sadsad x
asdasd

Afgan Tazısı Özellikleri ve Bakımı

17 Mayıs 2021
Afgan Tazısı Özellikleri ve Bakımı

Güzel tüyleri, uzun bacakları ve asil duruşuyla dikkat çeken Afgan tazısı, çok zarif bir görünüme sahiptir. Tüyleri ve zarif yüzüne uygun bir karakter yapısı bulunan bu köpekler sakin canlılardır. Uzun ve sık tüyleri Afganistan’ın yüksek bölgelerindeki zor hava koşullarına dayanmalarını sağlayan Afgan tazıları, dünyanın bilinen en eski köpek cinslerinden biridir. Öyle ki bu köpekler hakkında Nuh’un gemisinde bulundukları ile ilgili efsaneler bile vardır. Afganistan dışında Hindistan ve Pakistan’da da görülen Afgan tazıları, 18. yüzyılın başlarında İngiltere’ye getirilmiş ve bu ülkede ciddi bir üne kavuştuktan sonra Amerika kıtasında da popüler olmaya başlamışlardır.

>> Köpek Tarakları

 afgan tazısı

Afgan Tazısı Genel Özellikleri

 • Afganistan, Pakistan ve Hindistan anavatanlarıdır.
 • İri köpeklerdir. Yetişkin bir Afgan tazısının yüksekliği 70 santimetre civarındadır. Ağırlığı ise 30 kilograma ulaşır. Dişilerde bu sayılar biraz daha aşağıda kalır.
 • Tüyleri çok uzun ve yumuşaktır.
 • Tüy renkleri genellikle beyazdır. Sarı tonlarında, siyah renk ya da farklı renk olanları da bulunmaktadır. Kürk renkleri ne olursa olsun burunları ve gözleri çoğunlukta siyahtır.
 • Çok hızlı koşarlar ve çok iyi avcıdırlar.
 • Yaşam alanlarında ağır başlı ve sakindirler ama dışarıya çıktıklarında çok enerjiktirler. Bu nedenle her gün düzenli olarak egzersiz yapabilecekleri geniş alanlara ihtiyaç duyarlar.
 • Temkinli olsalar da sosyalleşmeye yatkın canlılardır. İnsanlarla iyi anlaşırlar.
 • Sahiplerine bağlı ve sadık köpeklerdir.
 • Çoğunlukla saldırgan tavırlar göstermezler.
 • Bağımsızlıklarına ve özgürlüklerine düşkün canlılar olmalarına rağmen keskin zekâları sayesinde eğitilmeye yatkınlardır.
 • Dişi Afgan tazıları eğer sağlıkları yerindeyse ve iyi bakılıyorlarsa bir doğumda 15 adet yavruyu dünyaya getirebilir. 
 • Ortalama ömürleri 13 yıldır.

 afgan tazı köpek ırkı

Afgan Tazısı Bakımı

Kraliyet mensuplarını andıran asaletleri ve harika tüyleriyle çok farklı köpekler olan Afgan tazıları, soylu gibi davrandıkları için her canlıyla hemen dostluk kurmazlar. Ama zarafetlerinden ödün vermeyerek agresif bir tavır da göstermezler. Aslında sosyalleşmeye yatkın köpeklerdir. Fakat tek bir insana bağlanma eğilimleri diğer insan ve canlılara karşı mesafeli durmalarına neden olur. Yani Afgan tazısı sahiplenmek istiyorsanız onu yavruyken sosyalleştirmeniz sorunu çözecektir. Onu eğitmekte de çok zorlanmazsınız. Çünkü Afgan tazıları zeki köpeklerdir ve çabuk öğrenirler. Ama eğitimi sırasında onunla inatlaşmamalısınız. Zira üstünlüğün tamamen sizde olduğunu fark etmekten hoşlanmayan, bağımsız ve özgürlüğüne düşkün canlılardır. Onlara sevgiyle ve ödülle yaklaştığınızda çok olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

>> Köpek Aksesuarları

Afgan tazılarının bakımında en önemli nokta, uzun tüyleridir. Bu köpeklerin tüyleri çok uzun ve sık olduğu için onları iki günde bir fırçalamak yerinde olacaktır. Yoksa tüyleri birbirine dolaşır ve düğüm haline gelirler. Bu da köpeğinizi deri hastalıklarına açık hale getirir. Bu nedenle eğer bir Afgan tazınız varsa onun için tüy bakım ürünleri gereksinimiz doğacaktır. Ayrıca bu köpeklerin mamalarını da tüy bakımı için üretilen mamalar arasından seçmeniz de yerinde olacaktır. Köpeklere banyo yaptırılması pek tavsiye edilmese de Afgan tazılarını yılda iki kez yıkamakta fayda vardır. Çünkü uzun tüyleri kirlenmeye çok müsaittir.


İlginizi çekebilir: Köpekler Neden Kusar?

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.