x
sadsad x
asdasd

Süs Köpeği Irkları ve Özellikleri

15 Eylül 2020
Süs Köpeği Irkları ve Özellikleri

Süs köpeği olarak tabir edilen köpek cinsleri, boyutlarının bir vazo kadar olmasından dolayı bu ismi almışlardır. Bu küçük ırk köpeklerin diğer büyük soydaşlarına nazaran bakımları nispeten daha kolaydır ama bir köpek bakmanın sorumluluklarından kaçamazsınız. Bu tatlı küçük boy köpeklerin de ilgiye, egzersize ve temel bakıma ihtiyaçları vardır. Dışarıda gezdirirken içlerindeki cesur ruh ile sokak köpeklerine meydan okumaları bazen hayatınızı zorlaştırabilir. Ama küçük enişteyi kucağınıza alıp uzaklaşmanız en büyük avantajınız olacaktır.

Toy Poodle Köpek Irkı

toy poodle

Oyuncak Kaniş, kaniş cinsinin en küçük versiyonudur, ancak standart ve minyatür muadilleriyle aynı genel mizaç ve fiziksel özelliklere sahiptir. Toy Poodles, düzenli egzersiz ve bakım gerektiren akıllı, aktif ve sosyal bir türdür. ABD, İngiltere ve Avustralya'da güler yüzlü kaniş üç boyutta ortaya çıkar: Standart Kanişler, Minyatür Kanişler ve Oyuncak Kanişler. Bu üç boyut, kendi başlarına farklı ırklardan ziyade aynı cinsin kategorileridir.

Minyatür ve oyuncak kanişler, standart kanişin kademeli olarak küçültülmesiyle oluşturulmuştur. Bu iki cins, ilk olarak belirli av görevleri için üretildi fakat daha sonra insanlarla iyi arkadaşlık yapmaları için yetiştirildiler. Kanişler, tarih boyunca herkes tarafından sevildi. Hatta ünlüler ve kraliyet ailesi için popüler bir evcil hayvan bile oldular. 

Elvis Presley, bu ünlü kaniş severlerden biriydi! Poodles'ı o kadar çok seviyordu ki, onları sık sık sevdiklerine hediye olarak veriyordu.

>> Dogo Argentino Bakımı ve Özellikleri

Maltese

Küçük olmasının en büyük avantajı olduğunu düşünürseniz, inatçılığı ve zekiliği bazen sahipleri için dezavantaj oluşturmaktadır. "Maltese ırkı bakımı ve eğitimi nasıl olur?" sorusu bu ırka sahip olan hayvan severlerin en çok sorduğu soruların başında gelir. Ama tatlılıkları bütün bu dezavantajları pozitife çevirir.

Shih Tzu Cinsi Köpek

Süs köpeği türleri arasında nispeten biraz daha büyük olan bu ırk, oldukça köklü bir geçmişse sahiptir. Ağırlıkları 7 kilograma kadar çıkabilen bu ırk, arkadaş canlısı ve sadık olması ile tanınır. 17. yüzyıldan bu yana Çin’in imparatorluk ailesinde popüler olan shih tzu, kendine has asil duruşu ile dikkat çekmeyi başarıyor.

Chihuahua Cinsi 

Kökeni 1500’lü yıllara uzanan bu cins; sadık, sevecen, eğlenceli ve enerjik olması ile tanınır. Genel olarak süs köpekleri nasıl eğitilir sorusunun cevabı Chihuahua’lar için geçerli değildir. Boyutlarının aksi bir kalbe ve cesarete sahip olan bu köpekler kıskanç, inatçı ve gürültücü olabildiklerinden kolay eğitilemeyebilirler. Yaklaşık olarak 3 kilogram ağırlığa sahip olan Chihuahua, oldukça uzun ömürlüdür.

Pomeranyalı Irkı

En küçük spitz ırk olarak da bilinen bu köpekler, sakinlikleri ile tanınsalar da küçük çocuklarla ve evcil hayvanlarla pek iyi anlaşamazlar. Havlama eğilimleri yüksek olduğu için iyi bir koruyucu olabilirler. Ortalama olarak 1,6 ila 3,1 kilogram aralığında olan bu köpekler, Pom olarak da adlandırılır. İngiltere kraliçesi Victoria ile popülerleşen bu cinsin belirgin solum sorunları olsa da yaklaşık olarak 16 yıl sağlıklı bir yaşam sürmesi beklenir.

Pekingese Köpek Irkı

Süs köpeği türleri arasında nispeten daha büyük olan bu cinsin ortalama ağırlığı 6 - 7 kilogramdır. Kucak köpeği olarak tanınan, havlama eğilimi olmadığı için apartmanlarda kolayca bakılabilen bu köpeklerin eğitimi zordur. Süs köpeklerinin ortalama yaşam süreleri orta ve büyük ırk köpeklere kıyasla daha fazladır. Süs köpekleri kaç yıl yaşar sorusunun cevabı genellikle 12 - 14 yıl olsa da söz konusu Pekingese cinsi olduğu zaman bu süre 16 yıla kadar çıkabilir.

Süs Köpekleri Tarihi

Yapılan bir araştırmaya göre küçük köpek ırklarının atasının Orta Doğu'dan geldiği varsayılmaktadır. Yapılan kazı çalışmalarında Orta Doğu'daki küçük evcil köpeklerin yaklaşık 12.000 yıl öncesine ait kalıntıları bulunmuştur. Belçika, Almanya ve Batı Rusya'daki kazı çalışmalarında 13.000 ila 31.000 yıl öncesine ait daha eski kalıntılar bulundu ancak kalıntılar daha büyük köpeklere aitti. 

>> Golden Retriever Bakımı ve Özellikleri

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.