x
sadsad x
asdasd

Tortoiseshell Kedisi Özellikleri ve Bakımı

28 Temmuz 2022
Tortoiseshell Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Adları gibi renkleri de karmaşık olan Tortoiseshell kedileri zekâları, bağımsız kişilik yapıları ve oyunculukları ile bilinirler. “Tortie” adlandırmasını tüy renklerinden alan Tortoiseshell kedileri dünyanın her yerinde rastlanabilen canlılar oldukları için kökenlerini net şekilde söylemek pek mümkün değildir. Mistik görünümleri ile efsanelere konu olan bu kediler ayrı bir kedi ırkı olarak kabul edilmezler. Güney Doğu Asya’dan Avrupa’nın kuzeyine kadar uzanan ünleri ile bu kediler hakkında her kültürde farklı hikayeler anlatılmaktadır. Genellikle şans getirdiğine inanılan bu kedilerin çoğunun dişi olması, inanışlara göre değişen biçimde Tortoiseshell kedilerinin bir tanrıçanın yeryüzündeki sembolü şeklinde algılanmalarını sağlamıştır. Halen beslendiği eve bereket ve şans getirdiği düşünülen Tortoiseshell kedilerinin Uzak Doğu ülkelerinde evi koruduğuna da inanılır.

 Tortoiseshell1

Tortoiseshell Kedisi Genel Özellikleri

 • Başlı başına bir kedi ırkı olmadığı için kökenleri net olarak söylenemez. Uzak Doğu’dan Kuzey Avrupa ve Amerika’ya kadar dünyanın her yerinde görülebilirler.
 • Orta irilikte kedilerdir. Ağırlıkları 4 ila 7 kilogram arasında değişir.
 • Çoğu Tortoiseshell kedisi dişidir. Bunun nedeni bu kedilerin kürklerindeki renk kombinasyonlarının ancak dişilerde oluşan kromozomlar ile açıklanabilmesidir. 3 bin Tortoiseshell kedisinden sadece 1 tanesi erkek olabilir.
 • Siyah, kahverengi ve turuncu renklerinin iç içe geçtiği tüylerden oluşan kürkleri vardır. Bu renklerin dağılım oranı değişse de farklı renk kombinasyonlarına bu kedilerde pek rastlanmaz. Fakat çene altı beyaz olan Tortoiseshell kedileri mevcuttur.
 • Gözleri genellikle sarı, kehribar ve yeşil olur.
 • Elmacık kemikleri hafif çıkıktır.
 • Dik konumda duran kulaklarının arası açıktır.
 • Uzun ve ince olmasına rağmen güçlü bacaklara sahiptirler.
 • Çok hareketli ve enerjik kedilerdir.
 • Zeki kediler olduğu bilinmektedir. Ama inatçı ve özgürlüğe düşkün yapıları nedeniyle eğitilmeye yatkın oldukları söylenemez.
 • Bağımsızlıklarına fazla düşkündürler. Bu yüzden zaman zaman saklanıp yalnız kalmak isteyebilirler.
 • Zekaları gereği merak duyguları da yüksek olan bu kediler dışarıdaki dünyaya yoğun şekilde ilgi duyabilirler.
 • Yuvalarına çabuk benimser ve hemen adapte olurlar.
 • Sahiplerine ve yaşadıkları diğer canlılar ile ortama bağlılıkları yüksektir.
 • Irk özelliği göstermedikleri için genel bir sağlık problemleri kaydedilmemiştir. Ama obeziteye yatkınlıkları vardır.
 • Ortalama yaşam süreleri 15 yıl kadardır.

 Tortoiseshell2

Tortoiseshell Kedisi Bakımı

Çok renkli tüyleri gibi çok renkli ve karmaşık bir karaktere sahip olanTortoiseshell kedileri bağımsızlıklarına fazlaca düşkün hayvanlardır. Onları eve ilk getirdiğinizde keskin zekâları sayesinde yaşam alanına hemen adapte olabilirler. Bu kedilere mutlaka evde saklanabilecekleri bir alan da yaratmanız gerekir. Zira Tortoiseshelller sahipleri ile oyun oynamayı ve onların yanında uyumayı sevseler de girift karakterlerine bağlı olarak günün belli saatlerinde yalnız kalmak isterler.

Ev dışında olmaya da bayılan bu meraklı kediler balkon ve pencere kenarlarına da bayılırlar. Saatlerce dışarıyı izleyen bu kedilerin hava alabilecekleri bir mekân bulunmuyorsa evden kaçma eğilimleri artar. Tortoiseshell kedileri genellikle dişi olduğu için ev dışına kontrolsüz çıkarılmaları önerilmez. Dışarı kaçtıklarında hamilelik riski ile karşılaşan bu kedilerin kısırlaştırmaları şarttır. Fakat kısırlaştırma operasyonundan sonra kilo alma ve obezite rsiki ile karşı karşıya kalmaları yüksek olasılıktır. Bu nedenle Tortoiseshell cinsi kedinizi mutlaka kısırlaştırılmış kedi maması çeşitlerinden biri ile beslemenizi tavsiye ederiz.

Tortoiseshell kedileri gibi tek başına bir kedi ırkı olmayan Sarman Kedi Özellikleri ve Bakımı hakkındaki yazımız da ilginizi çekebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.