x
sadsad x
asdasd
Kedinizi Mutlu Etmenin Yolları

Kedinizi Mutlu Etmenin Yolları

06 Mayıs 2022

Tüm evcil canlılar gibi kediler de sağlıklı ve uzun bir ömür sürmeyi hak eden canlılar. Bu canlıların sağlıklı kalması ise sadece temel ihtiyaçlarının giderilmesi ile mümkün değildir. Sağlık hem mental hem de fiziksel koşullarının sağlanması ile muhafaza edilebilir. Bunun için kedilerin veteriner muayenelerinin düzenli yaptırılması, beslenme programlarına uygun şekilde beslenmeleri ve tüy bakımlarının aksatılmaması yeterli değildir. Kediler de diğer evciller gibi mutlu ve huzurlu olmalıdır. Bu nedenle kedi sahipleri, kedilerini mutlu etmenin bazı basit yollarını akıllarından çıkarmamalıdır.

 kedinizi nasıl mutlu edersiniz

Kedinize Ait Eşyaları ve Yaşam Alanını Temiz Tutun

Kediler, diğer evcil canlılarda pek de rastlanmayan titizlik özelliğine sahip hayvanlardır. Yani temiz bir ortamda yaşamak ve hijyeni sağlanmış malzemeleri kullanmak sadece kedilerin sağlığını garantilemez, onları mutlu da eder. Günün belirli saatlerini kendilerini temizlemeye ayıran kedilerin yaşam alanları düzenli olarak temizlenmeli, kir ve tozlardan arındırılmalıdır. Ayrıca kedilerin mama ve su kapları haftada en az 3 ya da 4 kez yıkanmalı, kedilerin kumları günde bir kez temizlenmelidir ki kediniz strese girip mutsuz olmasın.

Kedinizle Kaliteli Vakit Geçirin

Kediler köpeklerden farklı biçimde bağımsız canlılar olsalar da sahipleri ile vakit geçirmekten çok hoşlanırlar. Bu doğrultuda zaman zaman yalnız kalma istekleri bulunan kedilere özel vakit ayırmanız önem arz eder. Kedinizle kaliteli vakit geçirmeniz için ise onunla doğrudan iletişim kurmalı ve onun varlığını tanıdığınızı ona hissettirmeniz gerekir. Bunun en kolay yolu kedinize sevgi göstermek, onunla konuşmak ve oyun oynamaktır. Kedinize sevginizi göstermek için onu okşamanız ve taramanız en basit yoldur. Ayrıca ona dokunmadan onunla konuşmanız da kedinizin sevildiğini anlamasını sağlar.

Kediler için sevgi ve ilgi görmek kadar oyun da çok önemli bir ihtiyaçtır. Başarılı birer avcı olan kediler avlanma dürtülerini oyunla tatmin ederler. Bunun için kedinizle her gün oyun oynamalı ve kedi oyuncakları edinerek bu oyunları daha keyifli hale getirmelisiniz.

Onun Sınırlarına Saygı Gösterin

Kediler sahiplerinin evde olmasını önemserler. Sizin etrafta olmanız onun güvende ve iyi hissetmesini sağlar ancak bu canlılar zaman zaman yalnız kalma ihtiyacı da duyarlar. Eğer kediniz günün belli vakitlerinde ortadan kaybolup saklanıyorsa yalnız kalmak istiyor demektir. Bu saklanma süreci boyunca kedinizi rahatsız etmemiz, onu gizlendiği yerden dışarıya çıkarmaya çalışmamanız ve onun sınırlarına saygı duymanız daha rahat hissedip mutlu olmasını sağlayacaktır. Unutmayın kediler zorlanmaktan hiç hoşlanmazlar.

 mutlu kedi

Kedinizin Sizinle Uyumasına İzin Verin

Kediler uyku sırasında sahiplerinin yanında olmak isterler. Bu davranış kedilerin uyku halinde sizi savunmasız gördükleri için korumaya çalıştıklarının bir göstergesidir. Ayrıca bu hassas hayvanlar sıcak ve rahat mekanlara yerleşmeyi çok severler. Yatak rahat bir mekân olmasının yanında sizin sıcaklığınızın yayıldığı bir ortam olduğu için de kedileri cezbeder. Birlikte uyumak kedinizle en kolay bağ kurabileceğiniz iletişim şeklidir. Tüm bu nedenlerden ötürü kedinizin siz uyurken yanınıza gelmesine ve sizinle uyumasına izin vermeniz onu çok mutlu edecektir.

Kedinizin Rutinini Bozmayın

Sevimli dostlarımız kediler rutini çok severler. Bu rutin yaş mama, oyun ve taranma saatlerinin sabit olmasından tutun da evdeki eşyaların yerinin sabit kalmasına kadar yayılır. Alışkanlıklarına çok bağlı canlılar olan kedilerin düzenlerinin bozulması onlarda stres yaratır. Dolayısıyla kedili evlerin belirli bir düzenin olması önemlidir. Kedinize her gün aynı saatte yaş mama vermeniz, onu balkona çıkarmanız, kumunu temizlemeniz ve taramanız rutinin bozulmaması için gereklidir. Evde yapacağınız büyük değişikliklerin de kedinizi mutsuz edeceğini unutmayın ve bu değişimleri yavaş yavaş yapın.


Kedilerin Uzun Yaşaması İçin Yapılması Gerekenler yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.