x
sadsad x
asdasd
Utangaç ve Saldırgan Kedilere Nasıl Yaklaşılmalı?

Utangaç ve Saldırgan Kedilere Nasıl Yaklaşılmalı?

01 Temmuz 2022

Kediler, çoğunlukla ilk sahiplenildikleri günden itibaren insanlara alışma eğilimindedirler. Eve geldiklerinin en çok ilk 24 saati saklanma ve insanlardan kaçma yönelimi gösterseler de kuyruklu dostlarımız kısa sürede yuvalarını benimseyecek ve evin diğer üyeleri ile iletişime geçmeye hazır hale geleceklerdir. Ama bazı kediler sokakta yaşadıkları travmadan ötürü, bazıları da cinsleri gereği çekingen olabilirler. Kimileri ise kendilerini korumak için saldırgan davranışlar gösterebilirler. Bu utangaç ve agresif tavırların sönümlenmesi beklediğinizden uzun sürebilir. Ayrıca kedilerin bir kısmı sahiplerine alışsa da eve gelen başka insanlardan saklanabilir ve ziyaret bitene kadar saklandıkları yerden çıkmayabilirler. Kedinizin daha sosyal olması, size ve diğer insanlara alışması için uygulamanız gereken oldukça basit yöntemler bulunmaktadır.

>> Kedi Maması Çeşitleri

saldırgan kediler 

Keşfetmesine İzin Verin

Kediler doğal yaşam alanlarında küçük boyutları ve düşmanlarının çok olması nedeniyle hep tetikte ve kendilerini koruma içgüdüsü ile hareket eden canlılardır. Onlar için yeni bir ortam ve yeni canlılar oldukça tedirgin edicidir. Kendilerini güvende hissedene kadar yeni yuvalarına alışamaz ve yuvalarına giren diğer evciller ile insanlara sevecen davranamazlar. Kedilerin önce ortamı keşfetmeleri ve ortamdaki diğer canlıları tartmaları gerekir. Bunun için evinize yeni gelen kedinin mekânı keşfetmesine ve sizi gözlemlemesine izin verin. Kediniz bir süredir sizinle yaşıyorsa ve eve gelen insanlardan kaçıyorsa onu zorlamayın. Kendini güvende hissedene kadar koşulları ve insanları izlemesine müsaade edin.  

Kedinize Alın Açın

Kediler mekânın kendilerine tanıdık gelmesi, böylece güvende hissetmek için eşyalara kokularını bırakırlar. Bunu yanaklarını evde belirledikleri noktalara sürerek yaparlar. Zaman zaman size sürtünmeleri de bu yüzdendir. Kediniz çekingen ya da saldırgansa onun size yaklaşmasını beklemekten önce mekânda ona bir yer açmayı deneyin. Böylece kediniz belirlediğiniz alana kokusunu bırakacak ve burada güvende olduğunu hissedecektir.

Yaş Mama Daima İşe Yarar

Kediler oldukça dayanıklı hayvanlardır ve açlığa da bir süre direnç gösterebilirler. Dolayısıyla kediniz eve yeni geldiğinde ya da evde onu tedirgin edecek bir misafir bulunduğunda mama yemeyi reddedecektir. Kediler mamanın yanında hayati bir ihtiyaç olan su tüketimini de bir süre bırakarak sizi üzebilirler. Ama bu süre çok fazla uzayamaz. Kediniz sebebi ne olursa olsun utangaç davranıyor ve saldırma eğilimi gösteriyorsa ona açtığınız alandan çıkın ya da saklandığı alana yaklaşmayın. Ona sadece su ve mama bırakmanız yeterli. Bir kediyi yola getirmenin en iyi yolu onu zorlamak değil, ona ödül sunmaktır. Bu durumda kedi yaş mamaları imdadınıza yetişir ve kediniz bu lezzetli ödüle hayır demekte zorlanır.

utangaç kediler 

Sabırlı ve Şefkatli Olun

Utangaç ve agresyona yatkın kediniz için tüm adımları denedikten sonra, gerisini ona bırakın. Kediniz bir süre sonra kendini güvende ve özgür hissedecektir. Ayrıca sizin ona sağladığınız konforun da farkına vararak sizden mama ve sevgi isteme konusunda rahatlayacaktır. Size yaklaşmaya başladığında ona şefkatli davranın ve onunla konuşun. Bu esnada ses tonunuz yumuşak olsun ve ani hareket etmekten kaçının. Ona yaklaşmaya çalışmak yerine onun size gelmesini sabırla bekleyin. Size sürtündüğünde öncelikle ona dokunmayın. Sürtünmeye devam ederse kafasını yumuşakça sevin ve dokunuşlarınız kedinin sırtına doğru kaysın. Ama karın bölgesine dokunmamaya özen gösterin. Bu sevgi gösterisini kısa tutun. Yoksa kediniz sizi ya kaçarak ya da tırmalayarak durduracaktır. Zamanla bu iletişimin süresi uzayacak ve kediniz size tamamen alışacaktır.


Kedinizi Mutlu Etmenin Yolları başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.