sadsad x
asdasd

Tüysüz Kedi-Sfenks Bakımı ve Özellikleri

13 Temmuz 2020
Tüysüz Kedi-Sfenks Bakımı ve Özellikleri

Tüysüz kedi - Sfenks kedisi tüyü olmayan birkaç kedi türünden biridir. Ana vatanı Kanada'dır. Sert görüntüsünün tam aksine  sakin, sahibine karşı oldukça sıcak kanlı ve cana yakın bir kedi cinsidir. Ortalama ömrü 9-10 yıldır fakat iyi bakıldığı taktirde 14-15 yaşına kadar yaşayabilir. 

Farklı cinslerin birleştirilmesi aşamasında tesadüfen 1960’lı yıllarda Kanada’da dünyaya gelen Sphynx kedisi, tüysüz olmasından dolayı kedi bir çok kedi yetiştiricisinin ve kedi severin dikkatini çekmiştir. Avrupa ve Kuzey Amerika'daki yetiştiriciler, cinsi mükemmelleştirmek, ve cinsin kalıcılığı için en iyi fiziksel ve zihinsel özelliklere sahip yavruları seçerek çalışmaya başladılar. Yıllar boyunca bu seçici üreme, sfenks kedisini geniş bir gen havuzuna sahip güçlü bir cins konumuna getirmiştir.

Sfenks kedisi boyutu ve ağırlığı itibari ile orta ile büyük boy arası sayılabilecek bir türdür. Yarasa benzeri büyük, dik ve sivri kulaklara sahiptir. Geniş aralığa sahip gözleri büyük ve yuvarlaktır. Göz rengi değişkendir bu türe özel bir göz rengi yoktur. Belirgin elmacık kemikleri vardı. Bu görüntüsü ile mısır sfenkslerini andırdığı için sfenks kedisi adını almıştır. Tüyleri yok denecek kadar azdır bu nedenle soğuğa karşı aşırı duyarlıdır ve haftalık olarak yıkanması gerekmektedir. 

Bu egzotik tür, tüysüz kedi olarak anılsa da işin aslı göründüğü gibi değildir. Çıplak gözle zar zor görünen ama dokunduğunuzda hissedebileceğiniz tüyleri vardır. Görüntüsü ile ilgi ve merak uyandıran bu türün en göze çarpan özelliği kırışıklıklarıdır. Omuzlarının etrafında, kulaklarının arasında ve yüzünde derin kırışıklıklar vardır. Kısa tüylü olmasından dolayı diğer kedilere oranlar kırışıklıkları daha göze çarpar.

Tüysüz Kedi - Sfenks Kedisi Kişilik ve Mizacıtüysüz kedi sfenks kedisi bakımı ve özellikleri

Sfenks kedisi, asil ve durgun gözükmesinin tam aksine bir maymun kadar akrobatik numaralar yapabilen yüksek enerjili bir kedidir. Denge oyunları, kapıya tırmanma, raflarda gezinme hatta sahibinin omuzuna bir papağan gibi oturma konusunda uzmandır. 

Gösterişten ve ilginin üzerinde olmasından çok hoşlanır. Meraklı ve yaramazdır. Yüksek zeka seviyesi ile sahibini şaşırtır. 

Bu türün dostluğu ve sıcak kanlılığı sahipleri tarafından çok kısa sürede benimsenir. Bir köpek gibi kuyruğunu sallaya sallaya sahibinin peşinde dolaşmak gibi huyları vardır. Diğer kedi türleri ve evcil hayvanlar ile iyi anlaşır.

Tam bir aile kedisidir. Sahibi ve evde yaşayan diğer bireyler ile teker teker farklı ilişkiler kurar ama herkesle sıcak kanlı ve sevimli bir arkadaşlık kurar. 

Sfenks Kedisi Sağlık ve Bakımı

yavru sfenks kedisi

Kürkünün yok denecek kadar az olmasına rağmen sfenks kedilerinin bakımları sorumluluk gerektirir. Kedilerin vücutlarında, insan saçlarında olduğu gibi yağ birikir. Kürklü kedilerin kürkleri bu yağı emer. Fakat sfenks kedisinin tüyleri olmadığı için bu yağı dengede tutması için haftada 1 kez banyoya ihtiyacı vardır. Haftalık olarak yıkanmadığı taktirde de evinizin çeşitli yerlerinde yağ lekeleri görebilirsiniz. 

Sfenks kedisinin güneşten korunması gerekmektedir. Sınırlı olarak güneşe kendisi çıkıp gelebilir. Fazla güneş ışığı cildinde güneş yanıklarına yol açar.

Genetik olarak güçlüdür ve kayıtlara geçen kronik bir rahatsızlığı yoktur. 

Evde uzun süreler yalnız kalıyorsa, etrafında bolca oynayabileceği kedi oyuncağı bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca bu oyuncaklar ile sizinle oyun oynamayı öğrenmesi iyi bir eğitim metodudur. Eğer oyuncakları konusunda net olmazsanız akşam eve geldiğinizde raftaki biblo, kitap, saksı gibi malzemeleri yerde ve dağılmış bir vaziyette bulabilirsiniz. 

Scottish Fold özellikleri ve bakımı başlıklı içeriğimizi okumak için tıklayın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.