerin yavruyken sosyalleştirilmelerinin çok faydalı olacağı sonucuna varılabilir. Bu köpekleri yalnız bırakmamak ise bakımlarında gereken koşullardandır.

Amerikan İndian köpeklerin en belirgin özelliklerinden biri de doğa aşığı olmaları ve kapalı alanlarda vakit geçirmeyi pek sevmemeleridir. Bu nedenle bu köpekler tümüyle evde beslenmeye uygun değillerdir. Büyük bahçeler ve geniş araziler tam da Amerikan İndianlara göredir.

Amerikan İndian köpek cinsinin en avantajlı özelliği tüy yapısıdır. Bu köpeklerin tüyleri genellikle kısadır ve çok az dökülür. Fakat kürkleri katmanlı olduğu için haftada en az iki kez köpek tarak ve fırçaları ile taranmaları gerekir. Yıkanma sıklıkları ise yılda bir ya da iki olabilir.


Çoban köpeği ırklarından biri olan Shetland Sheepdog Özellikleri ve Bakımı ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.